• Buty dziecięce

Mity o butach dziecięcych.

Wciąż wiele osób zatwardziale twierdzi, że dzieci powinny nosić buty z profilowanymi wkładkami, a najlepiej (o zgrozo) ortopedyczne, usztywnionymi zapiętkami, czy korekcyjne. Niestety świadomość czym są buty barefoot jest jest jeszcze mała i to okropne co do tej pory robi się małym dzieciom zakładając im „korygujące wady” buciki.

Już w1991 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne wyraziło bardzo jasno swoją opinię (czytaj w języku angielskim tutaj).

Stwierdzili oni, że:

 • dziecięce stópki i prawidłowa postawa dziecka rozwija się najlepiej gdy chodzi ono na bosaka.

 • podstawową funkcją butów dziecięcych jest ochrona przed skaleczeniami i ewentualnymi infekcjami.

 • twarde i ciasne buty dla dziecka mogą powodować deformacje stópek i utratę ich zwinności.

 • termin „buty korekcyjne” jest całkowicie mylący.

 • wybór bucików dziecięcych powinien bazować na zasadzie barefoot (z języka angielskiego „gołej stopy”).

 • lekarze nie powinni zachęcać rodziców do zakupu „butów korekcyjnych”, bo dyskredytuje to zawód lekarza. „Buty korekcyjne” są szkodliwe dla dziecka i kosztowne dla rodziny.

 

W serwisie Narodowej Biblioteki Medycy Stanów Zjednoczonych- Narodowy Instytut Zdrowia, w artykule “Footwear for children“ dostępnym tutaj (w języku angielskim) możemy przeczytać że:

 • buty powinny być zakładane dziecku dla ochrony NIE korekty

 • Komitet Pediatryczny nie akceptuje już dawnego przekonania, że dziecko powinno nosić buty wkrótce po urodzeniu.

 • chodzenie boso rozwija dobrą przyczepność palców i siłę mięśni.

 • istnieje wiele dowodów na to, że noszenie butów przez niemowlaki może być dla nich szkodliwe.

 • Buty dziecięce muszą dobrze przylegać do stopy oraz na pięcie i zapewniać wystarczającą ilość miejsca na palce, pozostawiając około 1,25 cm między najdłuższym palcem a czubkiem buta, mierzonym w pozycji stojącej. Pozwala to na wystarczający ruch palców u stóp i rozsądne miejsce na wzrost.

 • Obuwie z miękką podeszwą dla ochrony przed otarciami, skaleczeniami i do zapewnienia ciepła stópkom jest odpowiednie.

 • Dziewięćdziesiąt siedem procent wszystkich dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy ma płaskostopie, głównie z powodu grubej podkładki pod stopą.

 • Stopy dzieci powinny być w jak największym stopniu pozostawione same sobie.

 

Dalej w serwisie Narodowej Biblioteki Medycy Stanów Zjednoczonych- Narodowy Instytut Zdrowia, w artykule “Effect of children's shoes on gait: a systematic review and meta-analysis” dostępnym tutaj (w języku angielskim) możemy przeczytać że:

 • Buty wpływają na chód dzieci. W butach dzieci chodzą szybciej, wykonując dłuższe kroki z większym ruchem kostki i kolana oraz zwiększoną aktywnością piszczelową przednią. Buty (nawet te dziecięce) zmniejszają ruch stopy i zwiększają fazy podparcia cyklu chodu. Podczas biegu buty zmniejszają prędkość nogi w fazie huśtawki, łagodzą wstrząsy i zachęcają do uderzenia w tylną stopę.

Bosa Stópka sprzedaje tylko barefoot’owe buty dziecięce.

Czym są barefoot’owe buty?

Barefoot z języka angielskiego oznacza „boso”.

Buty typu barefoot, są to buty, które dają wolność stopom jak najbardziej zbliżoną do chodzenia na boso. Obszerny artykuł o dorastaniu ludzkich stóp i o tym rodzaju butów znajdziesz na naszym blogu tutaj.

Najważniejsze cechy barefoot’owych butów (dokładnie tych, które znajdziesz w naszej ofercie) to:

 • elastyczna podeszwa – Podeszwa bucików dziecięcych powinna być na tyle elastyczna, aby dorosły człowiek mógł bez problemów zgiąć ją w dwóch palcach (wskazującym i kciuku). Dziecko chodząc w butach nie powinno odczuwać oporów podczas zginania paluszków u stóp w jedną czy w drugą stronę. Idealna podeszwa pozwoli kształtować nawet zdolności chwytne małej stópki.

