Darmowa dostawa do paczkomatu od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Buty dla dzieci na różne typy stóp. Czy stopa mojego dziecka jest pulchna, normalna czy wąska?

2021-09-08
Buty dla dzieci na różne typy stóp. Czy stopa mojego dziecka jest pulchna, normalna czy wąska?

Określenie kształtu stopy dziecka, to przy doborze butów niezwykle istotna rzecz. Odpowiednio dobrane buty dla dzieci to nie tylko kwestia konstrukcji obuwia i rozmiaru stopy dziecka. Z tego artykułu dowiesz się:

Podstawowe funkcje stopy dziecka
Jak dobrze dobrać rozmiar butów dla dziecka?
Jak określić rodzaj stóp dziecka?
Jak sprawdzić podbicie na stopach dziecka?
Jak sprawdzić szerokość w butach dziecięcych?
Na co jeszcze zwracać uwagę przy doborze butów dla dziecka?
Dobre buty dla dzieci - jakie powinny być?

Dobre buty dla dzieci będą mogły spełniać swoją funkcję tylko wtedy, kiedy będą odpowiednie dla stóp pod kątem długości, szerokości oraz wysokości. Warto wiedzieć, jak dopasować buty do stopy dziecka, bo zły wybór może spowodować m.in. trudności w chodzeniu, ograniczenie ruchomości stopy, nadmierne zużycie butów lub co gorsza deformację stopy.

W tym artykule podpowiadamy, jak rozpoznać, czy buty dla dziecka nie są za duże lub za małe oraz w jaki sposób samodzielnie ocenić, czy buty dla dzieci są dobrze dopasowane do kształtu stóp dziecka. Wyjaśniamy też, jak sprawdzić, czy stopy dziecka są wąskie, pulchne czy normalne. Tylko właściwy dobór obuwia dla dziecka, zarówno pod kątem rozmiaru, jak i tęgości stóp, gwarantuje maluchowi korzyści z noszenia butów barefoot i każdych innych.

jak dopasowac buty dla dziecka mierzenie stop u dzieci bosa stopka sklep z butami barefoot

Podstawowe funkcje stopy dziecka

Stopa dziecka i osoby dorosłej służy nie tylko do poruszania się, ale posiada szereg innych istotnych funkcji. Stopa człowieka jest:

 • dźwigarem - przenosi ciężar ciała oraz pomaga w utrzymaniu właściwej pozycji,
 • podporą - każda stopa posiada trzy główne punkty podparcia, które tworzą formę trójkąta zapewniającego stabilność ciała niezależnie od jakości podłoża,
 • przekaźnikiem - przekazuje informacje dotyczące rodzaju, struktury podłoża, ale również temperatury, ciśnienia oraz wibracji,
 • amortyzatorem - chroni stawy ciała przed nadmiernym obciążeniem oraz zapobiega upadkowi.

Charakterystyka stopy dziecięcej

Dużym błędem jest postrzeganie stopy dziecięcej jako miniaturowej wersji stopy dorosłego człowieka. W rzeczywistości stopa dziecka jest zupełnie inna i ma charakterystyczne cechy. Przede wszystkim maluchy mają stopy szersze w palcach i węższe w pięcie. Kości stopy w większości są zbudowane z tkanki chrzęstnej, która kostnieje w późniejszych etapach rozwoju. Przez to struktura stopy jest bardzo delikatna i elastyczna. Ścięgna oraz więzadła są znacząco bardziej giętkie i plastyczne dzięki dużej zawartości kolagenu. Skutkuje to większą mobilnością stawów oraz częściej z tego powodu dochodzi do różnych urazów bądź przeciążeń. Stopa dziecka sprawia wrażenie braku sklepienia podłużnego, gdyż stawia całą stopę na podłożu. Jest to tylko złudzenie, gdyż maluchy posiadają sporą ilość tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w łuku podłużnym przyśrodkowym oraz w podeszwie.

Jak dobrze dobrać rozmiar butów dla dziecka?

Prawidłowo dobrany rozmiar butów dla dziecka to rzecz najważniejsza. Buty nie mogą być ani za duże, ani za małe. Trzeba także pamiętać, że stopy dziecka rosną bardzo szybko - rozmiar butów należy sprawdzać nawet co dwa miesiące.

