Darmowa dostawa do paczkomatu od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rozmiar buta dla dziecka? Zobacz jak dobrać rozmiar. To ważne

2022-01-19
Rozmiar buta dla dziecka? Zobacz jak dobrać rozmiar. To ważne

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka – przed tym wyzwaniem staje wielu początkujących rodziców. Ale ci bardziej wprawieni w rodzicielstwie też nie zawsze dokonują dobrych wyborów. W tym artykule, krok po kroku, wyjaśniamy, jak dobrać rozmiar buta dla dziecka. To bardzo ważna rzecz.

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?
Jak zmierzyć stopę dziecka?
Jak dobrać model obuwia do stóp dziecka?
Jak znaleźć odpowiedni model butów dla dziecka w Bosej Stópce?

Za małe lub za duże buty dla dziecka są dla malucha nie tylko niewygodne, mogą także być przyczyną różnych nieprawidłowości w rozwoju. To w dużej mierze od obuwia zależy prawidłowy rozwój stóp i całej postawy ciała dziecka.

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka – 5 prostych kroków

To jak dobrać rozmiar buta dla dziecka można przedstawić w 5 prostych krokach. Po kolei omawiamy, co należy zrobić, aby mieć pewność, że wybrane buciki będą dla malucha wygodne i nie wpłyną negatywnie na jego rozwój.

KROK 1
Buty dla dziecka dopasuj do etapu rozwoju malucha.

Na jakim etapie rozwoju jest Twoje dziecko? Musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie. Na każdym etapie rozwoju maluch potrzebuje różnych butów. Wykorzystuje bowiem stopy do różnorakich celów: od raczkowania, przez pierwsze kroki, aż do samodzielnego chodzenia, biegania czy skakania.

W Bosej Stópce rozróżniamy trzy etapy rozwoju dziecka i mamy trzy kategorie butów dla dzieci:

Obrazek dziecka, które raczkuje, dla kategorii Buciki Niemowlęce :: Bosy Sklep

Buciki niemowlęce

To buty dla dzieci, które raczkują lub już stoją przy meblach. Buty niemowlęce to buciki, które nie przeszkadzają w naturalnym rozwoju stóp. Lecz takie obuwie stosuje się tylko w celach ochronnych – niemowlę powinno, jak najczęściej być boso.

Obrazek dziecka, które uczy się chodzić, dla kategorii "Buty do nauki chodzenia" :: Bosy Sklep

Buty do nauki chodzenia

To buty dla dzieci, które już zaczynają stawiać pierwsze kroki. To również kategoria odpowiednia dla dzieci, które chodzą od niedawna (miesiąc/dwa) i ich kroki są wciąż niepewne. Lecz takie buciki również stosuje się głównie w celach ochronnych – najlepsze dla malucha jest chodzenie boso.

Obrazek dziecka, które potrafi chodzić, dla kategorii "Buty dziecięce" :: Bosy Sklep

Buty dla dzieci

Buty z tej kategorii to buty dla dzieci, które swoje pierwsze kroki mają już dawno za sobą – chodzą pewnie, a nawet biegają i skaczą. Na tym etapie buty dla dziecka powinny być maksymalnie elastyczne, z płaską podeszwą, wykonane z lekkich i oddychających materiałów.

KROK 2
Buty dla dziecka dopasuj do rodzaju stóp dziecka.

Rozróżniamy cztery główne rodzaje stóp dziecięcych:

 • szczupłe; wąskie
 • normalne;
 • pulchne;
 • szerokie;
rodzaje stop u dzieci stopa wąska bosa barefoot

Stopy szczupłe/wąskie

Stopy z lekko wystającą kostką, bez zagłębień przy kostkach palców (patrząc z góry), a nawet z lekko wystającymi kostkami na palcach.

normalne stopy dziecięce-bosa-stopka-barefoot-buty-dla-dzieci

Stopy normalne

Stopy normalne – stopy dziecka bez dużej ilości tłuszczu, bez dużych wgłębień przy palcach (patrząc z góry) i bez znacznych wybrzuszeń.

pulchna szeroka stopa u dziecka bosa stopka sklep z butami dziecięcymi bosa stopka

Stopy pulchne/szerokie

Stopy dziecka z większą ilość tłuszczu, stopy okrągłe, z wybrzuszeniami oraz z mniejszymi lub większymi wgłębieniami w okolicach palców i kostek. Dziecięce stopy są pulchne głównie w pierwszym okresie chodzenia, później najczęściej zmieniają się w szerokie.


