Darmowa dostawa do paczkomatu od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Z miłości do stóp. Rozmowa z podologiem o butach dla dzieci i stopach dziecięcych

2022-03-02
Z miłości do stóp. Rozmowa z podologiem o butach dla dzieci i stopach dziecięcych

W walentynkowy wieczór Bosa Stópka była gościem Agnieszki Szewczyk - podolog z Pracowni Stóp “Feetbuster”. Rozmawialiśmy o butach dla dzieci i stopach dziecięcych. Praktyczne porady, odrobinę niezbędnej teorii oraz odpowiedzi na pytania uczestników live - przeczytaj fragmenty tego wywiadu.

Wolisz obejrzeć relacje z naszego spotkania? Nic straconego, kliknij poniżej i zobacz wywiad na naszym profilu.

Live z podologiem

Jak wybrać odpowiednie buty dla dzieci?

Stopy dziecięce nie są zminiaturyzowaną wersją stóp dorosłego człowieka, dlatego wymagają szczególnej troski. Dotyczy to nie tylko pierwszych etapów rozwoju do momentu opanowania sztuki chodzenia. Stopy dziecięce rozwijają się aż do 18 r.ż., a samo kostnienie trwa do ok. 8. r.ż. Troska o stopy dziecięce ściśle wiąże się z wyborem butów dla dzieci - nie tylko tych pierwszych, ale każdych kolejnych. O tym między innymi rozmawialiśmy podczas walentynkowego live.

Anatomia dziecięcych stóp

Feetbuster: Na co zwrócić uwagę przy dobieraniu odpowiedniego obuwia?

Bosa Stópka: Zacznę od tego, że trzeba zwrócić uwagę na kształt buta, który trzeba dopasować do stopy dziecięcej. Stopy dziecięce mają niesamowite “zdolności kompensacji”, co sprawia, że możemy je mocno ścisnąć i włożyć prawie we wszystkie buty dla dzieci. Nie mogą być nigdy węższe niż stopy. Powinny być także odpowiedniej długości.

W klasycznych butach dziecięcych, palce mają bardzo mało miejsca, przez co może dojść do problemów z paznokciami i zniekształcenia stóp dziecięcych, jak na przykład wrastające paznokcie czy palce młoteczkowate.

Jak zatem można sprawdzić, czy palce będą miały w bucie wystarczająco miejsca?

Feetbuster: Jeżeli jest możliwość - wystarczy wyciągnąć z buta wkładkę i postawić na nią stopę. Stopa dziecięca nie może wychodzić poza jej obrys.

Bosa Stópka: W tym względzie myślę, że to dziewczęce stopy mają trochę więcej pecha. Buty dla dziewczynek z założenia powinny być zgrabne, a więc są węższe. W ten sposób są wpisane w standardy modowe, które nie mają nic wspólnego z tym, jak wygląda stopa dziecięca. Z tego powodu stopy dziewczęce są ściskane w bucie od samego początku, a kobiety mają większe tendencje do powstawania haluksów. Trzeba mieć na względzie, że zakładając swoim córkom takie ładne i zgrabne buciki możemy przyczynić się do konsekwencji tego w ich dorosłym życiu.

Dobierając buty dla dzieci należy zwrócić uwagę także, czy będą one odpowiednie do kształtu stóp dziecięcych. Jednym z mitów na temat obuwia dziecięcego jest to, że powinny one ściśle przylegać do stopy. Czy rzeczywiście?

Bosa Stópka: Często rodzice chcą, żeby buty dla dzieci były dopasowane do stóp dziecięcych, bo wydaje im się, że za duży but będzie dziecku przeszkadzał. Tak się zdarza w szczególnych przypadkach, natomiast trzeba pamiętać, że stopy dziecięce rosną. Nie możemy więc dobierać butów dla dzieci tak, jak dobieramy dla siebie. Ponadto stopy dziecięce poruszają się do przodu i do tyłu. Obuwie ściśle dopasowane może doprowadzić choćby do obitych palców.

Jednak nie tylko. Zbyt ciasne buty będą obcierały stopy dziecięce. Poza tym zaburzają naturalną technikę chodu. Powinniśmy zatem zapewnić w bucie pewien zapas - około 10 mm. By dodatkowe miejsce spełniało swoje funkcje, wybierając buty dla dzieci zwracajmy uwagę na istotną kwestię:

Bosa Stópka: Problem zaczyna się wtedy, kiedy długość wkładki jest podana, a długość buta jest największa w okolicach jego środka. W konsekwencji przy dużym palcu w rzeczywistości nie ma miejsca. Więc zapas jest, ale nie w tym miejscu, w którym powinien być.

