Darmowa dostawa do paczkomatu od 300 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakich butów dziecięcych potrzebuje stopa Twojego dziecka?

2022-10-07
Jakich butów dziecięcych potrzebuje stopa Twojego dziecka?

Dobre buty dziecięce to podstawa, zarówno na początku rozwoju dziecka, jak i na dalszym etapie. Stopy człowieka kształtują się mniej więcej do 18-tego roku życia. W tym artykule fizjoterapeuta dziecięcy - Agnieszka Strzelczyk - wyjaśnia, jak dbać o stopy malucha i jakie buty dziecięce wybrać, odpowiada na pytania, które często zadają rodzice podczas wizyt w jej gabinecie.stopa dzieciece buty dla dzieci barefoot bosa stopka okiem eksperta elastyczne buty dla dzieci polecane przez fizjoterapeutów


Kiedy rodzice odwiedzają mnie w gabinecie i pytają, jakie buty dziecięce będą najlepsze dla ich dziecka, odpowiadam:

“Najlepsze buty dziecięce, to brak butów”.

  • To po co w ogóle chodzimy w butach? - pytają.

Stopy dziecięce, i stopy dorosłego także, potrzebują butów, do ochrony przed środowiskiem zewnętrznym - przed zimnem i skaleczeniami. Poza tym mogłoby butów nie być.

  • Jakie w takim razie buty dziecięce są najlepsze? - dopytują.

Takie, które najbardziej imitują chodzenie boso.

Buty dziecięce, szczególnie dla maluszka, który dopiero zaczyna przygodę z chodzeniem, powinny być lekkie, miękkie, szerokie i oddychające. Tylko w takich butach dziecięcych, dziecko może czuć się prawie tak jak boso.

Jakie nie powinny być buty dziecięce?

buty dziecięce barefoot boty beda polecane przez spejalistów fizjoterapeutów

buty dziecięce barefoot boty beda polecane przez spejalistów fizjoterapeutów

Już dawno do lamusa odeszły buty dziecięce sztywne, wysokie i wyprofilowane. To mięśnie mają profilować stopę u dziecka i utrzymywać piętę. Sztywne buty dziecięce ograniczają ruchomość stóp dziecięcych, a tej ruchomości jest naprawdę dużo. Stopa składa się z 26 kości i 33 połączeń stawowych nie po to, żeby je zamknąć w “sztywnej klatce”, czyli w sztywnych butach, tylko po to, żeby miała swobodę ruchu i możliwość dostosowania się do podłoża. Poza funkcją ruchową stopa jest narzędziem czuciowym. Ogromna ilość zakończeń nerwowych pozwala czuć podłoże i odpowiednio dopasować ustawienie ciała do zaistniałych warunków.

Ważne jest, żeby nie tworzyć grubej bariery między podeszwą stopy dziecięcej, a podłożem. Podeszwa w butach dziecięcych powinna być cienka, miękka i płaska.

Stopy dziecięce mają specyficzny kształt. Przód jest szeroki, a przestrzenie między paluszkami są otwarte (promienisty układ przodostopia). To stopy, której nie “zmiażdżyły” jeszcze wąskie buty dziecięce. Najlepsze buty dziecięce, dla kształtującej się stopy u dziecka, to takie z szerokim przodem, w którym paluszki mają miejsce i swobodę ruchu.

Buty dziecięce - a co z rozmiarem?

W kontekście swobody paluszków istotne jest także, żeby buty dziecięce nie były za małe. Dzieci mają tendencje (szczególnie podczas mierzenia buta) do podkurczania paluszków i może się pozornie wydawać, że buty dziecięce są odpowiednie. Warto dopasować but mierząc stopy dziecięce w centymetrach. Na podłodze (na twardej płaskiej powierzchni) połóż sznurek (lub wstążkę). Ustaw dziecko na nim i uważnie zmierz odległość pomiędzy dużym palcem malucha a końcem pięty – po kolei w obu stopach. Wkładki w butach dziecięcych powinny mieć dodatkowy zapas - ok. 1 cm - żeby paluszki nie dotykały butów dziecięcych od środka. Warto wykonać pomiar po południu, ponieważ stopy u dziecka mogą wtedy być nieco większe.

Buty dziecięce dla dzieci z wadami stóp

  • A co ze stopami z wadami (płaskostopie, koślawość)? - dopytują moi pacjenci.

Zaskakujące dla rodziców jest to, że wtedy, zazwyczaj, stopy dziecięce także nie potrzebują butów dziecięcych korekcyjnych. Wyjątkiem są wady utrwalone, kostne lub związane z chorobami neurologicznymi. Wtedy stosuje się specjalne buty lub ortezy. W przypadku wady postawy u dziecka zdrowego, stopy dziecięce potrzebują ruchu i swobody.

Nieprawidłowe ustawienie stóp u dziecka często wynika z nieodpowiedniego rozłożenia napięcia oraz złej pozycji w obrębie miednicy i tułowia. Często dzieci mają bardzo niskie napięcie mięśni posturalnych, słabe brzuszki, słabe mięśnie stabilizujące biodra. W takiej sytuacji, w celu korekcji wad stóp dziecięcych, zaleca się fizjoterapię opartą o pracę na całym ciele. Terapia polega wtedy na uruchomieniu i wzmocnieniu kręgosłupa, miednicy i kończyn dolnych. Po takich ćwiczeniach nie ma sensu usztywniać stóp dziecięcych w butach ortopedycznych, ponieważ “zamrażamy” stopy przygotowane do doświadczania świata. Wtedy dziecko powinno chodzić boso lub w butach dziecięcych imitujących chodzenie boso - tzw. butach barefoot - to będzie dla niego najlepsze rozwiązanie!

Interesują Cię inne zagadnienia z zakresu fizjologii dziecięcej? Chcesz wiedzieć np. jak prawidłowo podnosić i nosić niemowlę lub jak bezpiecznie wyjąć dziecko w fotelika samochodowego? Zajrzyj na IG Agnieszka Strzelczyk - mnóstwo cennej wiedzy w jednym miejscu!

fizjoterapeuta dziecięcy osteopata Agnieszka strzelecka

Artykuł powstał we współpracy z fizjoterapeutą mgr Agnieszką Strzelczyk, która specjalizuje się w terapii pediatrycznej. Zajmuje się wspieraniem prawidłowego rozwoju psychoruchowego niemowląt poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, techniki a także poprzez edukację rodziców w zakresie prawidłowej pielęgnacji dziecka. Jak sama o sobie mówi jest połączneniem fizjo/senso/osteo terapeuty. W social mediach dzieli się z rodzicami wiedzą z zakresu rozwoju dzieci, pielęgnacji niemowląt, ćwiczeń i zabaw sensorycznych dla mniejszych i starszych dzieci. Prywatnie żona i mama trójki dzieci.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 1995 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-01
Bezproblemowa, szybka obsługa.
2023-11-29
Szybko i sprawnie.
pixelpixel