• FAQ - Frequently asked questions when choosing shoes for kids

Jakie buty do nauki chodzenia?

Jak wiemy ludzie przez miliony lat uczyli się chodzić, a potem chodzili i biegali na bosaka. Najlepiej dla dziecka jeśli będzie ono uczyło się chodzić na boso i utrzymuje tak Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics), ale nie zawsze jest to możliwe i komfortowe. No właśnie “komfortowe”, takie właśnie powinny być buciki do nauki chodzenia. Dziecko nie powinno chcieć zdejmować założonego na stópki obuwia. Jeśli dziecko będzie czuło ucisk i niewygodę, a tak się często dzieje jeśli założymy mu toporne buty typu gorset, to będzie chciało je ściągnąć. To jest jednak ten mniejszy problem. Poważniejszą sprawą jest to, że w takim obuwiu jego stópki nie będą mogły naturalnie pracować. Dlatego najlepszym wyborem obuwia do nauki chodzenia jest obuwie typu bosego, tzw. barefoot, które możliwie najbliżej odwzorowuje chodzenie na bosaka. Dzięki temu dziecięce stópki będą miały pełną swobodę ruchów i będą mogły rosnąć w siłę tak naturalnie, jak się tylko da i potwierdza to Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne.
Więcej przeczytasz tutaj w artykule pt. "Zdrowe buty czyli buty barefoot".

13cm jaki to rozmiar buta?

Różni producenci mają różną rozmiarówkę. Dlatego tak ważne jest, żeby przed zakupem butów dobrze zmierzyć dziecku stópkę i odpowiednio dopasować but. Nigdy nie kupujemy buta “na styk”, ale też pilnujemy, żeby zapas nie był za duży. Poza długością bierzemy też pod uwagę tęgość stopy.
Więcej przeczytasz tutaj w naszym pomocowym wpise "Jak dobrać rozmiar butów".

Pierwsze buty dla dziecka jakiej firmy?

Najlepiej firmy, która produkuje buty z zachowaniem zasady bosej stopy. W zależności od sezonu polecamy głównie: Bobux, Attipas, Tikki, Obex, Fiorino (EkoTuptusie), Stonz i inne, które znajdziesz w sklepie Bosa Stópka. Zwrócić należy uwagę na to, co na temat wyboru butów dla dziecka stwierdziło Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics), a mianowicie, że wybór butów dziecięcych powinien bazować na zasadzie barefoot, czyli bosej stopy.
Dostępne w naszym sklepie pierwsze buciki znajdziesz tu

Kiedy pierwsze buty dla dziecka?

Odpowiedź jest w miarę prosta i brzmi “im później tym lepiej”. Jak wiemy ludzie przez miliony lat uczyli się chodzić, a później chodzili, biegali i skakali na bosaka. Najlepiej dla dziecka, jeśli będzie ono uczyło się chodzić i będzie chodziło jak najdłużej na boso, ale nie zawsze jest to możliwe i komfortowe. Wtedy przychodzi czas na pierwsze buty dla maluszka. Najczęściej wtedy, gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają chodzeniu na bosaka, lub po prostu nawierzchnia i okoliczności nie są do tego dobre. Zwrócić należy uwagę na to co na ten temat stwierdziło Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics), a mianowicie, że funkcją butów dziecięcych jest ochrona przed skaleczeniami i ewentualnymi infekcjami i nic poza tym. Wszelkie korygowanie postawy czy chodu jest zbyteczne, dziecięce stópki poradzą sobie najlepiej pozostawione same sobie.
Więcej na naszym blogu we wpisie pt. "Idealne buty dziecięce? Jakie powinny być? (...)".

Gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?