Rozwój stóp dziecięcych powinien przebiegać zgodnie z ich fizjologią, dlatego nic nie powinno krępować swobodnych ruchów. Właściwy rozmiar, dopasowanie do typu i kształtu stopy są niezwykle istotne. Zwracajmy jednak również uwagę na inne elementy konstrukcji butów dla dzieci.

Bosa Stópka: But powinien być elastyczny, żeby stopy dziecięce mogły pracować. Buty dla dzieci typu barefoot są miękkie, to znaczy: nie posiadają żadnych usztywnień. To sprawia między innymi, że nie powodują odcisków.

Kiedy pierwsze buty dla dzieci?

Wybór pierwszych butów dla dziecka jest dla rodziców dużym wyzwaniem i wiąże się z szeregiem pytań. Kiedy pierwsze buty dla dziecka? Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka? Jakie powinny być? Nie mogliśmy pominąć tego tematu podczas naszej rozmowy z podologiem.

Pierwsze buty

Feetbuster: Kiedy pierwsze buty dla dziecka?

Bosa Stópka: Dziecko nie potrzebuje butów. Kiedyś przeczytałam, że naukowcy stwierdzili, byłoby świetnie, gdyby dzieci nie miały kontaktu z butami do trzeciego roku życia, natomiast jest to niemożliwe. Klimat, w którym żyjemy jest taki, a nie inny. Jest to również zależne od uwarunkowań społecznych. Dziecko nie potrzebuje butów po to, żeby mu się lepiej chodziło albo “jakoś” chodziło, ponieważ najlepiej chodzi mu się boso. Moment, w którym kupujemy pierwsze buty dla dziecka to jest moment, kiedy dziecko zaczyna chodzić po dworze lub mamy w domu bardzo śliskie lub zimne podłogi.

Pamiętajmy więc, że dziecięce stopy potrzebują butów tylko po to, żeby ochronić je przed zimnem lub skaleczeniem.

Buty dla dzieci - czy warto kupować je przez internet?

Zakup butów dla dzieci przez internet może wiązać się z wieloma wątpliwościami rodziców. Można do nich zaliczyć między innymi to, że nie mamy możliwości ich dotknąć i od razu sprawdzić jak pracują na stopach dziecięcych. Ponadto obawiamy się, że wybierzemy nieodpowiedni rozmiar i pojawi się problem ze zwrotem. Bosa Stópka większość swojej sprzedaży prowadzi właśnie przez internet. Posiadamy doświadczenie w tym zakresie i znamy wątpliwości rodziców. Mamy więc kilka rozwiązań.

Bosa Stópka: Mierzenie stopy tych najmniejszych dzieci do 2. roku życia jest trudne. U rocznych dzieci w zasadzie bywa to nie do zrobienia. W wypadku kupowania butów dla dzieci przez internet warto zamówić sobie dwa rozmiary. Możemy sprawdzić, który but lepiej leży. Podobnie jest z szerokością. Jeżeli jeszcze nie wiemy, jaka jest stopa naszego dziecka, bo są to pierwsze buty lub dopiero poznajemy jakąś markę - warto wybrać dwa modele. Na naszej stronie są dokładne opisy butów dla dzieci i staramy się, żeby były adekwatne, jednak nie każdą stopę dziecięcą można sklasyfikować. Dobrze jest porównać buty i zobaczyć, jak pracują. Dzięki temu będziemy spokojni, że wybraliśmy właściwie.

Feetbuster: Czy w Bosej Stópce są możliwe zwroty bucików?

Bosa Stópka: Oczywiście! Zwroty są możliwe i jest to bardzo łatwe. Jest to jedynie koszt wysyłki. A jeżeli kupuje się więcej par jednocześnie to wysyłka do Klienta jest darmowa. Pewność, że wybraliśmy dobrze, to ważna rzecz. Już przy starszych dzieciach będzie to o wiele prostsze - dopasujemy dziecięcą stopę do jednej lub dwóch marek. Firmy, które produkują buty barefootowe to małe firmy i nie zmieniają kształtu butów dla dzieci.

Feetbuster: Czyli najlepiej kupić buty dla dzieci stacjonarnie?

Bosa Stópka: Serdecznie zapraszamy do Gliwic. Pamiętajmy jednak: wizyta w sklepie z butami jest nieco stresującym wydarzeniem dla małego człowieka, a niektóre dzieci po prostu tego nie lubią. Często jest tak, że dzieci nie chcą mierzyć butów w sklepie, natomiast w domu tak, ponieważ znajdują się w bezpiecznych warunkach. Dlatego mamy też klientów, którzy mając sklep pod ręką, nie przychodzą do nas z dziećmi. Wiedzą, że będzie to stresujące dla nich, dla maluchów, a nawet dla nas. Czasami dużo prościej jest wybrać dwa rozmiary czy modele butów dla dzieci, sprawdzić w domu i jedne z nich później zwrócić.

