Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Buty dla dzieci, dlaczego warto zawsze wybierać barefoot.

2022-04-19
Buty dla dzieci, dlaczego warto zawsze wybierać barefoot.

Buty dla dzieci, dlaczego warto zawsze wybierać barefoot.W pełni elastyczne i dopasowane do kształtu stóp buty barefoot, to najlepszy wybór nie tylko dla małego dziecka, które dopiero uczy się stawiać kroki. Takie buty polecane są także starszym dzieciom, które w obuwiu często spędzają całe dnie w szkole i na podwórku. Sprawdź, dlaczego warto postawić na obuwie minimalistyczne dla dziecka w każdym wieku.

Do jakiego wieku należy dbać o dobre buty dla dziecka?
Buty dla dziecka – nie tylko ładne, ale przede wszystkim odpowiednio zaprojektowane!
Buty dla starszaka – najlepiej boso lub w butach dziecięcych barefoot.
Obcasy i koturny to zły wybór – wybieraj buty dla dziecka z cienką podeszwą.
Jakie buty sportowe dla dziecka wybrać?
Buty dla dziecka – kontroluj rozmiar.

Do jakiego wieku należy dbać o dobre buty dla dziecka?

Ludzkie stopy kształtują się do ok. 8 roku życia – wówczas stopa dziecka zaczyna wyglądem przypominać stopę dorosłego i w tym czasie chód dziecka staje się stabilny. Lecz wzrost kostny w stopach dziecka trwa do ok. 12-14 roku życia – do tego czasu szczególnie należy dbać o prawidłowy rozwój stóp swojej pociechy. Do tego momentu stopy osiągają swój ostateczny wygląd, jednak stopy 12-14 latka jeszcze wciąż nie są w pełni rozwinięte. Wypracowanie sztywnych i mocnych kości w stopach trwa aż do 18-21. roku życia.

uksztaltowanie stopy u dzieci barefoot rozwoj dziecka bosa stopka sklep z butami dla dzieci i doroslych

Buty dla dziecka – nie tylko ładne, ale przede wszystkim odpowiednio zaprojektowane!

Wielu producentów butów dla dzieci (i dla dorosłych) uzależnia konstrukcje butów od estetyki, pomijając fakt, jak duży wpływ na stopy – zarówno dziecka, jak i dorosłego – ma obuwie.

Powszechnym produktem w sklepach obuwniczych są buty ze spiczastymi palcami. Tymczasem ograniczenie obszaru butów w obrębie opuszków palców ściska palce stóp i zakłóca naturalny ruch stopy, a co za tym idzie, potencjalnie przyczynia się do (obecnie uważanych za powszechne) deformacji palców, takich jak paluch koślawy i koślawość pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego.[1]

Niefizjologicznie zaprojektowane obuwie, noszone przez długi czas, przeciąża i poszerza przednią część stopy. U ludzi, którzy przez większość swojego życia chodzili właśnie w takich butach, w podeszłym wieku widać wyraźnie tego typu zmiany na stopach. Badania dowodzą, że ponad 2/3 populacji, w wyniku zniekształceń, ma stopy szersze niż obuwie dostępne na rynku.[2]

Warto wiedzieć: Jeśli chcesz, by Twoje dziecko cieszyło się zdrowymi stopami, gdy będzie już w pełni dojrzałe, zadbaj o odpowiednie buty dla niego przez cały okres dojrzewania, nie tylko na początku. Przy ich wyborze nie kieruj się tylko wyglądem obuwia, ale przede wszystkim odpowiednim kształtem – dobre buty dla dziecka powinny być dopasowane do naturalnego kształtu stóp.

Buty dla starszaka – najlepiej boso lub w butach dziecięcych barefoot.

