• Categories
  • Search
  • Buty letnie do nauki chodzenia

Nastały najdłuższe dni w ciągu roku i słońce chowa się około 21:00. To zaś sprzyja długim spacerom, które są zdrowe dla dziecka. Kształtują umysł, a jeśli nasz maluch już chodzi kształtują również odpowiednio mięśnie szkieletowe i cały aparat ruchu. Jeśli Twoje dziecko jeszcze nie chodzi, ale przyszedł ten czas, w którym chciałby już stawiać pierwsze kroczki to nie podtrzymuj go wtedy, a jedynie koordynuj i stwórz warunki do tego aby mogło robić to bezpiecznie. Najlepiej dla dziecka gdy rozwija się samodzielnie, dużo pełza, czy raczkuje i należy do tych działań go zachęcać. Należy również stwarzać mu odpowiednie, bezpieczne warunki do tego jak czytamy w artykułach “Chodzenie niemowląt - od kiedy, jak pomóc?” oraz “Nie pomagajmy dzieciom w nauce chodzenia”.  Dowiadujemy się, że bardzo ważne jest stopniowe zaznajamianie się dziecka z przemieszczaniem się, ponieważ dziecko. czy to pełzając, czy to raczkując ćwiczy odpowiednie partie mięśni, ścięgien, więzadeł, stawów i stopniowo obciąża chrząstki i kości ciała, które się mineralizują. Podtrzymując dziecko “na siłę” tak aby “już w końcu stanęło na nogach” możemy przeciążyć jego organizm.  Dlatego wszystko powinno odbywać się w zgodzie z naturą i stopniowo. Zachęcamy do zapoznania się z naszym blogowym wpisem “Nauka chodzenia, a prowadzenie dziecka za rączki. Czy warto?”. Odróżniamy trzymanie dziecka za ręce i podtrzymywanie dziecka za ręce. Podtrzymywanie jest do przyjęcia i można to robić ażeby asekurować, ale powinno się dziecku dawać jak najwięcej swobody i np. w bezpiecznym miejscu na trawie, czy  piasku pozwalać dziecku upadać, bo maluch uczy się w ten sposób koordynacji ruchowej i samodzielności. Należy jednak pamiętać, że długie ćwiczenia tego typu, są wyczerpujące dla szkraba i trzeba mu zapewnić warunki do odpoczynku. W jakim natomiast obuwiu dziecko powinno stawiać swoje pierwsze kroki?

W czasopiśmie Pediatrics & Child Health, w artykule, który znajdziemy również w serwisie Narodowego Instytutu Zdrowia USA  czytamy:

  • “Obuwie z miękką podeszwą dla ochrony przed otarciami, skaleczeniami i do zapewnienia ciepła stópkom jest odpowiednie.”

  • “Buty dziecięce muszą dobrze przylegać do stopy oraz na pięcie i zapewniać wystarczającą ilość miejsca na palce, pozostawiając około 1,25 cm między najdłuższym palcem a czubkiem buta, mierzonym w pozycji stojącej. Pozwala to na wystarczający ruch palców u stóp i rozsądne miejsce na wzrost.”

  • “buty powinny być zakładane dziecku dla ochrony NIE korekty”

Powołując się na powyższe z całą pewnością można stwierdzić, że naukowcy zalecają noszenie butów nawet tym dzieciom które stawiają pierwsze kroczki, po to żeby chronić je przed skaleczeniami czy zimnem.

Kupując buty w naszym sklepie wspierasz popularyzowanie idei barefoot w Polsce. Ni mniej ni więcej chodzi o to, że zachęcamy do chodzenia na bosaka zawsze gdy warunki są do tego komfortowe oraz do chodzenia w obuwiu które jak najbliżej odzwierciedla chodzenie na boso. Jeśli jeszcze nie przekonaliśmy Cię do tego, że nasze obuwie na pewno nie zaszkodzi Twojemu dziecku, to zachęcamy Cię do skontaktowania się ze swoim lekarzem  ortopedą dziecięcym w tej kwestii.

Lato, to wspaniała pora roku, by zacząć przygodę z chodzeniem. W tym czasie Twoje dziecko może dużo czasu spędzać na bosaka, chodzić po trawie, placu zabaw i wszędzie tam, gdzie wiesz, że jego stópkom nie grożą różne nieprzyjemne niespodzianki.

Kupując sandałki pamiętaj, że muszą być wykonane z naturalnych materiałów (najlepiej ze skóry), dzięki czemu stópka nie będzie się pocić ani obcierać. Oczywiście powinny mieć też maksymalnie elastyczną podeszwę i łatwo się zakładać. W naszym sklepie znajdziesz sandałki Tikki, które mają już rzeszę wiernych fanów, bo dają dziecku niebywałą swobodę, tak potrzebną przy tych pierwszych próbach chodzenia. Z Bobux możesz wybrać bardziej klasyczne propozycje i zdecydować, czy wybrać sandałki z otwartym, czy zamkniętym przodem.

W lecie przydają się też zapasowe buciki na chłodniejsze dni, wieczorne spacery, czy poranne wizyty w piaskownicy.
W takich sytuacjach sprawdzą się Attipasy, buciki Tikki oraz liczne modele z oferty Bobux.