Za małe buty dla dziecka - po czym poznać

Aby sprawdzić, czy buty dla dziecka są odpowiednie na długości, należy założyć buty na stopy dziecka i nacisnąć kciukiem czubek butów, przytrzymując przy tym śródstopie drugą dłonią. Jeżeli but ma właściwą długość, przestrzeń w przedniej części buta nie będzie wyczuwalna, jednocześnie palce dziecka będą mogły swobodnie się poruszać.

mierzenie stop u dzieci sprawdzaj regularnie buty dzieciece bosa stopka sklep z bucikami dla dzieci

Buty dla dzieci są za małe, gdy:

 • palce stóp są wciśnięte w przód buta - w tym obszarze zawsze powinno być tyle miejsca, żeby dziecko mogło swobodnie poruszać palcami;
 • buty powodują pęcherze lub otarcia na stopach dziecka;
 • dziecko wydaje się mniej aktywne niż dotychczas (np. niechętnie bawi się na placu zabaw lub chodzi wolniej niż zwykle ) - powód może być też inny, ale warto sprawdzić, czy buty nie są dla dziecka za małe;
 • zmienił się chód dziecka* (dziecko porusza się nienaturalnie)

* w przypadku dzieci które jeszcze nie mówią, ważnym sygnałem może być ściaganie butów pomimo, że wcześniej dziecko tego nie robiło

Za duże buty dla dziecka - po czym poznać

Jeżeli buty dla dziecka są za duże to naciskając kciukiem na przednią część buta, wyczuć można w nim przestrzeń przed palcami większą niż szerokość palca. Ponadto podczas chodzenia w za dużych butach stopy malucha będą się przesuwać do przodu butów. Na to jaki może być zapas w bucie dziecięcym decyduje również jego dopasowanie na szerokość oraz elastyczność podeszwy. Im lepiej but dopasowany na szerokość (dobrze trzyma się na śródstopiu), tym większy może być zapas. W bardziej elastycznych butach dziecięcych również łatwiej o duży zapas.

Chcesz wiedzieć, jak poprawnie zmierzyć stopę dziecka i jak dobrać rozmiar butów dziecięcych?

Nie należy kupować butów dla dzieci ze zbyt dużym zapasem, szczególnie w przypadku maluchów, które dopiero zaczynają przygodę z chodzeniem. Wybór za dużego obuwia dziecięcego może wpłynąć na technikę chodu dziecka. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że będzie się potykać.

okiem eksperta problemy z napieciem miesniowym fizjoterapeuta radzi wzmozone i obnizone napiecie

Warto wiedzieć: Jeżeli maluch częściej niż inne dzieci potyka się lub przewraca, może to być sygnał, że ma problemy z siłą mięśni brzucha, lub obniżonym napięciem. W takich wypadkach nie tylko należy zwracać szczególną uwagę na dobór butów dziecięcych ale warto również udać się na konsultacje do fizjoterapeuty.

Jak określić rodzaj stóp dziecka?

Określenie, do której kategorii pasują stopy dziecka, to równie ważna kwestia przy doborze butów dziecięcych, jak rozmiar buta. Nawet jeśli dobierzemy odpowiedni rozmiar butów, a nie dopasujemy obuwia do tęgości stóp malucha, buciki nie będa leżały odpowiednio i przy dłuższym użytkowaniu mogą zaburzać nie tylko chód, ale i rozwój fizyczny dziecka. Wyróżnia się trzy główne typy stóp dziecięcych:

 • wąskie,
 • normalne,
 • pulchne,

Pamiętaj: Rodzaj stóp dziecka może zmieniać się wraz z ich rozwojem. Dlatego przed każdym zakupem nowych butów dla dziecka sprawdź, czy stopy Twojego malucha nadal należą do tej samej kategorii stóp.

Poniżej dokładnie wyjaśniamy, jak rozpoznać tęgość dziecięcych stóp.

Jak rozpoznać, czy dziecko ma wąska stopę?

Szczupłe dzieci z reguły mają również wąskie stopy, ale może się zdarzyć także, że bardziej pulchny maluch będzie miał wąskie stopy. Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób. Jeżeli na stopach dziecka można dostrzec lekko wystającą kostkę, a ponadto nie widać zagłębień przy kostkach palców (patrząc od góry), a nawet kostki lekko wystają, to dziecko ma wąskie stopy.

buty dla dzieci rozne typy rodzaje stop waska stopa u dziecka barefoot sklep z butami dzieciecymi

Wybierając buty dla dziecka z wąskimi stopami, zawsze zwracajcie uwagę na oznaczenie, czy ten rodzaj obuwia pasuje na stopy wąskie, w przeciwnym razie buty mogą być dla dziecka zbyt szerokie i nie będą dobrze trzymały się na stopie - mogą spadać i przekręcać się na stopach.