Rada: Aby dobrze dopasować buty dla dziecka na szerokość, warto szukać butów dziecięcych z zapięciem na rzepy lub sznurowanych – takie buciki można łatwo dopasować na szerokość, zarówno do szczupłych, jak i pulchnych stóp dziecka.

Trzeba zwracać uwagę także na to, czy stopa jest "wysoka" albo "płaska". I jeśli jest taka potrzeba, należy wybrać buty z odpowiednim oznaczeniem: "wysokie podbicie"/„niskie podbicie”. Nie myl jednak tego terminu z wysokim wysklepieniem/łukiem stopy – stopy dziecka z natury są go pozbawione, maluchy nabywają go wraz ze wzrostem i naturalnym wzmacnianiem się stóp.

Przeczytaj także: Buty dla dzieci na różne rodzaje stóp – czy stopa mojego dziecka jest pulchna, normalna czy wąska?

KROK 3
Zdefiniuj, jakich butów potrzebuje Twoje Dziecko

elastyczne sandalki dzieciece buty sportowe bosa stopka sklep z butami dla dzieci
stonz booties elastyczne buty dla dzieci na zime bosa stopka sklep stonz booties elastyczne buty dla dzieci barefoot

Zastanów się, na jakie okoliczności potrzebne są buty dla dziecka. Dopasuj je do pory roku i miejsca, w których będą używane. Czy maluch potrzebuje kaloszy, śniegowców, kapci, sandałów czy butów do wody? Wyobraź sobie, możliwie jak najwięcej sytuacji, w których dziecko będzie chodziło w nowych butach.

KROK 4
Zmierz stopy dziecka, by dobrać rozmiar butów dla dziecka.

Pomiarów stóp dziecka najlepiej dokonywać po południu – wtedy stopy zawsze są nieco większe niż rano. Poproś dziecko, by stanęło na płaskiej powierzchni. Maluch powinien stać prosto i nie podwijać palców stóp. Do mierzenia możesz użyć sznurka – wystarczy, że dziecko na nim stanie, a Ty zaznaczysz na sznurku odległości, po czym zmierzysz je metrówką. Mierzyć należy zawsze obie stopy, ponieważ mogą być różnej długości. Wybieraj zawsze większą miarę.

Zmierz najpierw stopy na długość, czyli zmierz odległość między dużym palcem, a końcem pięty.

mierzenie dlugosci stop u dzieci bosa stopka sklep z butami dzieciecymi

Następnie zmierz stopy na szerokość, czyli w najszerszej części stóp.

mierzenie szerokości stop u dzieci bosa stopka sklep z bucikami dla malucha barefoot

Warto wiedzieć Nie mierz stóp dziecka przez ich obrysowywanie – w ten sposób wynik może być zawyżony.

Gdy już zmierzysz stopy dziecka, sprawdź rozmiar wybranych butów dla dziecka za pomocą długości w tabelach rozmiarowych.

Ważne: Przed zakupem kolejnych butów dla dziecka, zawsze mierz ponownie jego stopy – dziecięce stopy rosną bardzo szybko. Nie kupuj też nowych butów dziecięcych w takim rozmiarze, w jakim dziecko ma już buciki z innej firmy – każdy producent ma inną rozmiarówkę.

mierzenie stop u dzieci dobieranie rozmiaru butów dla dzieci obrys bosa stopka

KROK 5
Dobierając rozmiar butów dla dziecka, dołóż odpowiedni zapas centymetrów.

Rozmiar butów dla dziecka powinien być tak dobrany, aby było w nich miejsce na swobodne ruchy palców oraz na wzrost stóp – minimum 0,5 cm.

