Opis Producenta Attipas w Bosej Stópce :: Bosy Sklep


Obuwie dziecięce” i “skarpetko-paputki” – takie określenia Attipasów pojawiają się na stronie producenta. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to produkt trochę nietypowy, który ciężko jednoznacznie zakwalifikować. My możemy o nich powiedzieć jedynie same dobre rzeczy. Przeczytajcie, jak wyglądała nasz przygoda z Attipasami.

Troje dzieci siedzących na ławce w bucikach Attipas

Pierwsze spotkanie

Attipasy założyłam mojemu synkowi wczesną wiosną, w okolicy pierwszych urodzin. To był ten czas, kiedy na dworze na bosą stopę było jeszcze za zimno, a nawierzchnia i piasek na placu zabaw były wciąż wilgotne. Natomiast w domu antypoślizgowe rajstopy i skarpetki w ogóle nie zdawały egzaminu – wiecznie się obkręcały tak, że antypoślizgowe aplikacje znajdowały się wszędzie, tylko nie na podeszwie stópek, więc podczas stawania  i chodzenia przy meblach ślizgał się jak na lodzie.

Chłopiec i dziewczynka na placu zabaw w butach dziecięcych Attipas

W domu zaczęliśmy korzystać ze skórzanych kapciuszków, ale pozostała kwestia spacerów – placu zabaw, ale też wózka i nosidła. Chciałam, żeby młody podczas zabaw na dworze jak najdłużej mógł się cieszyć niczym nie skrępowanymi stopami, tym bardziej, że jeszcze nawet nie chodził. Natomiast w wózku i w nosidle potrzebowałam czegoś, co sięgałoby trochę wyżej niż kapcie, na wypadek podciągnięcia nogawek spodni.

W ręce wpadła mi pożyczona od koleżanki para Attipasów – obuwia, które w bardzo przemyślany sposób łączy cechy kapci i bucików. I tak zaczęła się nasza miłość od pierwszego założenia.
Skarpetko-paputki (Attipasy) z Korei w Bosej Stópce

Attipasy składają się z silikonowej podeszwy z tyłu podciągniętej do formy elastycznego zapiętka, a z przodu tworzącej zaokrąglony czubek, oraz z części materiałowej – która trzyma podbicie stopy i kostkę. Użyty do produkcji silikon jest nietoksyczny i cechuje się wyjątkową giętkością. Skład warstwy wierzchniej bucika to w 80% bawełna, a w 20% elastan, przędza gumowa i poliuretanowa.

Buty dziecięce Attipas Yellow

Dlaczego buciki Attipas znajdziecie w Bosej Stópce? Przede wszystkim dlatego, że spełniają absolutnie wszystkie wymagania, jakie stawiamy pierwszym bucikom. Użyty silikon sprawia, że podeszwa wygina się swobodnie w obie strony, umożliwiając stopie pełen zakres ruchów. Jest to ważne, ponieważ od pierwszych bucików do nauki chodzenia oczekujemy, że nie będą w żaden sposób ograniczać stóp. A nawet krótka obserwacja bosego dziecka w trakcie zabawy wystarczy by zauważyć, że dzieci równie chętnie stają na palcach, jak i podwijają palce, np. w trakcie łapania równowagi.  Funkcja chwytna stopy jest jej naturalną umiejętnością – i chociaż nie ulega ona dalszemu rozwojowi tylko zanika wraz z doskonaleniem się umiejętności motorycznych dziecka, to jej rola w ćwiczeniu mięśni i zdrowym rozwoju stopy jest nieoceniona.

Opis Producenta Attipas w Bosej Stópce :: Bosy Sklep
Totalna elastyczność i sprężystość podeszwy sprawia, że to buciki poddają się stopie, a nie na odwrót. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dzieci o nieco pulchniejszych nóżkach. Podczas mojej ostatniej wizyty w centrum handlowym w sieciówce oferującej odzież i akcesoria sportowe upolowałam podobnego rodzaju buciki. Niestety w przypadku tego konkretnego modelu okazało się, że podeszwa mimo całkiem sporej elastyczności jest jednak twardsza i sztywniejsza niż ta w Attipasach. W efekcie zawinięta do środka część zapiętkowa dosłownie wciskała się w pulchniejsza stópkę mojego synka.

