• Buciki niemowlęce

Buciki niemowlęce

W naszym Bosym sklepie mianem “Buciki niemowlęce” określamy buciki dla niemowlaka, który jeszcze nie zaczął raczkować, albo zaczął, ale jeszcze nie stawia pierwszych kroczków. Dla brzdąców, które już zaczynają chodzić mamy kategorię "buty do nauki chodzenia". W bucikach niemowlęcych dzidziuś nie będzie stykał się stópkami z ziemią dlatego wielu rodzicom takie buciki będą wydawały się zbędne. Czy mają rację? Są też tacy dorośli, którzy założą berbeciowi buciki niechodki. Jeśli należysz do jednych, bądź drugich to wiedz, że jesteś w dobrym miejscu. Jeśli należysz do tych pierwszych i uważasz, że buty niemowlęce to dla Twojego Dzidziusia to zły pomysł, to zapraszamy do naszego bloga. Na pewno zainteresuje Cię nasza baza wiedzy na temat dziecięcych stópek i ich dorastania. Pokrótce Bosa Stópka promuje ideę barefootingu, a to idea chodzenia na bosaka, albo jak się właśnie przekonujesz idea chodzenia w obuwiu, które jak najbliżej odzwierciedla chodzenie na boso. Co składa się na buty najbliżej odzwierciedlające chodzenie na boso? Na pewno nie profilowana wkładka, usztywniany zapiętek, czy usztywnienia w kostkach.

Byłoby czymś okropnym zakładać niemowlęciu gorset na stópki w postaci bucików. Do gorsetu właśnie porównuje pewne rodzaje obuwia Dr William Rossi (pediatra, syn szewca autor wielu książek i artykułów) w jednym ze swoich artykułów. Wiemy, że niemowlaczki lubią wyginać swoje stópki w kostkach, wiemy też że nie mają za dużo siły aby nosić coś ciężkiego na swoich stópkach, wiemy też że lubią wyginać paluszki u stópek i to we wszystkie strony (do góry, na dół, a także je rozpościerać). Nie jesteśmy zwolennikami gorsetów w tak młodym wieku, dlatego w naszej ofercie są tylko i wyłącznie buty typu bosego. Gorset długo noszony zniekształca kości żebrowe tak samo i uważamy, że niektóre rodzaje butów mogą to robić z kształtującymi się kośćmi stópek. 

 

Jakie buty dla niemowlaka wybrać?

Oczywiście typu bosego tzw. buty barefoot’owe. W takich butach niemowlę będzie miało swobodę ruchów tak jakby miało założone same skarpetki. Berbeć będzie mógł swobodnie wyginać stópkami i paluszkami u stópek, ale również będzie mógł wyginać nóżki w kostkach. Takie ruchy jak wiemy kształtują mięśnie, ścięgna i więzadła, które oczywiście są też w stopach, a jest ich łącznie aż ponad 100. Buty dla niemowlaka nie powinny krępować ani jednego z 33 stawów (tak jedna stopa ma aż 33 stawów łącznie z kostką). Strach pomyśleć co mogłoby się stać gdyby na stópki maluszka założyć “buty typu gorset” z różnymi usztywnieniami. Nie dość, że prawdopodobnie stawy, ścięgna, mięśnie i więzadła nie mogłyby swobodnie pracować i się wzmacniać, to jeszcze przecież w stópkach dzidziuś ma też kości, a raczej chrząstki. Kości u dorosłego człowieka w stopie jest 26 (łącznie z tymi w kostce), natomiast u dzieci w większości są to chrząstki, które wraz z wiekiem się mineralizują i zamieniają w kości. Nie potrzeba wielkiej wyobraźni, żeby uzmysłowić sobie co działoby się gdyby już niemowlęciu zakładać “buciki niechodki typu gorset” na długie godziny w ciągu dnia. Modne niechodki, stworzone praktycznie tylko po to żeby dziecko w nich ładnie wyglądało, a może nawet takie korygujące to co jeszcze nie zdążyło się nawet wykształcić to czasem wybór rodziców. Co w takich wypadkach dzieje się podczas mineralizacji chrząstek w stópkach małego szkraba? Jak mięśnie, ścięgna i więzadła mają być trenowane? Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze ponad 200 tysięcy zakończeń nerwowych w tylko jednej stópce. Nie będziemy się jednak w tym miejscu zagłębiać nad tym trudnym tematem wpływu percepcji stóp na rozwój mózgu, ale zapraszamy jeszcze raz na nasz blog

Jeśli chcesz kupić buciki niechodki to jesteś w dobrym miejscu. Zapraszamy na zakupy. 

 

Podsumowując

Twoje dziecko raczkuje i nie potrzebuje jeszcze butów, ALE: zaczyna stawać przy meblach i się ślizga, chce raczkować po placu zabaw, a jest chłodno, mokro, brudno, spadają mu skarpetki, chcesz, żeby miało fajne buciki, itd. Każdy z tych powodów jest dobry, by kupić mu pierwsze obuwie :) Niezależnie od pory roku i przeznaczenia u nas znajdziesz buciki dla raczkujących maluchów, które pozwolą stopie rosnąć w sposób naturalny, a Twojemu Maluchowi poczuć się, jakby był na boso.

Każde z proponowanych bucików są też odpowiednie, dla Maluchów, które zaczynają już chodzić, więc kupując je nie musisz się martwić, że jak dziecko "pójdzie w świat", to konieczna będzie natychmiastowa ich wymiana.