Buty dla dziecka nie mogą być za małe – dziecięce stopy są bardzo elastyczne i podatne na odkształcenia, w dużej mierze składają się z chrząstki. Buty dla dzieci nie mogą być też za duże, bo będą przeszkadzać i utrudniać dziecku stawianie kroków.

Dokładny zapas w butach dla dzieci zależy od:

 • rodzaju obuwia – dokładne informacje, ile zapasu powinno się być w butach dziecięcych o różnym przeznaczeniu znajdziesz tutaj
 • rodzaju stóp dziecka – jeśli dziecko ma bardzo szczupłą stopę (jest drobne), to zapas w butach dla dziecka nie może być za duży.
 • wieku dziecka – im dziecko jest młodsze, tym mniejszy powinien być zapas w butach (w bucikach na pierwsze kroki zapas to ok. 0,7 cm), im dziecko jest starsze (im lepiej chodzi), tym zapas może być większy, nawet do 1,2cm.

Rada: Jeśli wahasz się pomiędzy dwoma rozmiarami butów dla dziecka, kup dwie pary obuwia, sprawdź, który rozmiar lepiej leży i odeślij do sklepu ten niewłaściwy.

Potrzebujesz więcej informacji na temat budowy i rozwoju stóp dziecka? Przeczytaj artykuł: Jak szybko rosną stopy dziecka? Budowa i rozwój dziecięcych stóp.

Jak wybrać buty dla dziecka w Bosej Stópce?

Jeśli wiesz już, jak dobrać rozmiar buta dla dziecka, zobacz też, jak wybrać dobre buty dla dziecka w Bosej Stópce – mamy dla Ciebie kilka cennych rad.

1. Poznaj ideę barefoot i najważniejsze cechy butów dzięcięcych

Przed zakupem butów dla dziecka z Bosej Stópki warto poznać bliżej ideę barefoot i korzyści z chodzenia boso. Zobacz artykuł na blogu - "Barefoot, o co w tym chodzi? Poznaj misję Bosej Stópki i elastyczne buty!"

barefoot o co w tym chodzi czyli elastyczne buty dla dziecka lub chodzenie boso

2. Korzystaj z filtrów wyszukiwania

W Bosej Stópce możesz łatwo odnaleźć odpowiednie buty dla dziecka przy pomocy filtrów wyszukiwania. Możesz wybierać pomiędzy:

 • różnymi producentami,
 • etapami rozwoju malucha,
 • rozmiarem butów,
 • rodzajem stóp dziecka,
 • rodzajem obuwia,
 • porą roku,
 • płcią (buty dla chłopca lub dla dziewczynki).

Zaznacz dowolną ilość opcji w filtrach, a system wyświetli tylko te buty dla dzieci, które Cię interesują.

3. Czytaj opisy modeli butów dla dzieci i korzystaj z rad na blogu

W Bosej Stópce szczegółowo opisujemy każdy model butów dla dzieci. Wiele cennych rad dotyczących doboru butów dla dziecka oraz rozwoju dziecięcych stóp jest także na naszym blogu.

4. Zanim zamówisz buty dla dziecka, załóż konto w Bosej Stópce.

Warto założyć konto w naszym sklepie przed zakupem. Na pierwsze zakupy przysługuje rabat na cały koszyk. Za każde zamówienie otrzymasz też punkty, które obniżą ceny przy kolejnychm zakupachie.

5. Jeśli masz wątpliwości, pytaj – doradzimy

Jeśli masz pytania lub wątpliwości odnośnie modeli lub rozmiaru butów dla dziecka, napisz do nas:

Mamy nadzieję, że już wiesz jak dobrać rozmiar buta dla dziecka i Twoja pociecha będzie zadowolona z nowych bucików. Pamiętaj, kupując buty dla dziecka w naszym sklepie, wspierasz i rozwijasz ideę barefoot w Polsce. Udanych zakupów!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 3118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Super sandałki, lekkie i bardzo giętkie
2024-05-23
Wszystko super
pixelpixel