Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Elastyczna podeszwa w butach dla dzieci barefoot. Zobacz jak wygląda naprawdę.

2020-10-09
Elastyczna podeszwa w butach dla dzieci barefoot. Zobacz jak wygląda naprawdę.

Podeszwa to bardzo istotny element każdego buta. Jeśli jest odpowiednio cienka zapewnia najlepszy kontakt z podłożem, a zarazem pozwala zachować odpowiednią amortyzację.

Co jeszcze warto wiedzieć:
Jak wygląda elastyczna podeszwa w butach i czemu służy?
Jakie powinny być dobre buty dziecięce?
Czego unikać w butach dziecięcych?

Wielu producentów obuwia reklamuje swoje buty dla dzieci jako buty z elastyczną podeszwą. Tymczasem podeszwy te nie zawsze są takie, jak być powinny. Do Bosej Stópki ściągamy buty z całego świata i ciągle poszerzamy wybór butów barefoot dla dzieci. Starannie selekcjonujemy producentów i współpracujemy z tymi, dla których ważny jest prawidłowy rozwój dziecięcych stóp.

Warto wiedzieć: Naprawdę elastyczna podeszwa to taka, którą można, bez większego wysiłku, zgiąć dwoma palcami w obie strony.

elastyczne buty dla dzieci buty dziecięce bosa stópka

Idealnie jest wtedy, gdy podeszwa jest nie tylko giętka, ale i cienka. Tak cienka, że pozwala stopom odczuwać nierówności podłoża, tym samym nie odcina ich od ważnej dla całego organizmu stymulacji.

Elastyczna podeszwa w butach – czemu to służy?

elastyczne buty dla dzieci buty dla malucha sklep z butami dla dzieci

Kiedy myślimy o wzmacnianiu jakiejś części ciała, dość logiczne wydaje się, że należy ją ćwiczyć. Ruch, w pełnym zakresie (takim, na jaki pozwalają stawy), sprawia, że wzmacniają się mięśnie, które stabilizują cały układ kostno-stawowy. Tak samo jest ze stopami. Tę część ciała szczególnie warto wzmacniać. Stopy są przecież wyjątkowo ważne – wszak dźwigają nasz ciężar przez całe życie. W kwestii wzmacniania i rozwoju dziecięcych stóp, rodzice wciąż spotykają się ze sprzecznymi opiniami.

Choć już coraz częściej zdarza się, że specjaliści zalecają chodzenie boso jako formę ćwiczenia stóp, wskazówki dotyczące doboru dziecięcego obuwia wciąż bywają nieprawidłowe: sztywny zapiętek, unieruchomiona kostka, obcas i profilowana wkładka. Wszystko to jest dziecięcym stopom zupełnie niepotrzebne, a nawet przeszkadza im w naturalnym prawidłowym rozwoju.

Swoboda ruchu, którą cieszą się bose stopy, jest konieczna dla ich naturalnego rozwoju. Obserwując, choć przez chwilę, nasze dziecko bawiące się w domu bez skarpetek i kapci, zobaczymy jak bogaty jest zakres ruchowy dziecięcych stóp, które co rusz wyginają się w obie strony. Po założeniu sztywnego obuwia, korzystanie z tych możliwości ruchowych nie jest już możliwe.

Pamiętaj: Tylko naprawdę elastyczna podeszwa, która poddaje się całkowicie pracy stóp, daje im swobodę. Właśnie takie podeszwy powinny być we wszystkich butach dziecięcych.


Naukowcy porównali fizjologię stóp osób chodzących boso ze stopami osób chodzących w butach i dostrzegli wyraźne różnice. W krajach takich, jak np. Kenia, gdzie chodzenie boso jest rzeczą zupełnie normalną i powszechną, stopy są szersze, co jest oznaką ogólnej ich siły. Wykazują także znacznie mniej deformacji oraz schorzeń, takich jak np. haluksy koślawe. Badania przeprowadzone przez dwa uniwersytety w RPA i w Niemczech wykazały, że dzieci chodzące boso (mieszkańcy RPA) regularnie osiągają lepsze wyniki w zakresie utrzymywania równowagi i umiejętności motorycznych, niż ich rówieśnicy w Niemczech [1] [2].


bosa stopa u dzieci barefoot bosa stópka sklep z butami dla dzieci

Większość producentów obuwia, reklamując podeszwę butów jako elastyczną, zaznacza, że zgina się ona w 1/3 długości od palców. Oczywiście wygina się tylko w jedną stronę. Jeśli uważniej przyjrzymy się takim butom, szybko zauważymy, że zgięcie podeszwy wymaga użycia siły dwóch rąk. Nie łudźmy się, że takie buty będą współpracować ze stopą. Chodzenie w takim obuwiu ograniczy ruch stóp. A brak pełnej ich pracy, i tym samym brak możliwości wzmacniania mięśni, prowadzi m.in. do rozwoju płaskostopia. Takie obuwie nie pozwoli dziecku rozwinąć stóp w naturalny prawidłowy sposób.

