Warto odpowiednio i regularnie pielęgnować obuwie swojego dziecka, dzięki temu buty dłużej będą mogły być użytkowane i dłużej będą wyglądały jak nowe. Podpowiadamy, jak czyścić i impregnować różne rodzaje butów dziecięcych.

Buty dla dzieci, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane, na dłużej zachowają swoją trwałość i piękny wygląd. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o buty dla malucha, mamy dla Ciebie kilka cennych rad. Warto dowiedzieć się, jak odpowiednio impregnować buty dla dziecka, jak powinna przebiegać pielęgnacja obuwia skórzanego, czy też jak dbać o buty zamszowe. Z tego artykułu dowiesz się zarówno, jak pielęgnować buty skórzane, jak i z materiałów syntetycznych.

Pielęgnacja obuwia – czego nie lubią buty dla dzieci i buty dla dorosłych?

Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi zawsze należy kierować się, zarówno przy pielęgnacji butów dla dziecka, jak i swoich. Warto wiedzieć, jakich czynników obuwie nie lubi i czego należy unikać.

elastyczne śniegowce dziecięce stonz

Pielęgnacja obuwia - czego unikać?

 • Brudu – regularnie czyść obuwie, żywotność rzadko czyszczonych butów zwykle jest krótsza. Ponadto nigdy nie pastuj ani nie impregnuj brudnych butów – zawsze najpierw je oczyść.
 • Wody – większość butów nie lubi wody. Do czyszczenia używaj zawsze tylko zwilżonej gąbki lub ściereczki – nie mocz całych butów. Wyjątkiem są buty dla dziecka Attipas z Bosej Stópki, które można prać w pralce oraz oczywiście dobre kalosze.
 • Soli drogowej – każdej zimy chodniki w miastach i miasteczkach obficie posypywane są solą drogową, która zapobiega ślizganiu na oblodzonej drodze. Ta sól osiada na obuwiu i niszczy je, dlatego przed każdą zimą dobrze zaimpregnuj buty dla dziecka (i swoje również).
 • Rozpuszczalników – zarówno buty dla maluchów ze skór naturalnych, jak i z tworzyw sztucznych nie mogą być czyszczone rozpuszczalnikami, bo niszczą one wierzchnią warstwę materiału. Unikaj środków z tempertyną i benzyną – mogą one zmieniać kolor i wygląd materiałów, z których wykonane są buty dla dziecka.
 • Wysokich temperatur – nigdy nie susz butów dla dziecka bezpośrednio przy kominku czy na kaloryferze. Najlepiej suszyć obuwie w temperaturze pokojowej, w przewiewnym miejscu. A jeśli buty malucha bardzo zamokły, wypchaj je papierem, aby nie straciły swojego kształtu i szybciej wyschły.

Pielęgnacja obuwia – jak dbać o buty dla dzieci z różnych materiałów?

Jeśli chcesz odpowiednio pielęgnować obuwie, ważną rzeczą, jest zapoznanie się z treścią na metce wewnątrz obuwia, na ulotce dołączonej do butów dla dziecka lub na pudełku. To tam zwykle znajdują się najważniejsze informacje na temat materiałów, z jakich buty dla malucha zostały wykonane oraz wskazówki, jak powinna przebiegać pielęgnacja obuwia. Jeśli będziesz stosować się do tych wskazań, żywotność butów dla dziecka powinna się znacznie wydłużyć.

elastyczne śniegowce dziecięce stonz

Pielęgnacja obuwia może być nieco inna dla poszczególnych butów dla malucha – wykonanych z różnych materiałów. Inaczej bowiem przebiegać będzie pielęgnacja butów skórzanych, inaczej lakierowanych półbutów, a jeszcze inaczej butów dla malucha z tworzyw sztucznych.