Jak rozpoznać, czy dziecko ma normalną stopę?

Jeśli na stopach malucha nie widać i nie wyczuwa się pod skórą dużej ilości tłuszczu, a ponadto nie widać też dużych wgłębień przy palcach (patrząc od góry) ani znacznych wybrzuszeń, są to stopy normalne.

normalna stopa u dziecka bosa stopka sklep z butami dla dzieci na różne typy stop

Na stopy normalne będzie pasowało większość butów dziecięcych. Warto pamiętać, że stopy u większość dzieci w wieku poniemowlęcym stają się mniej pulchne oraz rozszerzają się w palcach. Dlatego warto regularnie sprawdzać kształt stopy dziecka.

Jak rozpoznać, czy dziecko ma pulchną stopę?

Jeżeli na stopach dziecka widać większą ilość tłuszczu i jego stopy wydają się być okrągłe, zapewne są to stopy pulchne. Stopy pulchne u dziecka bardzo często mają również mniejsze lub większe wgłębiania w okolicach palców oraz kostek. Widoczne są na nich także wybrzuszenia.

pulchna stopa dziecieca bosa stopka sklep z butami dzieciecymi

Stopy dziecka są pulchne zwykle w pierwszym okresie chodzenia, z czasem - wraz z rozwojem - zmieniają się w stopy szerokie. Podbicie stóp dziecka może być wówczas nadal wysokie, lecz nie jest to regułą.

Jak sprawdzić podbicie na stopach dziecka?

Przy doborze butów dziecięcych należy zwracać uwagę też na to, czy stopa dziecka jest "wysoka" czy "płaska". I jeśli stopy malucha należą do kategorii “wysoka”, należy wybrać buty dla dzieci z odpowiednim oznaczeniem: "wysokie podbicie". Jeśli stopa jest “płaska”, uznaje się ja za “normalną” i prawdopodobnie będzie na nią pasować wiele modeli butów dziecięcych.

stopa u dzieci wysokie podbicie bosa stopka barefoot elastyczne buciki dla malucha

Podbicie to wysokość stopy przed stawem skokowym. Jeśli patrzymy na stopę z boku i widzimy, że stopa jest wysoka. Dostrzegamy dużą różnicę między palcami, a miejscem przy kostce. Jeśli tak, to prawdopodobnie Wasz maluch posiada stopę z wysokim podbiciem.

Jak sprawdzić szerokość w butach dziecięcych?

Wybierając buty dla dzieci, sprawdzajcie szerokość obuwia - to bardzo ważne, by buciki były dobrze dopasowane na szerokość. Aby sprawdzić, czy buty dla dziecka nie są za szerokie, włóż buty na stopy dziecka i gdy dziecko stoi w butach, sprawdź, czy odpowiednio przylegają do stopy w jej najszerszej części. Buty dla dzieci nie powinny mieć w tym miejscu zbyt dużego “luzu” - jeśli tak będzie, mogą spadać ze stóp dziecka i zaburzać jego chód. Nie mogą też w tym miejscu uciskać stopy, bo będą ograniczać jej swobodne poruszanie i mogą powodować otarcia.

Buty ddla dzieci o odpowiedniej szerokości powinny w najszerszej części stopy po prostu optymalnie do niej przylegać. Jeśli macie problem z odpowiednim dopasowaniem butów dla dziecka na szerokość, warto szukać dobrych butów dziecięcych z zapięciami na rzepy lub sznurowanych. Buciki zapinane na rzepy i buty sznurowane można łatwo dopasować na szerokość, zarówno do szczupłych, jak i pulchnych stóp dziecka.

Jak zmierzyć szerokość stopy dziecka?

Szerokość stóp dziecka mierzy się bardzo łatwo, ważne tylko, by zrobić to precyzyjnie. Przedstawiamy ten proces w 5 krokach. Połóż kartkę papieru (tekturę) przy samej ścianie. Ustaw dziecko na kartce, piętę niech przyłoży do ściany. Zaznacz kropkami miejsca najbardziej od siebie odległe: koniec dużego palca oraz tył pięty. Zmierz odległość pomiędzy punktami.

 • Poproś dziecko, by stanęło boso na płaskiej powierzchni.
 • Ustaw stopy dziecka na kartce.
 • Wybierz najszerszą część stopy. Dodaj w tym miejscu punkty po każdej stronie stopy. Zmierz odległość pomiędzy punktami.
 • To samo powtórz z drugą stopą.
 • Jeśli stopy dziecka okażą się być różnej szerokości, wybierz większą miarę.

