Lato w tym roku przyszło wyjątkowo szybko i zaskakująco upalnie. Prognozy pokazują, że ponad 30 stopniowe upały tego lata będą towarzyszyły przez większą część wakacji. Postanowiliśmy zebrać kilka rad, jak przetrwać upalne lato z dzieckiem i nie zwariować.

No to zaczynamy! 


Odpowiednia odzież

Ciało dziecka musi oddychać. Zakładanie mu tworzyw sztucznych może powodować jedynie odparzenia i jeszcze utrudniać przystosowanie się do temperatury. Naturalne materiały, jak bawełna i len idealnie sprawdzą się na taką pogodę - warto jednak pamiętać, by za bardzo nie przylegały do ciała. 

W upalne dni należy też zadbać o stopę dziecka - zakładanie butów na siłę, a tym bardziej butów plus skarpetek może doprowadzić do nadmiernej potliwości stopy, otarć i odparzeń. Na spacery w wózku, czy domowe harce najlepiej pozostawić malucha boso, a do zabawy na zewnątrz wybrać lekkie i przewiewne sandałki. 

Latem ubrania chronią także przed promieniowaniem UV. Buty do wody Playshoes pokryte są powłoką UV dzięki czemu chronią stopę dziecka nawet po wyjściu z wody. Buty są tak wygodne, że nadadzą się także do chodzenia po plaży lub na basenie. 


Woda to podstawa

Niby kwestia oczywista, ale przy upałach warto ją powtarzać. Zawsze, nawet wychodząc na chwilę do sklepu z maluchem, zabieraj ze sobą wodę. Zarówno Ty, jak i dziecko powinniście popijać wodę cały czas. 

Jednak należy pamiętać, że kolorowe napoje czy herbata nie nawadniają organizmu, a tylko gaszą pierwsze pragnienie. Warto zaopatrzyć się w butelkę filtrującą do wody, dzięki której zużywamy mniej plastiku, a woda jest zdatna do picia przez dłuższy czas. 


Nakrycie głowy 

Główka malucha jest mocno narażona na przegrzanie. Nakrycie w formie chustki, czapki, czy kapelusza to podstawa każdego spaceru i wyjścia z domu. To nie tylko świetne uzupełnienie outfitu, ale również ochrona przed promieniowaniem i gwarancja bezpieczeństwa podczas upałów. 


Kremy z filtrem

Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego jej ochrona jest niezbędna. Naskórek znacznie szybciej “chwyta” promienie słoneczne, dlatego wychodząc z domu warto pamiętać o smarowaniu odkrytych części ciała kremem z filtrem. Najlepiej wybrać wysoką ochronę, czyli SPF 50,  by zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Warto sprawdzać skład produktu i wybierać te hipoalergiczne i przebadane dermatologicznie. 


Lekkostrawne posiłki 

Maluchy, ale także dorośli bardzo często w upalne dni tracą apetyt. To normalne zjawisko. Dwudaniowe obiady lepiej zastąpić lekkimi posiłkami na bazie warzyw, a w międzyczasie podawać owoce zamiast innych przekąsek. Tu jak najbardziej wskazane jest samodzielne robienie lodów z owoców, których latem na szczęście nie brakuje i podawanie dziecku naturalnych witamin w słodkiej formie. 


Sen i wietrzenie pomieszczenia 

Kolejnym problemem lata jest zmęczenie. Pozwól maluchowi na drzemkę w ciągu dnia. Pozwoli na regenerację nagrzanego organizmu. Pierwsze letni prysznic, a następnie sen pomogą przetrwać upalne dni w dobrym humorze. A wieczorem koniecznie pamiętaj o przewietrzeniu pomieszczenia - nocne  powietrze zawsze nastraja do dobrego i kojącego snu. 

Uważajcie na siebie latem! Przegrzanie może prowadzić do konsekwencji. Korzystajcie z uroków lata w pełni, ale zawsze stawiajcie zdrowie i bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.