• Categories
  • Search
  • First walking shoes

Buty do nauki chodzenia

Jeśli Twoje dziecko stawia już pierwsze kroki i wykazuje coraz większą chęć zwiedzania świata, warto zadbać o dobre buty do nauki chodzenia. Pamiętajmy jednak, że dziecko najlepiej czuje się na boso. Chodzenie na boso ma również bardzo dobry wpływ na rozwój stóp, nóg, bioder, kręgosłupa i całej postawy ciała. A nawet na rozwój umysłu! Buty do nauki chodzenia zakładajmy maluchom tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne, np. w chłodny dzień poza domem. W Bosej Stópce znajdziesz buty dziecięce na każdą porę roku. W naszej ofercie znajdują się buty typowo barefootowe oraz buty konstrukcją zbliżone do obuwia tego rodzaju. To buty, które dają dziecku komfort podobny do chodzenia na boso i pozwalają jego stopom swobodnie rosnąć. Jednocześnie obuwie to odpowiednio chroni stopy przed chłodem, wilgocią i skaleczeniami. 

Zalety chodzenia na boso

Radzimy, aby wszystkie dzieci (szczególnie raczkujące oraz uczące się chodzić) jak najwięcej czasu spędzały na boso. Wiedzę na temat korzyści płynących z bosych spacerów czerpiemy m.in. z licznych opracowań naukowych, do których linki znajdziesz na naszym blogu: tutaj. Dorosła stopa ludzka składa się z 19 mięśni, 26 różnych kości i 107 więzadeł. U dzieci wszystkie te elementy dopiero się kształtują. Badania dowiodły, że rozwijają się najlepiej, gdy stymulowane są podczas bosych spacerów. Z łatwością można zauważyć, że w tradycyjnym obuwiu dziecko nie porusza się naturalnie i swobodnie – jego chód jest zaburzony. A kiedy stopy są obciążane, uciskane, niepotrzebnie stabilizowane lub unoszone przez nieodpowiednie buty, zaburzony jest również ich rozwój. 

Po co dziecku buty?   

Choć chodzenie boso jest mocno zakorzenione w ludzkiej naturze, w dzisiejszych czasach (szczególnie w takich krajach jak Polska) konieczna jest odpowiednia ochrona stóp przed chłodem, wilgocią i skaleczeniami. Ponadto w polskiej kulturze chodzenie w obuwiu uważane jest za normę i w wielu sytuacjach wymaga tego etykieta. Dlatego też, dziecko nie może się tak zupełnie obejść bez butów. Z pewnością przyda się obuwie dziecięce na zimę i jesień, sandały dla dzieci do chodzenia po rozgrzanym piasku czy asfalcie, a także kapcie dziecięce, w których maluch będzie mógł bezpiecznie bawić się, np. w przedszkolu.

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

Buty dla dziecka powinny spełniać założenia dla obuwia dziecięcego opracowane przez American Academy of Pediatrics oraz wytyczne z czasopisma Pediatrics & Child Health, którego artykuł opublikowano w serwisie Narodowego Instytutu Zdrowia USA. Opracowane przez naukowców wytyczne spełniają buty typu barefoot, zwane także bosymi butami. Buty dla dzieci tego typu nie krępują dziecięcych stóp na szerokości, na podbiciu, w obszarze palców ani w jakikolwiek inny sposób. Podeszwa w nich jest cienka, bardzo elastyczna i całkowicie płaska. Buty barefoot są niezwykle lekkie. To obuwie pełni przede wszystkim funkcje ochronne – przed skaleczeniami oraz chłodem. Rodziców, którzy zastanawiają się nad butami ze wsparciem pięty, profilowanymi wkładkami czy butami ortopedycznymi, zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. „Buty mają taki wpływ na stopę dziecka, jak kapelusz na mózg”, w którym dr nauk medycznych Tadeusz Lejman – ortopeda dziecięcy, kierownik Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – stanowczo dementuje jakiekolwiek zdrowotne właściwości tego rodzaju butów.

Buty dla dzieci najwyższej jakości

Naszym zdaniem buty typu barefoot to najlepszy wybór butów do nauki chodzenia dla malucha. Jako największy w Polsce sklep z butami dla dzieci typu barefoot, staramy się, aby buty z naszej oferty były najwyższej jakości. Pieczołowicie selekcjonujemy producentów obuwia dziecięcego. Możesz mieć pewność, że znajdziesz tu buty do nauki chodzenia, w których Twoje dziecko będzie bezpieczne i szczęśliwe.

Zajrzyj na nasz blog i dowiedz się więcej o prawidłowym rozwoju małych stóp.