Elastyczna podeszwa to nie wszystko - jakie jeszcze powinny być dobre buty dziecięce?

boso barefoot stopy dziecięce sklep z butami dla dzieci dla malucha

Elastyczna podeszwa to podstawa prawidłowo skonstruowanych butów dziecięcych. Lecz dobre obuwie, które nie będzie zaburzać naturalnego rozwoju dziecięcych stóp, powinno posiadać jeszcze kilka innych ważnych cech. Wybierając buty dla dziecka, warto również zwrócić uwagę na usztywnienia w obuwiu, takie jak sztywny zapiętek oraz profilowane wkładki. Niektórzy specjaliści twierdzą, że buty dziecięce powinny być wyposażone w sztywny zapiętek. Taką konieczność argumentują faktem, że gdy dziecko w butach staje na palcach, jego stopy automatycznie zjeżdżają do przodu, podwijając jednocześnie palce. W efekcie czego stopa się koślawi. Ich zdaniem należy więc przytrzymywać oraz stabilizować piętę i temu właśnie służy sztywny zapiętek.

Niestety, nie jest to do końca prawdą. Tak dzieje się ze stopami dziecka w sztywnych butach, niewyposażonych w elastyczną podeszwę. Problem ten nie występuje, gdy dziecko jest boso. Nie pojawia się także w obuwiu z naprawdę elastyczną podeszwą. W butach typu barefoot, które znajdziecie w Bosej Stópce, maluch może stanąć na palcach tak samo, jak robi to na bosaka. W związku z tym, jego mięśnie wokół ścięgna achillesa mogą się rozwijać, pracować i utrzymywać nogę w prawidłowej pozycji. Nie trzeba im pomagać. Tak samo, jak nie trzeba pomagać dziecku stojącemu boso. Zapiętek bosego buta jest odpowiednio dopasowany - przylega do pięty, lecz nie jest za sztywny.

Niektórzy specjaliści doradzają również obecność profilowanych wkładek w butach dziecięcych. Czy rzeczywiście takie wkładki w butach są dla dziecka niezbędne? Podeszwy dziecięcych stóp są praktycznie płaskie i jest to ich naturalny stan fizjologiczny. Stosowanie profilowanych wkładek w butach dziecięcych może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Usztywniane i profilowane obuwie może doprowadzić do osłabienia stóp lub ich uzależnienia, np. od wsparcia łuku stopy.usztywniane buty dziecięce budowa bosa stópka sklep z butami dla dzieci i dorosłych

Badacze udowodnili, że dzieci noszące obuwie są bardziej narażone na płaskostopie. [3]Jednocześnie badania wykazały, że niewielkie deformacje dziecięcych stóp najczęściej ustępują samoczynnie. Chcesz poznać więcej najczęściej powielanych mitów dotyczących obuwia dziecięcego? Sprawdź na naszym blogu serię mity.

Elastyczne buty dziecięce = bose buty.

Naukowcy podkreślają, że dla prawidłowego rozwoju dziecięcych stóp niezwykle ważne jest chodzenie boso, czyli ćwiczenie i wzmacnianie wszystkich elementów współtworzących ten skomplikowany mechanizm, jakim jest ludzka stopa. Chodzenie boso jest dla dziecka szczególnie ważne na tym etapie rozwoju, kiedy przechodzi z raczkowania do chodu, lecz nie powinno być zapomniane także w kolejnych stadiach rozwoju.

dobre buty dla malucha elastyczne buty dla dzieci sandały dziecięce sklep z butami dla dzieci

W Bosej Stópce, na drugim miejscu (zaraz po “Boso, boso i jeszcze raz boso”) stawiamy naszą drugą maksymę: ”Buty na stopach dziecka nie muszą oznaczać redukcji ich swobody”. Bose buty, czyli buty z naprawdę elastyczną podeszwą, umożliwiają dziecięcym stopom swobodną pracę podczas spacerów w plenerze i zabaw na świeżym powietrzu, o każdej porze roku. W Bosej Stópcy dostępne są buty z elastyczną podeszwą zarówno na lato i wiosnę, jak i na jesień oraz zimę.

Gdy zobaczycie reklamę butów dla dzieci z elastyczną podeszwą, warto przypomnieć sobie nasze wskazówki i samodzielnie sprawdzić, czy rzeczywiście jest taka, jak powinna być. Prawidłowy rozwój dziecięcych stóp, to w dużej mierze kwestia świadomych decyzji zakupowych. Nie zapominajmy o tym również wtedy kiedy kupujemy buty dla starszych dzieci. 

elastyczne buty dla dzieci sportowe buty dla dzieci barefoot bosa stópka

Stoisz przed wyborem butów dla dziecka? Sprawdź nasz artykuł " Rozmiar butów dla dziecka? Zobacz jak dobrać rozmiar. To ważne". W tym tekście znajdziesz cenne wskazówki oraz praktyczne porady, jak dobrze dopasować obuwie dziecięce.
Chcesz dowiedzieć się więcej o idei barefoot i poznać lepiej buty barefoot? Zajrzyj tutaj.

Źródła:

[1] - The effects of being habitually barefoot on foot mechanics and motor performance in children and adolescents aged 6–18 years: study protocol for a multicenter cross-sectional study (Barefoot LIFE project):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010736";
[2] - Motor Skills of Children and Adolescents Are Influenced by Growing up Barefoot or Shod:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5996942/";
[3] - The influence of footwear on the prevalence of flat foot. A survey of 2300 children:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1624509";

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 3494 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-23
Kolejne świetne buty na 4 zakupione pary 3 zostają z nami
2024-07-23
Jesteśmy bardzo zadowoleni. Wysyłka ekspresowa, buty jakość premium! Polecam!
pixelpixel