Rada: Stopy dziecka najlepiej zmierzyć po południu – wtedy stopy są zawsze trochę większe niż rano.

mierzenie szerokosci stopy u dziecka barefoot buty dla dzieci ze sklepu bosa stopka

Na co jeszcze zwracać uwagę przy doborze butów dla dziecka?

Istnieje jeszcze kilka ważnych aspektów, które trzeba brać pod uwagę przy doborze butów dziecięcych. Najważniejsze z nich to:

 • Kostki - górna linia butów dziecięcych nie powinna dotykać kostek dziecka, chyba że wnętrze kołnierza jest wyłożone miękkim i elastycznym materiałem.W przeciwnym razie buty mogą obcierać kostki.
 • Tył buta - powinien przylegać do pięty dziecka, ale nie wbijać się w nią. Jeżeli Twoje dziecko rozpoczęło przygodę z chodzeniem lub już sprawnie chodzi, wystarczy spojrzeć na pięty. Nie mogą się wyślizgiwać z buta ani być przez but usztywnione.
 • Zapięcie - stopy dziecka prawie cały czas są w intensywnym ruchu, dlatego najlepiej wybierać buty wiązane lub zapinane na rzep. Pozwoli to na odpowiednie dopasowanie buta do stopy oraz szybkie i łatwe zakładanie oraz ściąganie. Wyjątkiem są tutaj wąskie stopy - buty ze sznurowadłami będą się na nich lepiej trzymać.
 • Chodzenie/ ruch - obserwuj swoje dziecko, gdy chodzi w nowych butach. Jeżeli chód jest inny niż zwykle lub dziecko się potyka, prawdopodobnie obuwie jest źle dopasowane.

Jeżeli Twoje dziecko jest starsze, koniecznie zapytaj je, czy buty są dla niego wygodne i czy nie przeszkadzają w chodzeniu. Buty dla dzieci powinny być wygodne od pierwszego założenia.

Ważne: Pamiętajmy aby nie spieszyć się z wyborem pierwszych butów dla dziecka. Jeśli maluch jeszcze nie stawia pierwszych samodzielnych kroków, starajmy się aby jak najczęściej przebywał boso. Jeśli wystąpi konieczność zabezpieczenia stóp to w zależności od pogody można stosować skarpety, kapcie dziecięce ze skórzaną podeszwą lub ochraniacze wodoodporne/ocieplane.

Dobre buty dla dzieci - jakie powinny być?

Dziecięca stopy mają niezwykle delikatną strukturę. Niemowlęce stópki składają się głównie z chrząstki. Kostnienie stóp trwa aż do 8. r.ż., a rozwój stopy do ok. 18. r.ż.

Wybierając buty dla dziecka, należy zwrócić uwagę, by nie zaburzały fizjologicznego rozwoju stopy oraz jej naturalnego ruchu. Naukowcy, podolodzy oraz pediatrzy, opracowali szereg cech, które powinny posiadać dobre buty dla dzieci. Wszystkie te wymagania spełniają buciki barefoot. Buty dla dzieci powinny być:

 • szerokie w palcach - czyli dopasowane do naturalnego kształtu stóp;
 • z cienką i płaską podeszwą - aby dziecko mogło dobrze wyczuwać podłoże;
 • elastyczne - buty są w pełni elastyczne, gdy bez wysiłku można je wygiąć w każdą stronę;
 • lekkie - nie mogą obciążać stóp, nóg, bioder ani kręgosłupa dziecka;
 • bez zbędnych usztywnień - usztywnienia w butach dziecięcych ograniczają naturalne ruchy stóp.

Jeżeli nadal nie macie pewności, jakie buty będą odpowiednie dla Waszego dziecka, radzimy skonsultować się z odpowiednim specjalistą - fizjoterapeutą lub ortopedą. Specjalista oceni stopę i doradzi, na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze butów dla dziecka. A jeśli szukacie butów w naszym sklepie i nie macie pewności, czy buty będą odpowiedni dla Waszego malucha, zajrzyjcie do naszej tabeli rozmiarów, w której przy każdym modelu butów dziecięcych znajduje się informacja, na jaki rodzaj stóp będa odpowiednie.

Masz pytania lub wątpliwości? Napisz lub zadzwoń do nas:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 3161 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Bardzo szybka dostawa, produkt zgodny z opisem. Polecam
2024-05-29
To juz kolejne kapcie z tej serii. Jesteśmy zadowoleni.
pixelpixel