Pamiętaj jednocześnie, że nawet najlepsze buty dla dziecka nie zastąpią chodzenia boso, które dobrze jest praktykować zarówno w początkowym stadium rozwoju malucha, jak i w późniejszych latach.

chodzenie boso barefoot elastyczne buty dla dzieci bosa stopka

Dziecko, które już z powodzeniem biega i skacze bez obaw może to robić boso: w lesie, na łące czy w ogrodzie. Regularne bose spacery i zabawy na łonie natury dostarczą dziecku dużo pozytywnych bodźców (o wiele więcej, niż gdyby miało to robić w butach), a to z kolei będzie miało bardzo dobry wpływ na cały jego dalszy rozwój – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Chodzenie, bieganie, skakanie boso pomaga starszakom doskonalić zręczność oraz równowagę swojego ciała, przekłada się również na naturalny nieobciążający sposób poruszania się i odpowiednią postawę ciała.

Dowiedz się więcej na temat korzyści z chodzenia boso.

cienka, płaska elastyczna podeszwa w butach dla dzieci barefoot


A wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest zbyt twarda lub tam, gdzie istnieje zagrożenie skaleczenia stóp, najlepszym rozwiązaniem – nie tylko dla małych, ale i tych już dużych dzieci - są buty barefoot.

Buty dla dzieci barefoot są zaprojektowane analogicznie do kształtu stóp, odpowiednio szerokie w obszarze palców, a do tego w pełni elastyczne i bardzo lekkie. To buty dziecięce, w których stopy dziecka są chronione, ale wciąż mają pełną swobodę ruchów, tak jak boso.

Obcasy i koturny to zły wybór – wybieraj buty dla dziecka z cienką podeszwą.

Buty na koturnie, trapery na grubej podeszwie, sandały na obcasie, czy – o zgrozo – szpilki, to naprawdę zły wybór butów dla dziecka, nawet gdy jest już starsze. Wiele badań wyraźnie pokazuje, jak niekorzystny jest wpływ takich butów na stopy, zarówno w fazie wzrostu, jak i w późniejszych latach życia człowieka. Wielu rodziców decyduje się na zakup butów na obcasie lub koturnie dorastającym córkom, takie obuwie dyktuje nam także obecna moda. Tego typu buty mają z reguły nie tylko nienaturalnie podwyższoną podeszwę, ale także zbyt wąskie czubki.

Buty na podwyższeniu są nieprawidłowo skonstruowane i doprowadzają do obciążenia przedniej części stopy, powodując nierównomierny rozkład całego ciężaru ciała. W ten sposób powstaje także nadmierne i długotrwałe napięcie mięśnia brzuchatego łydki. W wyniku przeciążeń w butach na podwyższeniu dochodzi do powstania nieodwracalnych zmian na stopach, które powodują nie tylko duży dyskomfort, ale także dolegliwości bólowe.[3]

Nieprawidłowe obuwie to jeden z najważniejszych czynników mający wpływ na nabyte deformacje stóp u kobiet. Szereg badań przeprowadzonych przez specjalistów z rożnych krajów świata udowadnia, że długotrwałe noszenie butów na wysokim obcasie uszkadza strukturę stopy.[4]

Badania z 2019 roku przeprowadzone przez polskich badaczy, opublikowane w przeglądzie medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, udowodniły, że noszenie butów na wysokim obcasie powoduje nadmierne przeciążenie przedniej części stopy i zgięcie palców w stawach międzypaliczkowych, a to z kolei rozciąga więzadła stabilizujące łuk poprzeczny, a także dodatkowo obniża łuk.[5]

sztywne kontra zdrowe ścięgno achillesa jak buty wpływają na stopy dziecięce buty dla dzieci barefoot bosa stopka

Inne badania, przeprowadzone przez instytuty badawcze w Wielkiej Brytanii oraz w Wiedniu, wykazały, że noszenie butów na obcasie o wysokości 5 cm lub wyższych przez co najmniej dwa lata ma znaczący wpływ na mięśnie i ścięgna w kostce. Stwierdzono m.in. znacznie większą sztywność ścięgna Achillesa, co skutkuje zmniejszonym zakresem ruchu stopy. W ten sposób stopy dziecięce (i dorosłego również) modyfikują się na niekorzyść.[6]

cienka, płaska elastyczna podeszwa w butach dla dzieci barefoot


Regularne noszenie obuwia na obcasie lub na podwyższonej podeszwie przyczynia się do oddziaływania patologicznych sił na stopy, które w konsekwencji prowadzą do nabytych deformacji, mikrourazów oraz silnych dolegliwości bólowych w obrębie stóp.[7]

Dla utrzymania dobrego zdrowia i funkcji stóp dziecka niezwykle ważny jest wybór odpowiednich butów dziecięcych – na płaskiej i cienkiej podeszwie.