Najlepiej w sklepie, który oferuje buty dla malucha typu bosego, z ang. barefoot - takie jak poleca Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics). Są to buciki, które są robione w całości ręcznie, a najważniejsze w nich jest to, że są całkowicie elastyczne i z łatwością poddają się dziecięcym stópkom. Dziecięce stópki wymagają szczególnej troski o nie, jako że dopiero rosną w siłę. Buty dziecięce nie powinny krępować ruchów stópek, bo tylko ćwiczone stópki mogą prawidłowo się rozwijać.
Jeżeli w twojej okolicy nie ma sklepu z takim obuwiem warto spróbować kupić buty przez internet. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

Najważniejsze przy doborze rozmiaru jest prawidłowe zmierzenie stóp dziecka. Najprościej zrobić to w formie zabawy i obrysować obie stópki na kartce papieru. Buty dla malucha powinny być nieco większe od jego stópek, a o ile dokładniej napisaliśmy tutaj.

Jakie pierwsze buty?

Powinien to być tym bardziej przemyślany zakup, dlatego, że najlepiej dla dziecka jak chodzi jak najdłużej boso. Każdy element stópki szkraba powinien być ćwiczony jak najbardziej naturalnie. Im więcej nasz maluszek będzie chodził na boso tym lepiej dla całego jego ustroju wraz z układem nerwowym. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego (American Academy of Pediatrics) każde, nie tylko pierwsze buty dla malucha powinny spełniać zasadę bosych butów, z ang. barefoot. Stópki dziecka to bardzo delikatne i skomplikowane organy. W butach dziecięcych typu gorset stópki mogą stracić swoją naturalną zwinność.
Więcej na naszym blogu wtym wpisie pt. “Zdrowe buty czyli buty barefoot”

 

Paputki czy ekotuptusie?

Paputki to inne określenie na kapcie dla dzieci, a ekoTuptusie są właśnie kapciami. Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad zakupem pomiędzy zwykłymi, popularnymi w dzisiejszych czasach kapciami, a ekoTuptusiami, to wybierz ekoTuptusie. Dlaczego? Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics) twierdzi bowiem, że wybór butów dziecięcych powinien bazować na zasadzie bosych stóp/gołej stopy,  z ang. barefoot. EkoTuptusie są natomiast doskonale elastyczne na każdej płaszczyźnie. Są to sprawdzone przez wielu rodziców i Bosą Stópkę kapcie, które idealnie nadają się na kapcie do domu, czy przedszkola. Jeśli interesują Cię jednak bardziej kapcie dla dzieci z inną podeszwą, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Wszystkie kapcie w naszej ofercie zapewnią dziecku maksimum swobody! 

Jakie buty dla dziecka?

Najlepiej typu barefoot, a to dlatego, że nie przyczynią się one do kształtowania nieprawidłowych wzorców chodu, czy postawy. Już w 1991 roku zauważyło to Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics) , które wystosowało wytyczne dotyczące obuwia dziecięcego.
Więcej na naszym blogu w artykule pt. “Idealne buty dziecięce? Jakie powinny być? …”

Jak nauczyć dziecko wiązać buty?

Podejście dziecka do nauki czegokolwiek może być różne. Niektóre dzieci będą bardzo chętnie chwytały się nauki wiązania butów, a do innych trzeba podejść przez zabawę i zaciekawić je tematem samodzielności. Warto jednak zastanowić się nad wyborem butów zapinanych na rzep. Obecna technologia pozwala na zrobienie ich w taki sposób, że również zapewniają dobre dopasowanie do stopy, są łatwiejsze w zakładaniu i oszczędzą nam wielu stresów przy wychodzeniu z domu ;)

Czy buty dla dziecka:

Mogą powodować u niego nienaturalny chód?

Amerykańska lekkoatletka Jessi Stensland, mówi „Od momentu, gdy dzieci zakładają buty, chodzą źle”. Jessi Stensland wyjaśnia, że ​​stopa jest zaprojektowana do przetwarzania ogromnej ilości danych sensorycznych i że jest zaprojektowana do poruszania się na różne, złożone sposoby. Gdy umieścisz dziecko w wieku 18 miesięcy w podporowym bucie, pozbawiasz je możliwości prawidłowego użytkowania stóp, potencjalnie do końca życia.

