Nasze stopy składają się z 26 kości, 19 mięśni i 33 stawów, oraz setek więzadeł, ścięgien i zakończeń nerwowych. W ten sposób zaprojektowane przez naturę mają za zadanie brać czynny udział w procesie chodzenia, balansowania, utrzymywania równowagi oraz przekazywania informacji o środowisku zewnętrznym. Nauka tych umiejętności przypada na pierwsze lata życia, dlatego tak wielkie znaczenie ma to, co wtedy zakładamy dzieciom na nogi.

Buty dla malucha powinny pełnić funkcje ochronne, a jednocześnie w jak najmniejszym stopniu zakłócać naturalną pracę stóp. Niestety moda, czynnik cenowy oraz różne pomysły na to, jakie dodatkowe zadania powinno spełniać dziecięce obuwie sprawiają, że większość butów dostępnych na sklepowych półkach nie odzwierciedla fizjologii dziecięcych stóp.

Zdrowe buty dziecięce to takie które są oparte na modelu bosej stopy - dziecięcej stopy, bo przecież te różnią się od naszych dorosłych zarówno kształtem jak i budową, i mają też inne potrzeby. Takie obuwie przybliżając maksymalnie wrażenie chodzenia na boso, pozwala na naturalną pracę i rozwój mięśni oraz stawów, zapewniając jednocześnie ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

 1. Przede wszystkim układ kostny w stopach dzieci ma jeszcze formę chrząstki, przez co jest niezwykle podatny na deformacje. Dlatego buty powinny być zaprojektowane tak, aby zapewnić im dostateczną ilość przestrzeni i aby stopa nie była uciskana w żadnym punkcie.
 2. Stópki naszych pociech są też dużo bardziej ruchliwe od naszych dorosłych. Nieskrępowany ruch jest dla nich ważnym ćwiczeniem, które wzmacnia je i pozwala im rozwinąć ich naturalny potencjał. Dziecięce obuwie powinno być bardzo lekkie i maksymalnie elastyczne, by wszystkie stawy i mięśnie mogły aktywnie pracować.
 3. Bose stopy biorą czynny udział w nauce utrzymywania równowagi. Dlatego buty muszą pozwalać na maksymalne odczuwanie podłoża oraz nieskrępowaną pracę stóp, które dzięki temu nie są wyłączone z procesów motorycznych.

Specjaliści badający dziecięce stopy ustalili szereg zaleceń odnośnie dziecięcego obuwia. Buty dla malucha powinny spełniać następujące wymagania:

 • Podeszwa powinna być maksymalnie elastyczna, tak, aby można było ją zgiąć w dwóch palcach. Jeśli do zgięcia bucika potrzebujesz siły obu rąk, stopa Twojego dziecka na pewno sobie z nimi nie poradzi!
 • Dziecięce buciki powinny być zrobione z miękkich i oddychających materiałów.
 • Muszą być też maksymalnie lekkie. Nawet te zimowe.
 • Wkładka wewnętrzna i podeszwa powinny być płaskie.
 • Buciki muszą być dostatecznie szerokie, zwłaszcza w palcach, aby dziecko mogło nimi swobodnie poruszać.

Czego nie powinien mieć but?

 • Modyfikacji wewnętrznej wkładki. Wkłada musi być zupełnie płaska.
 • Obcasa - nawet najmniejszego!
 • Usztywnienia kostki.
 • Usztywnianego zapiętka - jeśli podeszwa jest elastyczna i pozwala stopie na naturalną pracę, to stopa nie potrzebuje stabilizacji.
 • Amortyzacji*. *Do ok. 4 roku życia dziecięce buty nie powinny mieć elementów amortyzujących. Obciążenia dynamiczne i statyczne podczas aktywności fizycznych nie są jeszcze tak duże, by trzeba było przed nimi chronic, są natomiast koniecznie do stymulowania wzrostu kości.

Chcesz wiedzieć, jakie są źródła tych zaleceń? Przeczytaj Budowa i rozwój stóp dziecka oraz Wpływ obuwia na rozwój stóp. Jeśli interesują cię szczegółowe informacje dotyczące użytkowania poszczególnych modeli przeczytaj recenzje dostępnych w naszym sklepie marek.

Ważne!

Nawet najbardziej elastyczny i lekki but może zaszkodzić stopie, jeśli jest za ciasny. Dlatego model i rozmiar bucika muszą pasować do typu stopy dziecka i być dobrane do jej długości, szerokości i tęgości. Zawsze wybieraj rozmiar na podstawie aktualnej długości stopy w centymetrach. Jeśli nie wiesz, jak poprawnie zmierzyć maluchowi stopę, lub wahasz się co do rozmiaru, sprawdź nasze wytyczne lub skontaktuj się z nami. W Bosej Stópce wiemy jak ważne jest to, aby dziecko chodziło w odpowiednio dopasowanych butach, dlatego zawsze chętnie doradzimy.