Darmowa dostawa do paczkomatu od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Buty dziecięce – jaki zapas powinien być w butach dla dziecka?

2023-01-25
Buty dziecięce – jaki zapas powinien być w butach dla dziecka?

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar butów dziecięcych, mamy dla Ciebie kilka cennych rad. Precyzyjne zmierzenie stóp dziecka to tylko jeden z aspektów doboru odpowiedniego rozmiaru butów dla dziecka. Bardzo ważne jest także pozostawienie w butach dziecięcych odpowiedniego zapasu.

Dobranie odpowiedniego rozmiaru butów dziecięcych ma niebagatelny wpływ zarówno na komfort chodzenia, jak i prawidłowy rozwój całego aparatu ruchu dziecka. Malutkie stopy dziecka to niezwykle skomplikowany mechanizm i nic nie powinno zaburzać jego prawidłowego funkcjonowania. Od tego, jakie buty dla dziecka będziesz wybierać teraz, w dużej mierze zależy to, w jakim stanie będą stopy Twojego dziecka (i nie tylko stopy) za kilkanaście lat.

Jak dobrać rozmiar butów dziecięcych?

Podstawą doboru odpowiedniego rozmiaru butów dziecięcych, jest precyzyjne zmierzenie stóp dziecka. Istnieje kilka podstawowych zasad, których należy się trzymać, aby dobrze zmierzyć stopy dziecka.

mierzenie stóp dzieciecych jak zrobic to prawidlowo
   Zawsze mierz obie stopy dziecka. Mierzenie tylko jednej jest błędem. Długość dziecięcych stóp może być różna. Jeśli zauważysz różnice, weź pod uwagę większą miarę i na jej podstawie wybierz rozmiar butów dziecięcych.
   Stopy dziecka mierz zawsze na twardej i płaskiej powierzchni. Tylko wówczas wynik, który otrzymasz, będzie zgodny z rzeczywistością, a buty dziecięce, które wybierzesz na jego podstawie, będą w dobrym rozmiarze.
   Podczas pomiaru stopy dziecka muszą być obciążone ciężarem jego ciała, a więc, dziecko musi stać. Jeśli zmierzysz stopy dziecka na leżąco lub siedząco, wynik będzie nieprawidłowy, a co za tym idzie, również wybór rozmiaru butów dziecięcych będzie zły.
   Pomiar stóp dziecka wykonuj regularnie – nawet co 1-2 miesiące, bo dziecięce stopy rosną bardzo szybko i żadne dziecko nie powinno chodzić w za małych butach dziecięcych.

Ile zapasu potrzeba w butach dziecięcych?

Czy istnieje konkretna liczba milimetrów w zapasie w butach dziecięcych?


Na podstawie wielu badań specjaliści zalecają, aby przestrzeń na palce w butach dziecięcych wynosiła 10-12 mm.


Eksperci jednocześnie podkreślają, że przestrzeń przed palcami w butach dziecięcych zależy także od ogólnego dopasowania butów – m.in. od kształtu palców stóp oraz szerokości butów, ale także od tego, jak dobrze but naśladuje kształt stopy. Każdy człowiek ma stopy nieco innej szerokości, różne są także kształty palców u stóp i kształty pięt – to wszystko trzeba brać pod uwagę, aby dobrze dobrać buty dziecięce.

szerokosc stopy dzieciecej bosa stopka sklep z butami dzieciecymi barefoot

A zatem, analizując jaki zapas w butach dziecięcych wybrać, weź pod uwagę:

 • czy dziecko ma stopy pulchne, wąskie, szerokie czy normalne,
 • czy będzie chodzić w butach w skarpetkach czy bez (skarpetki również zajmują miejsce w butach dziecięcych),
 • czy buty dobrze przylegają w obszarze pięt.

Za każdym razem, gdy kupujesz buty dziecięce i Twoje dziecko przymierza buciki, pytaj go i samodzielnie obserwuj, jak buty zachowują się i co dzieje się ze stopami oraz palcami dziecka, gdy zrobi krok, przykucnie itp. Jeśli palce stóp dziecka dotykają czubków butów dziecięcych, to znak, że potrzeba w nich większego zapasu.

Kiedy wybrać mniejszy zapas w butach dziecięcych?

Jeśli kupujesz buty dziecięce, wybierz mniejszy zapas (1-2 mm mniej), gdy:

 • stopy dziecka są wąskie/drobne,
 • maluch dopiero uczy się chodzić,
 • jeśli dziecko chodzi bardziej na palcach,
 • kupujesz buty dziecięce z gumową podeszwą (sztywniejszą),
 • dziecko będzie nosić buciki bez skarpetek,
 • kształt butów dziecięcych bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu stóp dziecka (tak jak w butach barefoot),
 • buty dziecięce mają szeroki czubek z dużą ilością miejsca na duże palce stóp (tak jak w butach barefoot),
 • buty dziecięce są idealnie dopasowane w okolicach pięty i nie ślizgają się podczas chodu (np. tak jak w butach z zapięciem na rzep),
 • kupujesz dziecku sandały z niezakrytymi palcami stóp – w takim wypadku zapas w butach dziecięcych nie powinien być większy niż 7-10 mm, aby dziecko nie potykało się.

Pamiętaj: Im mniejszy będzie zapas w butach dziecięcych, tym częściej trzeba kontrolować, czy buciki nie są już za małe.

