Pewnie czasem sobie myślicie, że strasznie dużo trzeba dziecku kupować butów i ile jeszcze, i jak często, i dlaczego tak często. I czy ono nie może już być pełnowymiarowe? A może ktoś wymyśli buty, które można nosić przez “więcej niż jeden rozmiar” (tak są takie - poczytajcie o Stonz Booties)?

Tutaj znajdziecie informacje, które pomogą Wam w szacunkach dotyczących but-zakupów.

  • od zerowego do dwunastego miesiąca życia stopa rośnie średnio o 4 rozmiary.
  • 1-3 lat  można spodziewać się wzrostu o 1,5 mm długości na miesiąc.
  • 3-6 lat to już “tylko” 1 mm na miesiąc i tylko 2,5% wszystkich dzieci wykazuje szybszy wzrost niż 1 mm na miesiąc.

Oznacza to, że można oczekiwać zakupu butów:

  • 1 rok, co 2 miesiące (warto nie spieszyć się z zakupem pierwszej pary i poczekać, aż maluch będzie chodzić)
  • 1 do 2,5 roku, co 3 miesiące.
  • 2,5 do 4 lat, co 4 miesiące.
  • 4 do 6 lat, co 6 miesięcy.

    Potem to już robi się bardziej skomplikowane ;)

Choć może się to wydawać powolne, zaleca się regularne sprawdzanie butów, aby upewnić się, że nie są zbyt małe. Stopa, tak jak całe dziecko ma tendencje do rośnięcia “skokowo” i bardzo łatwo jest przegapić ten moment, kiedy but staje się za mały. Ze względu na niezwykłą plastyczność dziecięcych stóp można je naprawdę mocno “skompresować”. Austriaccy naukowcy odkryli, że aż ⅔ maluchów nosi za małe buty, a w niektórych wypadkach były one aż o 2 cm za krótkie!. Noszenie za małych butów wpływa na rozwój stawów, mięśni i układu krążenia stopy, a także na zmiany postawy*, więc zdecydowanie warto. To dotyczy zarówno długości, jak i szerokości. Wciskanie dziecięcych stóp w śliczne wąskie buty, najczęściej baletki dla dziewczynek, nawet jeżeli będą odpowiedniej długości, nie jest dobrym pomysłem.
I uwaga, nie chodzi tu o jednorazowe przegapienie, że but za mały, tylko o sytuacje, kiedy dziecko notorycznie w takich butach chodzi i mało czasu spędza na boso. Warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania butów, by potem, gdy stopa nie rośnie już tak szybko, nadal kontrolować, jak buty pasują naszym, nie takim już małym, maluchom.

Wracając do tematu - chcecie wiedzieć ile par butów? Od 1 urodzin aż się wyprowadzi? Do 18-stki? No może do czasu aż pójdzie do szkoły? To może prościej  w wieku 1-6 lat Twój Maluch powinien zmienić buty na większe ok. 12 razy. Zależnie od tego ile par jest wg Ciebie/ Twojego Dziecka koniecznych w danym sezonie, to pewnie będzie razem 20-40 par. Teraz już wiesz. Choć może nie jest to myśl krzepiąca ;)

*

Źródła:

2001-2003: Projekt badawczy "Dziecięce buty, dziecięce stopy" - zlecone przez austriackie ministerstwo federalne, http://www.kinderfuesse.com/english/index.asp.

Bobux Australia - http://www.bobux.com.au/blog/?p=4693

Market Wired, "Tips for Buying Kids' Shoes", April 26, 2012 URL: http://www.marketwired.com/press-release/tips-for-buying-kids-shoes-1649183.htm