Darmowa dostawa do paczkomatu od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty? Praktyczne porady specjalisty

2023-11-15
Kiedy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty? Praktyczne porady specjalisty

Wizyta z dzieckiem u fizjoterapeuty to więcej niż tylko spotkanie kontrolne. To okazja, by dowiedzieć się, jak możesz wspierać rozwój swojej pociechy. Fizjoterapeuci dziecięcy to eksperci, którzy nie tylko dostrzegają małe sygnały ostrzegawcze, ale też uczą rodziców, jak na co dzień pomagać naszym pociechom. 

Regularne wizyty mogą więc zapobiec problemom z postawą czy koordynacją, a wczesne wsparcie może zdziałać cuda.  

W tym artykule znajdziesz praktyczne informacje o tym, kiedy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty, na jakie sygnały zwracać uwagę, jak wygląda taka wizyta i dlaczego jest tak cenna dla rozwoju dziecka. Artykuł przygotowaliśmy we współpracy z fizjoterapeutą pediatrycznym Aleksandrą Pierz.

Współpraca z fizjoterapeutą dziecięcym powiększy Twój zakres wiedzy dotyczący 

rozwoju Twojego dziecka. Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za te małe istotki i ich 

prawidłowy rozwój. W dużej mierze od nas zależy w jaki sposób będzie on przebiegał.  

Czasem już niewielkie zmiany w naszych dotychczasowych nawykach pielęgnacyjnych mogą mieć bardzo duży wpływ na przyszły brak dolegliwości związanych z nieprawidłową 

sylwetką czy wadami postawy. 

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty? Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Pierwszą wizytę u fizjoterapeuty zalecam po około miesiącu od urodzenia maluszka.  

Do tego czasu będziecie mieli przestrzeń na poznanie siebie nawzajem w swoim domu. Dla maluszka to również szansa, by zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu, które będzie dla niego domem.

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta dokładnie oceni poziom rozwoju Twojego dziecka, skupiając się na jego motoryce, reakcjach i ogólnym zachowaniu. Przekaże Ci, jak wspierać prawidłowy rozwój ruchowy dziecka, zwracając uwagę na ważne detale, jak na przykład sposób trzymania czy troskę w codziennych czynnościach zgodnie z naturalnym rozwojem. 

Co więcej, wczesna wizyta u fizjoterapeuty daje szansę na szybkie zidentyfikowanie wszelkich nieprawidłowości, które mogą pojawić się w rozwoju dziecka. Dzięki temu możliwa jest natychmiastowa interwencja, co jest zwykle znacznie skuteczniejsze i prostsze w przypadku niemowląt niż u starszych dzieci.

 

Pamiętaj, że wczesna współpraca z fizjoterapeutą to inwestycja w rozwój dziecka i spokojny umysł rodzica.

Przebieg pierwszej wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego

Podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego rodzice wraz z dzieckiem mogą spodziewać się kompleksowej oceny i ewaluacji. 

Wizyta zazwyczaj rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z rodzicami na temat historii rozwoju dziecka, jego obecnych umiejętności oraz ewentualnych obaw. 

Następnie fizjoterapeuta dziecięcy przeprowadza bezpośrednią obserwację i ocenę dziecka, skupiając się na jego zdolnościach motorycznych, koordynacji, sile mięśniowej oraz ogólnej postawie. Może to obejmować proste ćwiczenia, testy równowagi, a także obserwację, jak dziecko siada, staje i porusza się. 

Na koniec wizyty terapeuta omawia swoje spostrzeżenia z rodzicami, przedstawia zalecenia oraz plan dalszej terapii, który może zawierać ćwiczenia do wykonania w domu.

Czego dowiesz się od fizjoterapeuty dziecięcego? 

Podczas wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego dokładna ocena może dostarczyć cennych informacji o tym, gdzie aktualnie znajduje się Twoje dziecko na ścieżce do osiągnięcia kluczowych kamieni milowych. Czego możesz się dowiedzieć podczas takiej wizyty?

 • jak wygląda aktualna ocena rozwoju psychoruchowego Twojego dziecka, 
 • jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój Twojej pociechy, 
 • czy jest coś, co powinno Cię zaniepokoić w rozwoju Twojego dziecka, 
 • jakiego kolejnego etapy rozwoju ruchowego możesz się spodziewać, 
 • w jaki sposób wspomagać rozwój Twojej pociechy, 
 • jak pielęgnować Twoje dziecko: podnosić, nosić, podawać drugiej osobie, w jakich aktualnie pozycjach je układać, na co zwracać uwagę podczas raczkowania, siadania, wstawania, a później chodzenia… i wiele innych. 

