Szukasz kapci dla dziecka? Zobacz czego dowiesz się z tego artykułu:

Dobre kapcie do przedszkola czy żłobka, to bardzo ważna rzecz. W kapciach dzieci spędzają przecież mnóstwo czasu. W tym przewodniku podpowiadamy, na co szczególnie zwracać uwagę podczas ich wyboru oraz omawiamy cechy kapci dziecięcych dostępnych w Bosej Stópce.

Kapcie do przedszkola – co jest ważne?

Stopy dziecka w ciągu dnia wykonują wiele ruchów. Są one w ruchu nawet w momentach, w których maluch wykonuje czynności w siadzie takie jak np. rysowanie lub jedzenie. Stopa wyposażona jest w receptory czuciowe, które cały czas odbierają bodźce z otoczenia i przesyłają informacje do mózgu. Są odpowiedzialne m.in. za termoregulację organizmu, orientację w przestrzeni oraz świadomość własnego ciała. Kiedy takie pełne życia stopy wsadzamy w kapcie, chcąc nie chcąc, ograniczamy ich swobodę, a tym samym także ilość informacji przekazywanych przez nie do mózgu.

Pamiętaj: Dla dziecka najlepiej jest, gdy chodzi boso. Pozwalaj mu na to tak często, jak to tylko możliwe. Chodzenie na boso naturalnie wspiera stopy podczas rozwoju.

Elastyczne kapcie do przedszkola

Chcesz wiedzieć więcej o bosych butach i idei barefoot? Zobacz nasz artykuł: Barefoot, o co w tym chodzi? i poznaj bliżej sztukę chodzenia boso.

Najważniejsze cechy dobrych kapci dla dzieci.

Jeśli obawiacie się, że bose stopy malucha zmarzną, poślizgną się lub jeśli w przedszkolu czy żłobku jest wymóg noszenia kapci, to koniecznie wybierzcie kapcie, które:

 • oddychają - czyli są wykonane z naturalnych materiałów;
 • są miękkie i elastyczne – dzięki temu stopy będą mogły pracować tak, jak na boso;
 • dopasowują się do kształtu stóp malucha;
 • mają dużo miejsca na palce;
 • są łatwe do założenia;
 • dobrze trzymają się na stopach;
 • mają antypoślizgową podeszwę;
 • są w odpowiednim rozmiarze;
 • odpowiadają gustom malucha – dzięki temu, raz założone już pozostaną na stopach :);

Jeżeli kapcie będą spełniać powyższe warunki, zadowoleni będą wszyscy: i dziecko, i rodzice, i wszystkie panie przedszkolanki.


Pamiętaj: Kapcie to bardzo ważny rodzaj obuwia, bo dziecko spędza w nich najwięcej czasu. Szczególnie w czasie jesienno-zimowym.

A co, jeśli wymóg przedszkola, to kapcie dziecięce z twarda podeszwą?

Zdarza się, że w wytycznych przedszkola znajduje się punkt o kapciach z twardą/ sztywną podeszwą. Warto wówczas zapytać, jaka jest podstawa takiego wymogu. Często wymóg ten jest powielany i wpisywany z tzw. „automatu”. Jeżeli jednak, przedszkole wymaga, aby podeszwa w kapciach dziecięcych była nieprzemakalna (np. podczas wizyt w łazience), w naszej ofercie bez trudu znajdziecie takie kapcie – z bardzo cienką gumową podeszwą. A jeśli zależy Wam, by kapcie były antypoślizgowe, mamy w ofercie kapcie dla dzieci ze specjalnymi antypoślizgowymi wszywkami np. Ekotuptusie Faster lub kapcie Obex.

kapcie dla dziecka na zewnątrz

W Bosej Stópce dostępne są nawet kapcie, w których dziecko może spędzać czas na zewnątrz – podczas ciepłych dni. Naprawdę nie musicie kupować swojemu maluchowi ciężkich, sztywnych i twardych kapci. Kupując kapcie dla dziecka, warto postawić przede wszystkim na komfort i zdrowy rozwój malucha.

Czy miękkie paputki są odpowiednie dla dziecka?

Rodzice często nie są pewni, czy tak miękkie i elastyczne kapcie na pewno będa dobre dla dziecka. Niepewność, co do tego, bierze się z wielu mitów na temat butów i kapci dziecięcych, powtarzanych z pokolenia na pokolenie. Tymczasem, miękkie kapcie, to najlepszy wybór, na każdym etapie rozwoju dziecka – od raczkowania, przez pierwsze kroczki, aż po długie piesze przechadzki. Ważne jest, aby obuwie, które noszą dzieci, było jak najbardziej neutralne dla ich stóp. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy maluchy spędzają dużo czasu w domu lub w żłobku. Właśnie takie są miękkie kapcie z naszej oferty. Stopy czują się w nich, jak w skórzanej skarpetce. Musimy jednakpamiętać, aby model kapci dobrać tak, by nie okręcał się na stopie malucha, ani z niej nie spadał. Dlatego, dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • tęgość stopy dziecka;
 • wysokość podbicia;
 • grubość kostki;
chodzenie boso barefoot

Warto nieco dłużej pochylić się nad wyborem kapci dla dziecka. Nie dopuśćmy także do tego, by kapcie były za małe, bo w za ciasnym obuwiu dziecięce stopy nie mogą się swobodnie rozwijać i często ulegają deformacji.

Kapcie do przedszkola - nasze propozycje

W Bosej Stópce znajdziecie kapcie dla dzieci, które na pewno nie będą krępowały ruchów stóp malucha. To kapcie zaprojektowane w przemyślany sposób i w większości wykonane ze skóry - to sprawia, że są maksymalnie elastyczne, a więc w 100% barefoot. W ofercie naszego sklepu znajdują się także kapcie dziecięce, które w lecie nadają się idealne do beztroskich zabaw na zewnątrz. Można je nawet zakładać bezpośrednio na gołe stopy - bez skarpetki – nie obetrą delikatnych stóp dziecka. W naszej ofercie dostępne są kapcie od kilku renomowanych producentów: znane i lubiane Ekotuptusie, kapcie polskiej marki Obex oraz kapcie dziecięce Tikki i Bobux. Warte uwagi są również nadzwyczajne kapcie marki Attipas - można je nosić zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Jeśli chcecie poznać je lepiej, przeczytajcie artykuł: Attipas - ciekawy wynalazek. Buciki i kapcie w jednym!

Barefootowe kapcie dla dzieci, dopasowane do stóp i z miękką podeszwą Bobux Soft Sole.
Bobux Soft Sole
Barefootowe kapcie dla dzieci, dopasowane do stóp Tikki Ziggy Black.
Tikki Ziggy
Kapcie dla dzieci typu barefoot, zapinane na rzepy Obex Isla
Kapcie Obex

Doskonale wiemy, jakie powinny być kapcie dziecięce i pieczołowicie selekcjonujemy producentów. Dlatego w naszej ofercie znajdują się kapcie, które pozwalają małych stopom swobodnie rosnąć. To kapcie, które nie zaburzają naturalnego rozwoju i dają maluchom pełną swobodę. Bo najlepsze kapcie dla dziecka, to takie, które zapewniają mu komfort maksymalnie zbliżony do chodzenia boso.

Szukasz butów dla dziecka i nie wiesz od czego zacząć? Zobacz Bose Recenzje i Oferty na naszym blogu. Znajdziesz tu wiele przydatnych porad związanych z wyborem obuwia oraz rekomendacje produktów odpowiednich na każdą porę roku dla dzieci w różnym wieku.