Caleb Wegener, Adrienne E Hunt, Benedicte Vanwanseele, Joshua Burns oraz Richard M Smith to autorzy kolejnej ciekawej publikacji naukowej pt. „Wpływ obuwia dziecięcego na chód: systematyczny przegląd i metaanaliza” Stwierdzono, że buty zmieniają chód dzieci. Znaczącym odkryciem było to, że noszenie obuwia zmniejszało ruchy wewnętrznych mięśni stopy, prawdopodobnie przyczyniając się do osłabienia tych mięśni. W rzeczywistości osiem z dziewięciu zakresów zmiennych ruchu mierzących ruch stopy zostało zmniejszonych u osób noszących buty w porównaniu z grupą kontrolną. Z tego powodu, tak ważne jest, żeby dać dziecku możliwość nauki chodzenia na boso, a gdy musimy założyć mu buty, to wybrać takie, które jak najmniej ograniczają stópki i działają na zasadzie modelu bosej stopy. Później również warto wybierać buty typu barefoot, by pozwolić stopom rozwijać się w naturalny sposób.
Więcej na naszym blogu we wpisie pt. “Właściwy dobór butów dla dziecka”

Mogą krępować ruchy jego stópek?

Czy zakłada się dzieciom gorset? Toporne buty z mało elastycznymi podeszwami działają jak gorset na stópki malucha. Taki gorset noszony przez wiele godzin dziennie może przyczyniać się do deformacji stóp, tak jak zwykły gorset deformuje żebra i organy wewnętrzne. Bardzo istotną rzeczą podczas chodzenia jest przenoszenie ciężaru ciała na całą stopę. W zaciasnych butach nie jest ono możliwe. Odpowiednia szerokość butów, a także giętkość i elastyczność jest konieczna do prawidłowego kształtowania się wzorców chodu i postawy. Odpowiednie buty powinny mieć elastyczne podeszwy w obu kierunkach i na całej długości i szerokości, a nie tylko w jednym punkcie i do góry.
Więcej na naszym blogu w artykule pt. “Właściwy dobór butów dla dziecka”

Mogą krępować naturalne ruchy jego paluszków u stópek?

Paluszki u stópek, które są nie ćwiczone, zamiast zwinnymi i silnymi palcami ze zdolnościami chwytnymi podłoża stają się niewykształconymi wyrostkami takie stanowisko miał Pediatra Dr William Rossi i opisał to w swoim obszernym artykule
Dlatego należy dobierać buty w odpowiednim rozmiarze, ale także odpowiedniej szerokości , tak by palce miały miejsce na swobodną pracę.
O wpływie obuwia na stopy przeczytasz tutaj w artykule na naszym blogu pt. "Wplyw obuwia na stopy".

 

Powinny mieć profilowaną wkładkę?

Podeszwy stópek u dzieci są praktycznie płaskie, ale jest to stan fizjologiczny. Stosowanie profilowanych wkładek w butach może mieć efekt odwrotny od zamierzonego. Gdy podpierają wysklepienie podeszwy, to stópka przyzwyczaja się do tego stanu rzeczy i gdy ściągniemy buty z nóg, to stópki przyzwyczajone do podparcia na całej podeszwie stóp “będą tego podparcia szukały”. Zostało naukowo udowodnione, że dzieci noszące obuwie są bardziej narażone na płaskostopie i można przeczytać o tym tutaj.
O wpływie obuwia na stopy przeczytasz tutaj, w artykule pt. “Wpływ obuwia na stopy”

Powinny być wyposażone w sztywny zapiętek?