Paznokcie w stopach dziecięcych - kilka rad podologa. Jak prawidłowo przycinać paznokcie?

Podczas spotkania rozmawialiśmy nie tylko o butach dla dzieci. Wiemy, że stopy dziecięce to szeroki temat i naszym słuchaczom przyda się kilka praktycznych rad podologa. Rozmawialiśmy o kształcie paznokcia, wpływie butów dla dzieci na ich paznokcie, a także o prawidłowym przycinaniu paznokci.

Paznokcie w stopach dziecięcych - kilka rad podologa. Jak prawidłowo przycinać paznokcie?

Podczas spotkania rozmawialiśmy nie tylko o butach dla dzieci. Wiemy, że stopy dziecięce to szeroki temat i naszym słuchaczom przyda się kilka praktycznych rad podologa. Rozmawialiśmy o kształcie paznokcia, wpływie butów dla dzieci na ich paznokcie, a także o prawidłowym przycinaniu paznokci.

Bosa Stópka: Z jakimi problemami przychodzą rodzice z dziećmi do podologa?

Feetbuster: Jeżeli chodzi o paznokcie, to są to nieprawidłowo obcięte paznokcie, które prowadzą do stanów zapalnych i wrastania. Rodzice zgłaszają się do podologa także z paznokciami łyżeczkowatymi lub białymi plamkami, które wynikają z niedoborów mikro- i makroelementów.

Bosa Stópka: Czy łamliwe paznokcie to kwestia raczej niedoborów czy wpływ butów?

Feetbuster: Czasami czynnikiem jest także obuwie. Permanentny ucisk w bucie powoduje, że płytka jest stale kaleczona.

Bosa Stópka: A co z kształtem paznokci? Na przykład z łyżeczkowatą płytką, czyli uginającą się w górę?

Feetbuster: Dzieci często rodzą się z taką dolegliwością, ale to z czasem mija. Czasami może to być też sygnał, że warto by było zrobić jakieś badania. Dobrze też mieć na uwadze odpowiednie przycinanie paznokci. Przycinanie paznokci w stopach dziecięcych zalecałabym dopiero po upływie około miesiąca po narodzinach. Paznokcie u noworodka są bardzo cienkie i ukrwione. Opuszek jest mocno zrośnięty z błonką i łatwo ją uszkodzić, przez co może się wdać jakieś zakażenie. Najlepiej paznokcie obcinać, kiedy dziecko śpi, bo to nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. Dobrze też robić to po kąpieli, kiedy płytka będzie zmiękczona. Można także stosować oliwę z oliwek, oliwę ozonowaną lub witaminę A+E. Do obcinania są przeznaczone specjalne nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami. Płytka paznokcia rośnie prostopadle, więc starajmy się obcinać paznokcie na prosto, a nie zaokrąglać, co prowadzi do bocznego wrastania paznokci.

Bosa Stópka: Jak często obcinać paznokcie u małych dzieci?

Feetbuster: Najlepiej robić to raz na 10 dni - raz na 2 tygodnie.

Bosa Stópka: Czy rodzice zgłaszają się do rodziców ze zdeformowanymi palcami w stopach dziecięcych?

Feetbuster: Nie miałam takich przypadków, ale pamiętajmy, że pracujemy na różne wady od małego. Genetyki nie oszukamy - jeżeli coś jest zapisane w genach, to nie ominiemy tego, ale możemy niektóre dolegliwości - jak haluksy - spowolnić. Buty na obcasie czy japonki mogą pogłębiać problem. Tutaj ważna jest też profilaktyka. Zalecam więc tejpowanie, ćwiczenia, masaże, zabiegi z zakresu refleksologii.

Stopy dziecięce a chodzenie boso. Wspólnie z podologiem odpowiadamy na Wasze pytania

Podczas walentynkowego live dużą część rozmowy Bosej Stópki z podologiem objęły buty dla dzieci. Wybór tych właściwych ma znaczący wpływ na rozwój stóp dziecięcych oraz ich kondycję w dorosłym życiu. Pamiętajmy jednak, że kluczową rolę odgrywa chodzenie boso. Okazuje się, że rodzicom przysparza to wątpliwości - szczególnie w odniesieniu do przeziębienia.

Lecz zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienie definicji „barefoot”.

Bosa Stópka: Warto pozwalać dziecku chociaż od czasu do czasu być na boso. Zwłaszcza takim maluchom, które dopiero zaczynają stawać. Kontakt małej stopy dziecięcej z podłożem jest niezwykle ważny. W stopie dziecięcej jest bardzo dużo zakończeń nerwowych, które pomagają dziecku znaleźć się w przestrzeni. Również termoregulacja odbywa się na podstawie tych danych, które są przesyłane do mózgu przez stopę. Bardzo ważne jest, żeby takiej stopy nie przegrzewać, żeby nie była notorycznie przepocona. Kapcie dla dzieci nie są potrzebne stopom dziecięcym, chyba, że jest za ślisko lub za zimno. Jeżeli już wybieramy kapcie dla dzieci, to pamiętajmy, żeby były jak najbardziej miękkie. Stopa powinna robić wszystko to, co by robiła, gdyby była na bosaka. Kapcie dla dzieci powinny więc zapewnić jak największą ruchomość stopy w każdym kierunku.

