• Buty do nauki chodzenia

Buty do nauki chodzenia.

Twój Maluch jest już gotowy iść w świat. Albo właśnie zrobił pierwsze kroczki i pilnie szukasz dla niego butów do nauki chodzenia? To bardzo ważny moment i bardzo ważne buciki, dlatego pomożemy Ci wybrać je niezależnie od pory roku, która właśnie panuje za oknem.

W każdym przypadku pamiętaj, że żadne buciki nie są "do nauki chodzenia", to twoje dziecko uczy się chodzić i wystarczą mu do tego jego stópki! :) Buciki mają nie przeszkadzać, dawać stopom dziecięcym warunki, jak najbardziej zbliżone do naturalnych, chronić je, pozwolić im rosnąć swobodnie i odczuwać jak najwięcej.


Najlepiej na boso.   

Przez setki tysięcy lat (!) ludzie poruszali się na gołych stopach bez butów, albo w butach, w których podeszwa była bardzo miękka. Bosa Stópka radzi, aby każde dziecko (szczególnie te raczkujące czy uczące się chodzić) jak najwięcej czasu spędzało na bosaka. Naszą wiedzę czerpiemy z licznych artykułów i opracowań naukowych, których linki znajdziesz na naszym blogu, a dokładnie tutaj.

Stopa ludzka, to aż 19 mięśni, aż 26 różnych kości i aż 107 wiązadeł, ich przyrost i „budowanie się” najlepiej stymulowane są u malucha, gdy chodzi na boso. Nie trudno sobie wyobrazić jak bardzo zniekształcony obraz podłoża może być przesyłany do mózgu małego dziecka, gdy jego małe normalnie ukrwione i silnie unerwione stopy są zapakowane w źle dopasowane, a co za tym idzie deformujące naturalne stopy buciki. Z łatwością zauważysz, że dziecko noszące takie buty po prostu „dziwnie chodzi”. Trzeba zaznaczyć, że pulchne (zazwyczaj) stopy dziecka, które naturalnie są płaskie (przez dużą ilość tłuszczu pod skórą), mogą być deformowane i odkształcane, gdy są więzione w mocno zasznurowanych źle dobranych bucikach. Mózg odbiera bodźce ze stóp i stopy formują się, rosną tak, aby najlepiej przystosować się do środowiska w jakim się znajdują, a przez to, że stopy są wykrzywiane, czy usztywniane mogą powstawać drobne deformacje podczas mineralizacji i budowania kości stóp. Źle dopasowane buty dziecięce noszone przez dziecko przez długi czas mogą przynieść fatalne następstwa.

Po co dziecku buty?   

Naturalne niegdyś było chodzenie boso, tak samo naturalnym jest to, że chcemy chronić nasze dziecko przed różnymi czynnikami które mogłyby powodować u niego dyskomfort, a być może urazy czy choroby. Poza tym w naszej Polskiej Kulturze mocno zakorzeniło się chodzenie w obuwiu. Dlatego zakładamy na małe stopy naszych pociech wszelkiego rodzaju obuwie.

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?    

Odpowiadamy. Takie, które przede wszystkim spełniają założenia dla butów dziecięcych nadane przez American Academy of Pediatrics oraz wytyczne z czasopisma Pediatrics & Child Health, którego artykuł opublikowano również w serwisie Narodowego Instytutu Zdrowia USA. Buty w których powinno chodzić każde dziecko to tak zwane buty typu barefoot. Buciki tego typu nie krępują paluszków dziecięcych stópek, a podeszwa w nich jest cienka (przez co bardzo elastyczna) i całkowicie płaska. Buciki te są lekkie i nie krępują stópek na szerokości, ale też na podbiciu, czy w jakikolwiek inny sposób. To obuwie pełni funkcje ochronne przed skaleczeniami, ewentualnymi infekcjami oraz chłodem.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Buty mają taki wpływ na stopę dziecka, jak kapelusz na mózg” [cytat z The Art and Practice of Children's Orthopaedics Dennisa Wengera i Mercera Ranga], w którym nieżyjący już dr n. med. Tadeusz Lejmanem, ortopedą dziecięcy, kierownik Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie stanowczo dementuje jakiekolwiek zdrowotne właściwości butów ze sztywnymi zapiętkami, profilowanymi wkładkami, ale też butów ortopedycznych.

 

Selekcja obuwia przez Bosą Stópkę.  

Możesz zajrzeć do naszego bloga i poczytać trochę więcej o prawidłowym rozwoju małych stóp. Zapewniamy, że buty z naszej oferty to najlepszy wybór butów do nauki chodzenia dla Twojej Pociechy.
Mamy dużą świadomość tego, jak ważne jest zachowanie odpowiednich parametrów butów dziecięcych.  Jako największy sklep z butami barefoot'owymi dla dzieci w Polsce zwracamy uwagę na to, żeby obuwie z naszej oferty nie zaszkodziło stopom (i nie tylko) Twojego Dziecka.

Jeśli jeszcze nie przekonaliśmy Cię do tego, że nasze obuwie na pewno nie zaszkodzi Twojemu dziecku, to zachęcamy Cię do skontaktowania się z lekarzem  ortopedą dziecięcym w tej kwestii.