Pielęgnacja butów skórzanych

Aby dobrze pielęgnować buty skórzane, przede wszystkim najpierw należy je zaimpregnować – najlepiej tuż po zakupie. To podstawowy krok, który należycie zabezpieczy buty dla dziecka. Do impregnowania butów skórzanych dla malucha wybieraj zawsze preparaty do skór – tylko one gwarantują, że buty rzeczywiście będą chronione oraz że środek będzie bezpieczny dla materiału.

certyfikat-kanadyjskiego-towarzystwa-podologicznego
Jeśli już zaimpregnujesz buty dla malucha, pozostaje Ci pielęgnacja obuwia skórzanego poprzez oczyszczenie ich z brudu i kurzu. Nigdy nie pozwalaj aby brud wsiąkał w strukturę skóry - czyść buty regularnie.

Do czyszczenia butów skórzanych najlepiej używać specjalnych preparatów, takich jak np. biodegradowalny płyn czyszczący Caps Eco – można go stosować do obuwia wykonanego z każdego rodzaju skóry. Wówczas mamy pewność, że skórze butów dla malucha nic się nie stanie.
Warto też pastować skórzane buty dla dziecka, nabłyszczać je lub natłuszczać. Do tego również wybieraj tylko preparaty przeznaczone do pielęgnacji butów skórzanych, np. preparat nawilżająco-ochronny Pelle Care. Tego typu środki sprawiają, że skóra butów jest miękka, elastyczna i odżywiona, a dodatkowo chronią one buty dziecka przed brudem, pleśnią, bakteriami i wodą.

Aby nie zniszczyć koloru butów dla dziecka, najlepiej wybieraj bezbarwne preparaty do pielęgnacji obuwia skórzanego lub środki w kolorze butów.

Pielęgnacja butów dla dziecka z miękkich materiałów

Buty dla dzieci stworzone z materiałów włókienniczych, takich jak np. bawełna, należy czyścić gąbką namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnych środków piorących, np. delikatnego mydła. Po wyczyszczeniu, obuwie dobrze jest wypełnić papierem, który wchłonie nadmiar wody. Materiałowe buty dla dzieci susz zawsze w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośrednich źródeł ciepła i nie bezpośrednio na słońcu. Takie buciki można również impregnować - świetnie sprawdzi się nano-impregnat marki Kaps.

Pielęgnacja obuwia z tworzyw sztucznych (w tym z lakierowanych tworzyw sztucznych)

Pielęgnacja obuwia z materiałów sztucznych, takich jak ekoskóra, w tym także lakierowanych butów dla dzieci, jest bardzo prosta. Wystarczy regularnie przecierać je wilgotną szmatką lub gąbką. Takie buty dziecięce również można zaimpregnować, by nie przemakały i nie rozkleiły się w newralgicznych miejscach od nadmiaru wilgoci, np. preparatem Nanotec.

Pamiętaj: Nawet najlepszy preparat do pielęgnacji obuwia nie zabezpieczy butów w 100%. Z tego powodu zawsze dobieraj buty dla dziecka odpowiednio do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Na zabawy w śniegu zakładaj dziecku śniegowce, na deszcz kalosze itd.

Pielęgnacja obuwia – Jak prawidłowo impregnować buty dla dzieci?

Pierwszy krok przy pielęgnacji obuwia, to impregnowanie. Buty dla dzieci oraz każde inne buty powinno się impregnować zaraz po zakupie, jeszcze przed pierwszym ich założeniem.

Preparaty do impregnacji obuwia chronią przede wszystkim przed wilgocią, ich zadaniem jest zapobieganie dostawaniu się wody zarówno do wnętrza buta, jak i w głąb materiału. Lecz dobry impregnat do butów dla dzieci będzie chronił także przed brudem – po pielęgnacji obuwia i zaimpregnowaniu, buty dłużej pozostaną czyste. Regularne stosowanie środków do impregnacji skutecznie chroni buty dla dzieci i zwiększa trwałość materiałów, z których zostały wykonane.

Dobry impregnat do butów dla dzieci zabezpieczy buty dla malucha zarówno przed wilgocią, wodą, śniegiem, zabrudzeniami, jak i przed plamami z soli stosowanej do posypywania chodników zimą.