Chłopiec i dziewczynka bawią się na trawie w butach dla dzieci Attipas

Umożliwiające zabawę i spacery na dworze Attipasy – tak samo jak skórzane kapciuszki w domu – pozwalają na doskonałe czucie podłoża. Stymulacja sensoryczna stopy jest ważna dla rozwoju dziecka. Większość typowych bucików reklamowanych jako przeznaczone do nauki chodzenia ma jednak dużo grubszą podeszwę, blokującą kontakt z podłożem. Jeśli można zastosować inne rozwiązanie, które nie odcina stopy od odczuwania podłoża, warto to zrobić. Dla dopiero uczących chodzić się maluchów stopy to przede wszystkim narzędzie poznawania świata i dobrze pozwolić im korzystać z niego jak najdłużej.

 

W przeciwieństwie do produktów nieoryginalnych, Attipasy są przewiewne – perforowana podeszwa i skład surowcowy części skarpetkowej umożliwiają skórze oddychanie. Choć jedna z użytkowniczek zauważyła, że stosowanie wkładek sprawia, że stopa malucha zaczyna się pocić. My nigdy tego problemu nie wykryliśmy, zamiast wkładek zdarzało nam się stosować dodatkową parę skarpetek i problemu z poceniem się nie było.

Dodatkowe atuty butów i kapci dla dzieci w jednym

Zdarzało mi się puszczać dziecko w skarpetce i skórzanym kapciu na dwór – taki zestaw nie gwarantuje jednak dostatecznej izolacji termicznej, gorsza jest też odporność skórzanych papci na ścieranie, zwłaszcza w warunkach zewnętrznych. Dlatego Attipasy to świetna opcja dla raczkujących maluchów oraz tych uczących się chodzić w wiosennie, jesienne i nieco chłodniejsze letnie dni, kiedy nie ma możliwości puszczenia malucha zupełnie na boso z uwagi na warunki atmosferyczne. Zaokrąglone czubki chronią palce podczas raczkowania jednocześnie zapewniając im maksimum potrzebnej przestrzeni.

W tym kontekście jeszcze jednym dużym plusem Attipasów jest łatwość czyszczenia. My testowaliśmy na placu zabaw model Urban Yellow, którego cześć silikonowa jest w kolorze białym. Mimo intensywnego użytkowania część silikonowa nie zniszczyła się od raczkowania, natomiast uległa silnemu zabrudzeniu. Z problemem poradziłam sobie najpierw czyszcząc podeszwę miękką szczotką i delikatnym detergentem, a potem piorąc buciki. Jeśli wiemy, że będziemy używać Attipasów do zabaw na dworze, możemy wybrać te z kolorową podeszwą. Warto też zastanowić się nad modelami z grubszą skarpetką (Twinkle, Attibebe).

Bucik firmy Attipas założony na stópkę dziecka

Zarówno w domu jak i na dworze Attipasy zapewniają naprawdę świetną przyczepność. Nie zsuwają się ze stóp, ani nie ślizgają po podłożu. Zakłada się je szybko i łatwo, a że są bucikiem naprawdę mało inwazyjnym, maluchy chętnie je akceptują na swoich stópkach.

No i na koniec to, co rzuca się najbardziej w oczy: ciekawy design. Attipasy są z pewnością nietypowe, odbiegają od naszego wyobrażenia o tym, jak powinny wyglądać kapcie. Najbardziej podoba mi się w nich to, że są bardzo wesołe, a jednocześnie nie infantylne oraz że zupełnie wyłamują się z różowo-granatowego przydziału kolorów.

Nasze uwagi dot. Attipasów

Choć Attipasy są jednymi z najbardziej uniwersalnych bucików, to również one mają swoje ograniczenia. Zostały tak zaprojektowane, żeby dziecko nie mogło ich zbyt łatwo ściągnąć – dlatego część skarpetkowa może uciskać wyjątkowo grubiutką łydkę. Z kolei na bardzo szczupłej stopie mogą się przekręcać. Są to rzadkie przypadki, natomiast warto mieć to w pamięci, zwłaszcza jeśli nasze maleństwo jest posiadaczem takich wyjątkowych nóżek

 

Na koniec ważna informacja. Dysponujemy zdjęciami udowadniającymi pewną niezamierzoną charakterystykę Attipasów – okazuje się, że mięciutka i sprężysta podeszwa w oczach dzieci wygląda bardzo zachęcająco i nawet bezsmoczkowe egzemplarze chętnie biorą się za jej gryzienie. Nie posiadamy danych na temat żywotności Attipasów traktowanych jako gryzak…

Podoba Ci się ten wpis? Masz pytania lub uwagi do zawartych w nich informacji lub chciałbyś się podzielić swoimi doświadczeniami z użytkowania Attipasów? Napisz do autorki: magda@bosastopka.pl

 

Opis Producenta Attipas w Bosej Stópce :: Bosy Sklep