Przygotowaliśmy mały przewodnik po idei barefoot, w którym przedstawimy Wam najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem dziecięcych stóp i wpływem obuwia na stopy. Z artykułu dowiecie się:


Odpowiedni dobór obuwia to kwestia, która budzi wśród świadomych rodziców wątpliwości. Czym się kierować - wygodą, modą, zaleceniami ortopedów? Jak wybrać buty dla malucha, który uczy się chodzić? Jakie buty do przedszkola czy do szkoły? Czy to w ogóle ma znaczenie? Im bardziej staramy się zgłębić temat, tym więcej pojawia się wątpliwości.

Korzyści z chodzenia boso

BAREFOOT – czyli idea chodzenia boso, z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Jej podstawą jest fakt, że ewolucyjnie nasze stopy zostały zbudowane tak, aby mogły wchodzić w interakcje z podłożem. Chodzenie boso w okresie dzieciństwa sprawia, że stopa rozwija się prawidłowo, tzn. zachowuje swój naturalny kształt, siłę oraz zdolności. Eksperci z całego świata coraz częściej zgodnie twierdzą, że bose spacery mają niezwykły wpływ zarówno na stopy naszych pociech, jak i na nasze – dorosłe już stopy.

Korzyści dla dziecka

 • Stopy rosną swobodnie
  Na bosaka - kości, mięśnie i stawy dziecięcych stóp rozwijają się bez przeszkód. W krajach, w których chodzenie boso to norma, dużo rzadziej stwierdza się problemy ze stopami, kolanami, stawami biodrowymi i kręgosłupem.
 • Prawidłowa postawa kręgosłupa
  Podczas chodzenia boso dziecko wypracowuje prawidłową postawę kręgosłupa, tym samym wzmacniając kości i stawy. To dlatego sportowcy z krajów afrykańskich, tj. Kenia, osiągają najlepsze wyniki z maratonach!
 • Lepiej rozwinięta świadomość ciała i zmysł równowagi
  Podczas chodzenia boso stopy stykają się bezpośrednio z podłożem, dzięki temu dziecko wyraźniej czuje swoje ciało i łatwiej wypracowuje prawidłowe utrzymywanie równowagi.
 • Lepszy rozwój sensoryczny
  Chodząc boso, stopy dziecka mają bezpośredni kontakt z podłożem, a każde nowe podłoże to źródło niezwykłych doświadczeń dla malucha. Dziecko uczy się przetwarzać bodźce zewnętrzne w informacje – może za ich pomocą określić, gdzie dokładnie się znajduje: na wilgotnej ziemi, miękkiej trawie, ciepłym piasku, na pochyłym czy płaskim terenie.
 • Pomoc w redukcji wad stóp
  Testy dowiodły, że u wielu dzieci z wrodzonymi wadami stóp, w wyniku bosych spacerów, drobne krzywizny i niedoskonałości samoczynnie się wyleczyły.
 • Wspaniała zabawa
  Maluchy uwielbiają mieć gołe stopy. Mogą wtedy bez przeszkód turlać się, tarzać, podskakiwać i tańczyć. To daje im ogrom radości!

Korzyści dla dorosłych

 • Lepsza praca umysłubr/> Badania dowiodły, że podczas bosych spacerów, gdy nasze stopy są stymulowane przez różne bodźce (mokra trawa, drobne kamyczki itp.), w mózgu człowieka tworzą się zupełnie nowe połączenia neuronowe.
 • Lepsza praca organizmu
  Na stopach człowieka znajduje się setki tysięcy zakończeń nerwowych, są one połączone z najważniejszymi organami wewnętrznymi. Silny nacisk na nie stymuluje ich pracę. Poprawia się m.in. praca układu krwionośnego, układu nerwowego i hormonów.
 • Sposób na relaks
  Bose spacery to masaż dla stóp. Rozładowują napięcie i pobudzają wydzielanie endorfin. Wystarczy 15 minut chodzenia boso, by poczuć się odprężonym.

Bose Buty dla dzieci

Oczywiście nie zawsze możemy chodzić boso. Nie pozwalają na to pory roku i społeczne zwyczaje. Na szczęście obuwie typu barefoot, dostępne w Bosej Stópce, zapewnia komfort maksymalnie zbliżony do chodzenia boso☺ To dlatego tak bardzo kochamy ideę barefoot. Buty produkowane w duchu idei barefoot są zaprojektowane tak, by dać nam poczucie chodzenia boso i takie same korzyści, jednocześnie zapewniając funkcjonalność buta. Obuwie barefoot jest nieco szersze od tradycyjnych butów, aby zapewnić palcom wygodną przestrzeń i swobodę poruszania się. Podeszwy butów są znacznie cieńsze, co pozwala stopom lepiej czuć podłoże i inaczej aktywować mięśnie.

Buty dla niemowlaka - czy są niezbędne?

JAK CHRONIĆ STOPY NIEMOWLĘCIA?

To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców.