Jakie buty sportowe dla dziecka wybrać?

Na rynku obuwniczym dominuje obuwie sportowe z grubą podeszwą, reklamowaną jako podeszwa zapewniająca odpowiednią amortyzację. Taka podeszwa ma chronić stopy przed szkodliwymi uderzeniami podczas biegu lub intensywnego ruchu, najnowsze badania dowodzą jednak, że nie są to buty odpowiednie ani dla dzieci, ani dla dorosłych.

Ostatnie badania wykazały, że noszenie tzw. butów sportowych wywołuje większą ingerencję w stabilność kostki. Udowodniono także, że obuwie sportowe z amortyzacją utrudnia kinestezję, czyli odczuwanie pozycji i ruchów ciała - wyniki badań grupy badawczej z Leeds Beckett University.

Zdaniem specjalistów z Leeds Beckett University, noszenie butów zmienia sposób biegania i osłabia stopę w sposób, który może przyczynić się do wielu powszechnych kontuzji sportowych. Specjaliści odkryli także, że dzieci w Nowej Zelandii w wieku 12-19 lat, dla których chodzenie i bieganie boso to norma, mogą biegać w sprintach i biegach na średnich dystansach boso, a częstość występowania bólu w kończynach dolnych (kolana, kostki i stopy) jest u nich stosunkowo rzadka, w porównaniu z dziećmi w tym wieku z innych krajów, dla których chodzenie boso nie jest powszechnym zwyczajem.[8]

Badania dowiodły jednocześnie, że boso mamy większą świadomość pozycji stopy, niż gdy nosimy obuwie sportowe. Opierając się na wynikach badań specjaliści sugerują, że tzw. obuwie sportowe może zakłócać sprawność funkcjonalną ludzkiej stopy i doprowadzić do zmian w sposobie chodzenia.[9] Co ciekawe, jedno z tego rodzaju badań wykazało, że rozmiar oraz siła mięśni stopy wzrosły po ośmiu tygodniach chodzenia w butach barefoot. Choć oczywiście buty barefoot to nie to samo, co bycie boso, jednak zakres pracy stóp biegaczy w butach minimalistycznych, jest bardzo podobny do tego, gdy biegają boso – jednocześnie bardzo różni się od biegu w butach.[10]

Jeśli więc Twoje dziecko jest typem sportowca i lubi biegać, wszędzie tam gdzie nie może tego robić boso, buty barefoot będą dla niego dobrym rozwiązaniem.

Buty dla dziecka – kontroluj rozmiar.

Buty dla dziecka nigdy nie powinny być za małe, nie mogą być również za duże. Tymczasem wielu rodziców wybiera dla swoich dzieci buty nawet o 2-3 rozmiary większe, licząc na to, że stopy dorosną do butów, a oni przez dłuższy czas będą mogli wstrzymać się z kolejnym wydatkiem na zakup butów dziecięcych.

elastyczne buty dla dzieci bobux play knit buty sportowe dla dzieci buty na lato bosa stopka

Badania przeprowadzone wśród dzieci do 18 roku życia wykazały, że ponad 40% (w większości chłopców) nosi obuwie o 2–3 rozmiary większe. Tymczasem podolodzy biją na alarm, gdyż zbyt duże obuwie wynaturza naturalny chód dziecka.