 • szerokie w palcach – Dziecięca stópka jest stosunkowo szeroka w paluszkach, dlatego i buciki powinny być przystosowane do takich stópek. Małe dzieci dopiero uczą się utrzymywać równowagę i wykorzystują do tego wszystkie paluszki u stópek. Aby mogły kształtować się odpowiednie partie mięśni w małej stópce buciki nie mogą krępować paluszków stópki. Pozostawiając odpowiednio dużo miejsca na paluszki stópki, również i ona może swobodnie rosnąć, a kości mogą się odpowiednio mineralizować i dostosowywać do postury dziecka.

 • z płaską podeszwą i płaską wkładką – Tylko takie podeszwy i tylko takie wkładki pozwolą Twojemu dziecku naturalnie kształtować swój chód i postawę. Dziewięćdziesiąt siedem procent wszystkich dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy ma płaskostopie i jest to naturalne. Dziecięca stópka różni się od dorosłej i jest dużo bardziej “obrośnięta” w tłuszczyk.

 • oddychające – W naszym asortymencie znajdziesz buty od producentów, którzy używają specjalnych wkładek oddychających, a na przykład buty Attipas mają w podeszwie 25 malutkich otworów wentylacyjnych.

 • lekkie – buciki dziecięce (i nie tylko) nie mogą być ciężkie. W przypadku niemowlaków, dzieci stawiających pierwsze kroczki ciężkie buty byłyby od razu ściągane przez nie same.

Nie barefoot’owe buty dla dzieci.

Główne cechy butów, których nie powinieneś/powinnaś zakładać Swojemu Dziecku na nogi to:

 • twarda podeszwa – Zakładanie bucików z twardą podeszwą dziecku powoduje, że pracują zupełnie inne partie mięśni w stopie i nogach niż jakby chodziło na bosaka.

 • sztywny zapiętek – usztywnienie, które powoduje nacisk na kostki w stópce, a przecież te kostki się dopiero kształtują. Wysyłane przez taką skrępowaną stópkę bodźce do mózgu powodują, że ten przystosowuje się do zastanej sytuacji. Może to powodować szereg różnych konsekwencji jak na przykład dostosowywanie się stopy do buta, podczas gdy powinno być na odwrót.

 • profilowana wkładka- do tego ciasne sznurowanie buta. Stópki małego dziecka mają stosunkowo bardzo dużą zawartość tłuszczyku, poza tym bardzo dużą ilość miękkiej jeszcze chrząstki. Jednym słowem stópki malucha są jak zaawansowana, połączona z mózgiem gąbeczka, która przystosuje się do praktycznie każdego kształtu. Takie przystosowanie się stópek do butów może okazać się zgubne dla zdrowia dziecka.

 • ciężkie i toporne-to częsta przypadłość NIE barefoot’owych butów

 • zbyt ciasne na szerokość

To co może spotkać stópki Twojego dziecka, gdy kupisz mu zwyczajne nie barefootowe buty dla dzieci może okazać się dla małych stópek prawdziwym horrorem. Z badań naukowych wiadomo, że stopy ludzkie kształtują się (kości rosną i mineralizują się) aż do osiemnastego roku życia.

Oferta Bosej Stópki.

Szukasz butów dziecięcych dobrej jakości? Wybieramy najlepsze barefoot'owe buty dla dzieci które oprócz wysokiej jakości wykonania, wspierają naturalny rozwój stopy dziecka. Niektórzy mówią, że to najlepszy wybór na świecie! ;) Wszystkie buty dziecięce dostępne w naszym sklepie to naturalne obuwie z elastyczną podeszwą, ze starannie wybranych (i testowanych) przez nas producentów, które zapewnią Twojemu Maluchowi zdrowy, naturalny rozwój stopy. Jeżeli szukasz butów do raczkowania, czy dla dzieci do nauki chodzenia, albo po prostu dla biegającego już malucha, to na pewno znajdziesz w naszym sklepie coś odpowiedniego na każdą porę roku. 

Przy każdym buciku dziecięcym znajdziesz oznaczenia, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego modelu. 

Niezależnie od wieku i etapu na, którym maluch się znajduje, kupując obuwie dla dziecka w Bosej Stópce możesz mieć pewność, że wybierasz takie, które:

 • miękkie i elastyczne, żeby stopa mogła pracować, jak na boso,

 • dopasowują się do kształtu stopy malucha i mają dużo miejsca na palce,

 • łatwo się zakładają i dobrze trzymają na nodze,

 • oddychają i są wykonane z naturalnych materiałów,