Dużą zaletą impregnatów do butów dla dzieci z Bosej Stópki jest fakt, iż preparaty te nie tworzą na butach zlepionej twardej powłoki, która utrudniałby dostęp powietrza. Przepuszczalność jest nadal wysoka i stopy dziecka mogą swobodnie oddychać. Te impregnaty do pielęgnacji obuwia są ponadto neutralne dla środowiska naturalnego – można z nich bezpiecznie korzystać. Jeśli szukasz ekologicznego impregnatu do pielęgnacji obuwia, polecamy szczególnie impregnat Kaps Eco. W Bosej Stópce dostępne są impregnaty do pielęgnacji obuwia skórzanego (także ze skór lakierowanych) – Nano Impregnat , w tym z zamszu oraz z nubuku, jak i z materiałów syntetycznych i tekstyliów – Nano Impregnat Hydrfoobowy.

Zastanawiasz jak się, jak odpowiednio używać impregnatu do pielęgnacji obuwia? To bardzo łatwe! Poniżej 6 prostych kroków:

 • 1. Oczyść buty dziecięce z ewentualnego kurzu czy brudu i wytrzyj je suchą szmatką. Powierzchnia butów powinna być czysta i sucha.
 • 2. Wstrząśnij opakowaniem impregnatu do butów dla dzieci.
 • 3. Rozpyl delikatnie niewielką ilość impregnatu z odległości 10-15 cm, tak aby tylko zwilżyć powierzchnię obuwia.
 • 4. Rozetrzyj impregnat suchą i czystą ściereczką na całej powierzchni butów. Ważne, aby rozłożyć impregnat równomiernie.
 • 5. Jeżeli impregnat jest w wosku lub kremie, nanieś go na powierzchnię butów za pomocą miękkiej ściereczki. Wetrzyj go w materiał okrężnymi ruchami.
 • 6. Pozostaw preparat do wyschnięcia.

Buty dla dziecka zaimpregnowane dobrym preparatem będą chronione przed brudem i wilgocią nawet do 12 miesięcy.

Pielęgnacja obuwia – jak odpowiednio przechowywać buty dla dziecka?

Odpowiednie przechowywanie butów dla dziecka również ma niezwykle duże znaczenie dla ich wyglądu i żywotności. Nigdy nie wkładaj do szafy brudnych butów dla malucha (swoich też nie), gdy kończy się sezon. Zabłocone, pozgniatane obuwie, które cały rok przeleży gdzieś w głębi szafy, zwykle nie nadaje się już do użytku.
Zanim więc schowasz na dłużej, np. na koniec zimy, buty dla dziecka, najpierw oczyść odpowiednio ze wszelkich zabrudzeń, dobrze jest wyczyścić nie tylko wierzchnią część butów, ale także ich podeszwy. Wnętrze butów dla dziecka można dodatkowo odświeżyć za pomocą specjalnego środka, np. preparatu do odświeżania Kaps Eco.

Kiedy już oczyścisz obuwie z zabrudzeń, wypełnij je prawidłami – czyli wypełnieniem w kształcie stopy. Dzięki temu buty nie odkształcają się – zachowają swój pierwotny kształt. Na rynku dostępne są też prawidła drewniane, które ponadto świetnie absorbują wilgoć. Pielęgnacja obuwia najbardziej wymagająca jest jesienią i zimą – to właśnie wtedy buty dla dziecka narażone są na szkodliwe warunki atmosferyczne – deszcz, wilgoć, śnieg, błoto oraz na sól drogową. Lecz i na wiosnę, i w lecie nie zapominaj o odpowiednim dbaniu o obuwie swojego dziecka - to z pewnością wydłuży ich żywotność. Pamiętaj jednak, że buty dziecięce zużywają się szybciej niż buty dorosłych. Zarówno w przypadku dzieci, które dopiero uczą się chodzić, jak i tych, które już biegają i skaczą. Regularnie sprawdzaj, czy buty dla dziecka wciąż spełniają dobrze swoją funkcję oraz oczywiście i czy nie są za małe.