• Categories
  • Parameters
  • Baby shoes

Buciki niemowlęce

W naszym Bosym sklepie mianem “Buciki niemowlęce” określamy buciki dla niemowlaka, który jeszcze nie zaczął raczkować, albo zaczął, ale jeszcze nie stawia pierwszych kroczków. Dla brzdąców, które już zaczynają chodzić mamy kategorię "buty do nauki chodzenia". W bucikach niemowlęcych dzidziuś nie będzie stykał się stópkami z ziemią dlatego wielu rodzicom takie buciki będą wydawały się zbędne. Czy mają rację? Są też tacy dorośli, którzy założą berbeciowi buciki niechodki. Jeśli należysz do jednych, bądź drugich to wiedz, że jesteś w dobrym miejscu. Jeśli należysz do tych pierwszych i uważasz, że buty niemowlęce dla Twojego Dzidziusia to zły pomysł, to zapraszamy do naszego bloga. Na pewno zainteresuje Cię nasza baza wiedzy na temat dziecięcych stóp i ich dorastania. Pokrótce Bosa Stópka promuje ideę barefootingu, a to idea chodzenia na bosaka, albo jak się właśnie przekonujesz idea chodzenia w obuwiu, które jak najbliżej odzwierciedla chodzenie na boso. Co składa się na buty najbliżej odzwierciedlające chodzenie na boso? Dowiesz się na naszym blogu. Zapraszamy!

Wiemy, że niemowlaczki nie lubią nosić czegoś ciężkiego na swoich stópkach, które za to lubią być wyginane w kostkach. Wiemy też że dzieciaczki lubią wyginać palce u stóp i to we wszystkie strony (do góry, na dół, a także je rozpościerać). Nie jesteśmy zwolennikami krępowania naturalnych ruchów stóp, szczególnie w tak młodym wieku, dlatego w naszej ofercie są tylko i wyłącznie buty typu bosego

 

Jakie buciki niemowlęce wybrać?

Oczywiście typu bosego tzw. buty barefoot’owe czyli takie, które przede wszystkim spełniają założenia dla butów dziecięcych American Academy of Pediatrics oraz wytyczne z czasopisma Pediatrics Child Health, którego artykuł opublikowano również w serwisie Narodowego Instytutu Zdrowia USA. W takich butach niemowlę będzie miało swobodę ruchów tak jakby miało założone same skarpetki. Berbeć będzie mógł swobodnie wyginać stopami i palcami u stóp, ale również będzie miał pełną swobodę w kostkach. Takie ruchy jak wiemy kształtują mięśnie, ścięgna i więzadła, które oczywiście są też w stopach, a jest ich łącznie aż ponad 100. Buty niemowlęce nie powinny krępować ani jednego z 33 stawów (tak jedna stopa ma aż 33 stawów łącznie z kostką). Buty dla niemowlaka nie powinny krępować ruchów stóp m.in ze względu na to że wszystkie te wymienione elementy z których składają się stopy powinny być trenowane naturalnie, tak jak się to dzieje gdy dziecko nie ma obuwia na nogach. Kości w stopie dorosłego człowieka jest 26 (łącznie z tymi w kostce), natomiast u dzieci w większości są to chrząstki, które wraz z wiekiem się mineralizują i zamieniają w kości. Przez to, że kości się dopiero mineralizują, buciki niemowlęce powinny umożliwiać poruszanie całymi stopami tak naturalnie jakby dziecko było na boso. W budowie stopy znajdziemy jeszcze ponad 200 tysięcy zakończeń nerwowych. Nie będziemy się jednak w tym miejscu zagłębiać nad tym trudnym tematem wpływu percepcji stóp na rozwój mózgu, ale zapraszamy jeszcze raz na nasz blog.

 

Podsumowując

Twoje dziecko raczkuje i nie potrzebuje jeszcze butów, ALE: zaczyna stawać przy meblach i się ślizga, chce raczkować po placu zabaw, a jest chłodno, mokro, brudno, spadają mu skarpetki, chcesz, żeby miało fajne buciki niechodki, itd. Każdy z tych powodów jest dobry, by kupić mu pierwsze obuwie :) Niezależnie od pory roku i przeznaczenia u nas znajdziesz buciki dla raczkujących maluchów, które pozwolą stopie rosnąć w sposób naturalny, a Twojemu Maluchowi poczuć się, jakby był na boso.

Każde z proponowanych bucików niemowlęcych są też odpowiednie, dla Maluchów, które zaczynają już chodzić, więc kupując je nie musisz się martwić, że jak dziecko "pójdzie w świat", to konieczna będzie natychmiastowa ich wymiana.

Jeśli jeszcze nie przekonaliśmy Cię do tego, że nasze obuwie na pewno nie zaszkodzi Twojemu dziecku, to zachęcamy Cię do skontaktowania się z lekarzem  ortopedą dziecięcym w tej kwestii.