- Pippi, dlaczego nosisz takie duże buty? – zapytał Tommy.

- Bo tylko w większych butach mogę ruszać palcami u stóp! — odpowiedziała Pippi.

Kiedy wybrać większy zapas w butach dziecięcych?

Większy zapas w butach dziecięcych, czyli ponad 12 mm przestrzeni, można wybrać:

 • w dziecięcych butach zimowych, bo dziecko będzie je nosić z grubszymi skarpetami i samo ocieplenie wewnątrz zabiera przestrzeń,
 • jeśli wewnątrz butów dziecięcych znajdują się wkładki – one również zajmują trochę miejsca,
 • kiedy wahasz się pomiędzy dwoma rozmiarami,
 • jeśli kształt stopy dziecka wymaga więcej miejsca w obszarze palców (np. stopy są szerokie lub kwadratowe) i dziecko może wygodnie chodzić w butach dziecięcych z większym zapasem,
 • w butach dziecięcych trekkingowych – podczas schodzenia w dół, stopy zawsze lekko zsuwają się do przodu i wówczas potrzebują na to więcej przestrzeni.

Jeśli dziecko potyka się w butach z zapasem w rozmiarze, poszukaj bardziej odpowiedniego modelu butów dziecięcych z tym samym zapasem. Najprawdopodobniej problem leży nie w zapasie w bucikach, a w modelu wybranych butów dziecięcych – model może nie odpowiadać długości, szerokości lub kształtowi stóp dziecka.


Zapas w butach dziecięcych jest zbyt duży, jeśli dziecko czuje się w butach niekomfortowo, chodzi nienaturalnie i potyka się – wówczas wybierz mniej dodatkowego zapasu, ale szybciej zmieniaj buty dziecięce na nowe.

wysokie podbicie w stopie dzieciecej pulchna szeroka stopa u dziecka bosa stopka sklep z butami dla dzieci

Zapas w butach dziecięcych – po co właściwie jest?

Zapas w butach dziecięcych (i w butach dla dorosłych także) jest potrzebny, aby palce stóp mogły się swobodnie poruszać i rozsuwać podczas chodzenia. A także po to, aby duży palec u stóp mógł prawidłowo pełnić swoją funkcję stabilizującą. Ponadto stopy ludzkie rozciągają się i rozszerzają podczas chodzenia, aby mogło się to dziać, potrzebna jest odpowiednia przestrzeń – zarówno w butach dziecięcych, jak i w butach dla dorosłych.


Źle dopasowane buty dziecięce mogą powodować u dziecka wiele różnych problemów ze stopami. Badania dowodzą, że odpowiedni dobór butów dla dziecka pozwala wyeliminować wiele deformacji stóp.

Według badań przeprowadzonych przez ekspertów z Tajwanu, paluch koślawy to jedna z popularnych deformacji stóp, na którą duży wpływ ma nieprawidłowe dopasowanie butów dla dziecka lub dla dorosłego. W swoim raporcie, opublikowanym na podstawie przeprowadzonych badań, specjaliści podkreślają, że buty dziecięce i buty dla dorosłych nie powinny być ani za wąskie, ani za krótkie w stosunku do stopy, bo to może powodować zgniecenie palców u stóp i doprowadzić do ich deformacji.[1]

Badanie nad wpływem zbyt małej długości butów dziecięcych na kąt palucha u stóp przeprowadzono m.in. na dzieciach z Austrii, Finlandii i Japonii. Wyniki tych badań są alarmem dla rodziców – potwierdzają bowiem, że większość dzieci ma zdeformowane stopy ze względu na noszenie zbyt małych butów.[2]

Badanie przeprowadzono w Austrii na 858 dzieciach w wieku przedszkolnym wykazało, że zaledwie 23,9% dzieci miało idealnie wyprostowane duże palce stóp. Tylko 22,8% badanych dzieci nosiło odpowiednio dopasowane buty dziecięce na zewnątrz i tylko 9,4% odpowiednio dopasowane buty dziecięce przeznaczone do noszenia w pomieszczeniach (kapcie dziecięce, buty sportowe na hale itp.). Za prawidłowy zapas w butach dziecięcych badacze przyjęli długość 10 mm -12 mm. Zaobserwowano wyraźną zależność pomiędzy długością stóp, długością butów dziecięcych, a schorzeniem stóp: im krótsze były buty dziecięce, tym większe były kąty nachylenia palucha koślawego.

Podczas chodu, stopy dziecka poruszają się i potrzebują odpowiedniej ilości miejsca na przetaczanie się stopy. Jeśli w butach dziecięcych brakuje przestrzeni przy palcach, kąt palucha będzie się zwiększał, a więc paluch będzie się koślawił.

Dziecięce stopy mają bardziej miękką strukturę, to powoduje, że bardzo łatwo ulegają deformacjom. Z tego powodu zapas w butach dziecięcych powinien być zawsze nieco większy niż w butach dla dorosłych.

Źródła:

[1] - ScienceDirect - A systematic approach for developing a foot size information system for shoe last design
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0169814198000985";
[2] - Increased hallux angle in children and its association with insufficient length of footwear: A community based cross-sectional study
https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2474-10-159;

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 3102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Wszystko super
2024-05-21
Zamówienie dostarczone szybko i fachowa pomoc przy dopasowaniu, wybraniu odpowiedniego modelu dla dziecka
pixelpixel