Dlaczego buty dziecięce to ważna rzecz? Bo małe stopy to bardzo delikatna sprawa. 
Dowiedz się jak wygląda ich rozwój, by wiedzieć na co zwracać uwagę przy wyborze butów.

Anatomia stopy - Bosej stopy :)

26 kości, 19 mięśni, 107 więzadeł oraz szereg delikatnych naczyń krwionośnych, nerwów i tkanek działa wspólnie, aby kontrolować ruch każdej ze stóp.

Na początku kości to tak naprawdę chrząstka, a stopa staje się w pełni dojrzała i ukształtowana dopiero ok. 18-ego roku życia. Dlatego ważne jest, zwłaszcza w pierwszych latach chodzenia, ale najlepiej przez cały ten okres, żeby stopa dziecka nie była “poddawana” ciasnym, sztywnym lub nieodpowiednim butom.

 Zdjęcia rentgenowskie stóp od 6 miesięcy do 18 lat

Buty? Najlepiej na boso!

Eksperci medyczni na całym świecie zgadzają się, że chodzenie na boso to nie tylko najlepsze rozwiązanie dla zdrowego rozwoju stóp, ale także ogólnego stanu zdrowia. W rzeczywistości, w krajach, w których chodzenie na boso jest normalne, dużo rzadziej obserwuje się problemy z kolanami, stawami biodrowymi czy kręgosłupem.

Poniższy obrazek przedstawia bosy maluch, pochłonięty zabawą, utrzymujący doskonały balans na pniu drzewa. Pozwalając palcom nóg wykonywać swoje naturalne chwytne ruchy, stopy rozwijają swoją siłę i koordynację. Gdyby to dziecko miało założone buty, ten naturalny stan byłby zaburzony w związku z koniecznością dostosowania się do ograniczeń przez nie stworzonych. Ciało przyjęło by odmienną pozycję, inne byłyby obciążenia przekazywane na kręgosłup oraz inne większe grupy kości.

 Dziecko na boso chodzi po pniu drzewa

Buty typu barefoot

Na boso jest zdrowo, ale nie koniecznie praktycznie. Podczas chodzenia na zewnątrz lub na chropowatych powierzchniach, skóra wymaga ochrony przed ostrymi przedmiotami i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Pojawia się konieczność noszenia butów, ale warto wybrać takie, które są najbliższe chodzeniu boso, na co więc zwracać uwagę?

Przy wyborze pierwszych i każdych kolejnych butów dla swojego malucha, by mogło chodzić, biegać i odkrywać świat z siłą i pewnością, jaką dają naturalnie rozwijające się stopy, zwróć uwagę na to, by były one:

   • Elastyczne
    Jedynie elastyczne buty pozwalają stopie i kostce rozwijać się naturalnie poprzez umożliwienie aktywnej pracy  i adaptowania się do zmiennych warunków tj. różne nawierzchnie, nierówności, nachylenie. Takie buty są najlepsze, bo umożliwiają ochronę, ale nie krępują ruchów i odczuć. Im bardziej elastyczna podeszwa, tym bardziej pracują rozwijające się mięśnie małych stóp.
   • Szerokie w palcach
    Stopy dziecięce mają inny kształt niż stopy dorosłych. Są zdecydowanie bardziej trójkątne i dziecięce buciki powinny być do nich dopasowane. Nie mogą zatem wyglądać, jak miniatura buta dla dorosłego. Szerokie miejsce na palce pozwala swobodnie ruszać palcami i rozpościerać się bez ograniczeń by w pełni kontrolować równowagę. Również wejście do buta powinno być na tyle szerokie, by nie było konieczności ściskania stopy przy zakładaniu.
   • Z Płaską podeszwą
    Najlepsze podeszwy to takie, które chronią, ale odtwarzają sytuację bosej stopy. To oznacza, że poza elastycznością powinny również być płaskie, pozbawione obcasów, podparcia łuku stopy, nie zmieniające grubości na całej swej długości (zerowy spadek).
   • Oddychające 
    Stopa ma 250,000 gruczołów potowych i możliwość wytworzenia ponad 100 ml potu w ciągu dnia. Dlatego wnętrze buta powinno być wykonane z naturalnych materiałów takich, jak skóra, lub tkanin z jak najmniejszą domieszką tworzyw sztucznych, by zapewnić stopom komfort i odpowiednią higienę. Dzięki temu można uniknąć otarć, pęcherzy itp.
   • Lekkie
    Buty nie powinny być ciężkie ani wpływać na ruch dziecka w jakikolwiek sposób. Dla zaczynającego chodzić malucha już samo stawianie nóżki za nóżką jest trudne. Dodatkowa waga buta, zwłaszcza ciężkiego, sprawia, że to zadanie jest jeszcze bardziej wymagające. Ciężkie buciki mogą prowadzić do braku pewności i zwinności, zmęczenia nóg, a w najgorszym razie do zmian w postawie.

Wszytkie buciki z Bosej Stópki spełniają właśnie te założenia, dlatego, jeżeli chcesz dbać o zdrowe stopy swojej pociechy, to jest to miejsce dla Ciebie!