Dziecko w za dużych butach, ciągnie je ze sobą i niepotrzebnie stale napina mięśnie stóp i nóg podczas chodu, aby utrzymać buty. Długotrwałe chodzenie w ten sposób grozi deformacjami stóp i zmianami w całym układzie ruchu dziecka. Jak podają specjaliści, najczęstsze skutki noszenia za dużych butów to rozchodzenie się kości śródstopia oraz palce młotkowate i krogulcze. Źle dobrane pod względem rozmiaru obuwie może także być przyczyną wielu innych problemów ze stopami np. wrastania paznokci.[11]

U dziecka powyżej 5 lat, należy kontrolować rozmiar butów średnio co 6 miesięcy. Starsze dzieci potrafią już same ocenić, czy buty są dla nich wygodne czy nie. Dlatego nie ignoruj zdania swojej pociechy przy wyborze butów. Opinie, że dobór odpowiednich butów dla dziecka jest ważny tylko w początkowym etapie jego rozwoju, jest błędna. O odpowiednie buty dla starszaka wręcz tym bardziej należy zadbać, bo dziecko spędza w butach dużo czasu i intensywnie się w nich rusza. Ponadto, gdy dziecko zaczyna chodzić do szkoły, jego plecy i stawy każdego dnia dźwigają ciężki plecak – nie obciążaj dodatkowo stóp i nóg swojej pociechy ciężkimi sztywnymi butami. Zapewnij dziecku dobre buty barefoot oraz odpowiednią ilość czasu spędzanego boso – w ten sposób zadbasz o naturalny rozwój jego stóp.

Źródła:

[1] - S. Al-Abdulwahab, R.D. Al-Dosry Hallux valgus and preferred shoe types among young healthy Saudi Arabian females
https://www.annsaudimed.net/doi/10.5144/0256-4947.2000.319";
[2] - Foot Dimensions of Elderly People with and without Diabetes mellitus – a Data Basis for Shoe Design
https://www.karger.com/Article/Abstract/58357;
[3] - Wyderka MI, Gronowska T, Szeląg E. Paluch koślawy a jakość życia. Pielęgniarstwo Polskie 2013, vol. 3: 169-175;
[4] - Mika A, Oleksy Ł, Mika P, Marchewka A, Clark BC. The influence of heel height on lower extremity kinematics and leg muscle activity during gait in young and middle-aged women. Gait Posture 2012
[5] - Zostawa P, Uścinowicz N, Klich S, Winiarski S, Zostawa J. Kinematyczna analiza chodu kobiet chodzących w obuwiu na wysokim obcasie. Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, Rzeszów 2014, vol. 3: 216-223.;
[6] - On muscle, tendon and high heels
https://journals.biologists.com/jeb/article/213/15/2582/9708/On-muscle-tendon-and-high-heels ;
[7] - Rykała J, Snela S, Drzał-Grabiec J, Podgórska J, Nowicka J, Kosiba W. Ocena wysklepienia podłużnego i poprzecznego stóp w warunkach odciążenia i obciążenia masą własną u dzieci w wieku 7-10 lat. Prz. Med. Uniw. Rzesz. Inst. Leków 2013, vol. 2: 183-193;
[8] - Children should spend more time barefoot to encourage a healthier foot structur
https://theconversation.com/children-should-spend-more-time-barefoot-to-encourage-a-healthier-foot-structure-100289;
[9] A.K. Ramanathan, E.J. Parish, G.P. Arnold, T.S. Drew, W. Wang, R.J. Abboud The influence of shoe sole's varying thickness on lower limb muscle activity;
https://bmjopensem.bmj.com/content/6/1/e000604 ;
[10] - Running shoes may cause injuries – but is going barefoot the fix?
Running shoes may cause injuries – but is going barefoot the fix?
[10] - Is It Really Better to Run Barefoot? Another Major Study Just Weighed In
https://www.sciencealert.com/running-shoes-can-cause-injuries-here-s-what-the-science-says-to-do
[11] - Buty dla dzieci i młodzieży – na co zwrócić uwagę?
https://instytutpodologiczny.pl/news/buty-dla-dzieci-i-mlodziezy/ ;

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 4582 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-20
Szybko, sprawnie i z przemiłą obsługą :)
2024-11-20
Szybka wysyłka, buty dobrze zapakowane, bez zarzutów

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji na temat warunków i prywatności można znaleźć także na stronie Prywatność i warunki Google.

Zamknij
pixelpixel