Z doświadczenia rodzicielskiego wiem jak trudno się wraca do rzeczywistości po porodzie z maluszkiem obok. Dlatego też preferuję i polecam rodzicom niemowląt wizyty domowe. Rodzice i przede wszystkim maluszek czują się spokojniej i bezpieczniej w domowej przestrzeni. Podczas takiej wizyty fizjoterapeuta będzie mógł też zobaczyć przestrzeń dla maluszka oraz doradzić, jakie zmiany w aranżacji mogą przynieść korzyści zarówno dla rozwoju dziecka, jak i komfortu całej rodziny. 

Jeżeli jesteś rodzicem przedszkolaka lub ucznia - więc nieco starszego dziecka - i nie odbyliście do tej pory wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego, to warto zrobić to jak najszybciej. Skontroluj postawę swojego dziecka i bądź spokojna, że rozwój ruchowy jest prawidłowy.  Profesjonalna porada i ćwiczenia zaproponowane przez fizjoterapeutę mogą wspierać fizjologiczny rozwój dziecka, zapewniając mu lepsze warunki do nauki i zabawy.

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty dziecięcego - ważne sygnały dla rodziców

Zwracaj uwagę na sygnały, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji Twojej pociechy z fizjoterapeutą dziecięcym. Wczesne rozpoznanie i reakcja na pewne zachowania mogą być kluczowe dla zdrowia i prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. 

Oto kilka sytuacji, które powinny być powodem wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego:

 • Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko układa główkę tylko na jedną stronę.
 • Gdy maluch wygina się w łuk, leżąc na plecach lub brzuchu.
 • Jeśli obserwujesz różnicę w aktywności prawej i lewej strony ciała dziecka.
 • Brak podążania wzroku za zabawką lub twarzą rodzica.
 • Bóle brzuszka, które nie są związane z typowymi problemami niemowlęcymi.
 • Brak zainteresowania otoczeniem, co jest istotne dla rozwoju percepcyjnego.
 • Koślawienie stóp czy kolan, co może wskazywać na problemy z postawą.
 • Częste potykanie się i trudności z utrzymaniem równowagi.
 • Szybka męczliwość, która wydaje się nieadekwatna do aktywności dziecka.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek inne zachowania czy sygnały, które budzą Twoje wątpliwości, nie wahaj się skonsultować z fizjoterapeutą. Jako rodzic jesteś pierwszym obserwatorem rozwoju Twojego dziecka i Twoja intuicja jest niezwykle cenna.

Znaczenie regularnych wizyt u fizjoterapeuty dziecięcego

Często trudno zauważyć na pierwszy rzut oka pewne problemy rozwojowe, dlatego profesjonalna ocena specjalisty jest tak ważna. Regularna kontrola u fizjoterapeuty dziecięcego pozwala na śledzenie postępów dziecka i szybkie reagowanie, jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości. 

Regularne wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego to również świetna okazja do edukacji na temat prawidłowego rozwoju Twojej pociechy. Profesjonaliści mogą dostarczyć Ci cennych wskazówek, jak najlepiej wspierać dziecko w ich naturalnym wzroście i rozwoju.

Regularne kontrole u fizjoterapeuty to inwestycja w przyszłość dziecka, która może przynieść mu nieocenione korzyści.

Rola rodzica w postępowaniu fizjoterapeutycznym

Twoja rola w rozwoju dziecka jest nieoceniona. Każda chwila spędzona na wspólnych zabawach i codziennych czynnościach znacząco wpływa na rozwój motoryczny Twojej pociechy. Pamiętaj, że te codzienne interakcje nie tylko umacniają Waszą emocjonalną więź z dzieckiem, ale też są kluczowe dla jego fizycznego i motorycznego rozwoju.

Zachęcaj więc Twoje dziecko do aktywności! Zabawy, które pobudzają do ruchu, takie jak pełzanie, chwytanie, siadanie, czy chodzenie, są niezwykle ważne. Budujcie wspólnie wieże z klocków, grajcie w piłkę, chodźcie boso, spędzajcie czas na świeżym powietrzu. 

Artykuł został przygotowany we współpracy z fizjoterapeutą dziecięcym Aleksandrą Pierz.

Aleksandra Pierz jest fizjoterapeutą dziecięcym. Praca z dziećmi i rodzicami to jej pasja. Pomaga niemowlakom powoli i łagodnie zaadaptować się w nowym świecie, a ich rodzicom przekazać wiedzę i praktyczne umiejętności, które będą wspierać rozwój ich pociech.

Jest magistrem fizjoterapii i terapeutą neurorozwojowym. Systematycznie poszerza swoją wiedzę biorąc udział w szkoleniach, kursach oraz webinarach.

Prowadzi także profil na Facebooku i Instagramie TuliMama , który ma na celu promowanie Przyjaznej Pielęgnacji Niemowląt i zwiększenie świadomości wpływu prawidłowej opieki na postępy ruchowe dziecka.

Autorka artykułu:

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 3282 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-13
Buciki dla dziecka szybko doszły, zgodne z opisem, ładnie zapakowane.
2024-06-13
Świetny sklep, duży wybór, obsługa na najwyższym poziomie. Dostawa już na drugi dzień:)
pixelpixel