Sztywny zapiętek (o zgrozo, czasem nawet metalowy) jak piszą sprzedawcy ma ustawiać piętki dziecka w odpowiedniej pozycji. My wiemy, że dziecięce stopy najlepiej radzą sobie i rozwijają się gdy są pozostawione same sobie. Dowodzi tego ten naukowy artykuł.
Więcej na naszym blogu w artykule pt. “Sztywny zapiętek, profilowane wkładki w bucikach”

 

Powinny mieć podeszwę, która jest elastyczna tylko w jednym punkcie?

Tak jak Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics) radzi wybór bucików dziecięcych powinien bazować na zasadzie barefoot (z języka angielskiego „gołej stopy”). Dobrze znamy nasze stopy i wiemy, że są elastyczne na całej długości. Dzieci natomiast mają jeszcze bardziej elastyczne stópki, bo zamiast wykształconych kości mają chrząstki, które podlegają procesowi kostnienia do 8ego roku życia. Stópki są niesamowitym organem złożonym z ponad 100 więzadeł, ścięgien i mięśni jedna. Najlepiej te mięśnie, więzadła i ścięgna są stymulowane gdy chodzimy na boso. W przypadku dzieci, te mięśnie się dopiero kształtują i to dlatego dziecko powinno spędzać jak najwięcej czasu na bosaka. 
Więcej na naszym blogu we wpisie pt. “Jak wygląda NAPRAWDĘ elastyczna podeszwa”

Powinny być wyposażone w amortyzującą podeszwę, lub wkładkę?

Powołując się na Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics) i jego stwierdzenie, że funkcją butów dziecięcych jest ochrona przed skaleczeniami i ewentualnymi infekcjami. Powołując się również na inne opracowania naukowe (np te mówiące o braku dowodów na to, że wkładki profilujące wpływają na zanik fizjologicznego płaskostopia link) m.in. Pediatry Dr William’a Rossi’ego jesteśmy przekonani, że stópki dziecięce najlepiej poradzą sobie pozostawione same sobie. Stópki dziecięce powinny być stymulowane aby móc rosnąć w siłę. Jeśli zaczniemy amortyzować stópki maluszka, to stópki mogą nie wykształcić się w silne stopy, odpowiednio, adekwatnie do masy ciała dziecka. 

Mogą być lekko podwyższone na piętkach (posiadać obcas)?

Najszerzej na ten temat wypowiadał się Pediatra Dr William Rossi w swoim artykule, gdzie napisał, że nawet niewielkie obcasy mogą powodować nieprawidłowe wzorce chodu u dzieci. Przy niewielkim wzroście dziecka nawet niewielkie obcasy, podwyższenia na piętach są jak dużo wyższe obcasy dla dorosłego. Obcasy powodują to, że masa ciała podczas chodu rozkłada się nierównomiernie na stopy. Przy tym skracane są ścięgna achillesa.
O wpływie obcasa na stopy przeczytasz tutaj w artykule pt. “Wpływ obuwia na stopy”

Mogą, przy dłuższym chodzeniu w nich, powodować u malucha płaskostopie, zwyrodnienia kości czy stawów, problemy z koncentracją, a nawet natury psychicznej?

Nie ma wątpliwości, że stopa jest złożona i niesamowita. Każda stopa ma 200 000 zakończeń nerwowych tylko na spodzie stopy (mniej więcej tyle co wzdłuż kręgosłupa). Ponadto w stopie i kostce znajduje się 26 kości, 33 stawy i ponad 100 mięśni, ścięgien i więzadeł. Nietrudno wyobrazić sobie, że zmiana ruchu tej złożonej sieci struktur spowodowałaby falę zmian. Naukowcy twierdzą, że skoro jedna stopa ma ponad 200 tysięcy zakończeń nerwowych to stopy muszą brać udział w tworzeniu nowych połączeń nerwowych. Dlatego ważne jest stymulowanie stópek szkraba na różnego rodzaju teksturach (błocie, trawie, piasku itp.), a doświadczanie otaczającego świata stópkami przyczynia się do rozwoju intelektualnego dzieci.