Stopy dziecięce, buty dla dzieci - pytania od Was

Pytanie od uczestnika live: Czy dziecko nie przeziębi się chodząc boso?

Bosa Stópka: Przeziębienie i chodzenie boso po zimnym to jest mit. Oczywiście jest kwestia komfortu termicznego. Natomiast dzieci, które są przyzwyczajone do tego, że chodzą na boso nawet nie potrzebują skarpetek do tego, żeby było im ciepło. To, że stopy są zimne nie sprawi, że do organizmu dostaną się wirusy, które spowodują przeziębienie. Obniżenie odporności to coś innego niż zimne stopy. Trzeba też pamiętać, że dzieci mają bardzo słabe mikrokrążenie. To, że stopy dziecięce są zimne nie oznacza, że maluchowi jest zimno. Stopa dziecięca powinna nauczyć się termoregulacji, a jeżeli będziemy ją nadmiernie ogrzewać, to ona traci tę umiejętność. Zdarza się przecież, że także dorośli mają słabsze krążenie. Ja mam teraz zimne ręce, ale to nie znaczy, że chcę założyć rękawiczki.

Feetbuster: Chcę zwrócić uwagę na to, żeby dobierać bawełniane skarpetki, z naturalnych włókien, bambusowe, przewiewne. Jeżeli stopa dziecięca ma tendencję do nadpotliwości to można częściej wymieniać skarpetkę w ciągu dnia. Jako podolog proponuję pacjentom ozonowanie obuwia i skarpetek. To jak pocą się stopy to kwestia złożona: zależy od genetyki, diety, a głównie stresu. Szczególnie ważne jest odpowiednie nawodnienie. Jeżeli dotyczy to dzieci około 10-letnich proponowałabym zrobienie badań w kierunku problemów z tarczycą.

Skarpety dziecięce

Pytanie od uczestnika live: A co, jeżeli syn po powrocie ze spaceru ma zimną stopę?

Bosa Stópka: Nie oznacza to, że jest mu zimno. Częściej przyczyną zimnej stopy jest na przykład to, że skarpetka jest za ciasna lub mogłaby być wykonana z lepszego materiału. Stopa może być zimna również dlatego, że się poci - właśnie przez nieodpowiednią skarpetkę lub założenie bardzo ciepłych butów dla dzieci, gdy przykładowo na dworze jest 5 st. C.

Pytanie od uczestnika live: Czy 10-latek także powinien chodzić boso?

Bosa Stópka: Generalnie każdy powinien chodzić boso przynajmniej od czasu do czasu. Daje to stopom wrażenia sensoryczne, które są tak bardzo potrzebne. Często korzystamy ze specjalnych zajęć sensorycznych, starając się stymulować stopę, żeby połączenia nerwowe miały okazję pracować. A chodzenie boso jest swego rodzaju darmową terapią sensoryczną. Natomiast jeżeli 10-latek nie jest przyzwyczajony do chodzenia boso to może mu ono przeszkadzać. Jeżeli całe życie chodził w butach, które odcinają go od doznań sensorycznych, to nagłe intensywne chodzenie bez butów może być problemem. Przechodzenie na barefoot powinno być robione z rozwagą.

Barefoot

Buty dla dziecka - wybieraj z głową

Stopy dziecięce to temat-rzeka, a potwierdza to nasze walentynkowe spotkanie z podologiem. Mamy świadomość, że nie wyczerpaliśmy tematu, ale liczymy, że rozjaśniliśmy wiele kwestii związanych z butami dla dzieci, chodzeniem boso i częstych problemów, z jakimi zgłaszają się rodzice do podologa.

Uczestnikom live bardzo dziękujemy za trafne pytania. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, ponieważ planujemy kolejne spotkania ze specjalistami. Pamiętajmy: pozwólmy dzieciom chodzić boso jak najczęściej, zatroszczmy się także o własne stopy. Świadomie wybierajmy buty dla dzieci, kapcie dla dzieci, a również skarpetki.

Autorka artykułu:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 3351 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Wszystko super! Polecam w 100%!
2024-06-24
Buty dla dziecka piękne, wygodne, takie jakie powinny być. Elastyczne o odpowiednim kształcie. Córka uwielbia w nich chodzić. Bardzo pomocny artykuł jak mierzyć dziecku stopę i tabele rozmiarów.
pixelpixel