 • Stopy niemowląt w dużej mierze składają się z chrząstki
  Dziecięce stopy dopiero z upływem czasu mineralizują się (kostnieją). Stopy niemowląt są więc szczególnie delikatne i podatne na odkształcenia.
 • Niemowlęta najlepiej czują się boso
  Mogą wtedy swobodnie machać nogami oraz wyginać stopy i palce we wszystkich kierunkach. Ruchy stóp w okresie niemowlęcym mają duże znaczenia dla kształtowania mięśni, ścięgien i więzadeł. Nie można ich krępować.
 • Obuwie dla niemowląt powinno pełnić funkcję wyłącznie ochronną
  Buty czy kapcie zakładajmy niemowlętom tylko na zewnątrz, gdy jest chłodno i mokro. Lub gdy dziecko już raczkuje i chcemy ochronić jego stopy przed skaleczeniami. Ściągajmy buty swoim maluszkom zawsze, gdy nie są potrzebne – w wózku, w chuście, czy w aucie. W chłodne dni wybierajmy grubsze skarpety lub bardzo elastyczne skórzane kapcie (je także znajdziecie w Bosym sklepie). A jeśli na stopy swoich pociech założycie woodoodporne/ocieplane ochraniacze, to dla najmniejszych dzieci jest to najlepszy zestaw do zabaw i spacerów na zewnątrz.
 • Buty, które nie krępują stóp
  Jeśli konieczne jest założenie butów, najlepszym wyborem będą buty barefoot. To obuwie spełnia wszystkie założenia opracowane dla butów dziecięcych przez American Academy of Pediatrics. Buty niechodki typu barefoot spełniają też wytyczne z czasopisma Pediatrics Child Health, którego artykuł opublikowano w serwisie Narodowego Instytutu Zdrowia USA. W butach barefoot niemowlę ma pełną swobodę ruchów – tak, jakby miało na stopach jedynie skarpetki.

BOSA RADA: Im później założysz dziecku pierwsze buty, tym lepiej. Małe stopy uwielbiają wolność.

Buty dla dziecka, które raczkuje i uczy się chodzić

W wieku 1-3 lata dzieci zaczynają stawiać pierwsze kroki . To bardzo ważny etap rozwoju. Dziecko zaczyna badać świat, samodzielnie poznaje otoczenie. Jak zabezpieczać stopy malucha, by nie zaburzać tego procesu?

Po pierwsze: BOSO

Dzieci, które raczkują i uczą się chodzić, powinny chodzić jak najczęściej boso. Dlaczego?

Oto 5 głównych powodów:

1. Mięśnie kości i więzadła stóp wciąż się kształtują. Badania dowiodły, że rozwijają się najlepiej, gdy stymulowane są w czasie bosych harców.

2. Chodzenie boso ma bardzo dobry wpływ na rozwój stóp, nóg, bioder, kręgosłupa i całej postawy ciała.

3. Gdy stopy mają bezpośredni kontakt z podłożem, u dziecka lepiej kształtuje się zmysł ruchu i równowagi.

4. Przez nieobute stopy dziecko czuje dokładnie podłoże, receptory są stymulowane i lepiej rozwija zmysł dotyku.

5. Kiedy dziecko chodzi po różnych podłożu: wilgotna ziemia, drobne kamyczki, chłodna trawa itp., jest to dla niego źródłem niezwykłych doświadczeń. Takie doświadczenia dają mu dużo radości.

Po drugie: Jeśli buty dla dzieci to najlepiej barefootowe.

Oczywiście, jeśli nasz maluch stawia już pierwsze kroki, w czasie zimnych miesięcy, na zewnątrz, konieczna będzie odpowiednia ochrona jego stóp przed chłodem i wilgocią. W tej sytuacji najlepsze dla dzieci są buty barefoot – bose buty, które:

 • w żaden sposób nie krępują dziecięcych stóp;
 • mają bardzo cienką, bardzo elastyczną i całkowicie płaską podeszwę;
 • są bardzo lekkie;
 • pełnią funkcje ochronne – przed chłodem oraz skaleczeniami.

BOSA RADA: Nie kupuj butów, które krępują stopy dziecka lub niepotrzebnie je wspierają.

Poznaj najlepsze buty do nauki chodzenia i przekonaj się dlaczego elastyczne buty barefoot to najlepszy wybór na ten etap.

A jeśli zastanawiacie się nad butami z profilowanymi wkładkami czy butami ortopedycznymi, zachęcamy do przeczytania artykułu pt. „Buty mają taki wpływ na stopę dziecka, jak kapelusz na mózg” – napisany przez dr. nauk medycznych Tadeusza Lejmana, ortopedę dziecięcego, kierownika Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Dementuje on zdrowotne właściwości butów tego rodzaju. Zajrzyjcie też na: “Elastyczna podeszwa? Zobacz, jak wygląda NAPRAWDĘ. Mówimy NIE sztywniakom”.

Buty dla dzieci do przedszkola, które najlepsze?

Dobór obuwia dla dziecka w wieku przedszkolnym to nie lada wyzwanie. Maluch przecież już nie tylko samodzielnie chodzi, ale biega, skacze, a nawet fika koziołki. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę. Najważniejsze to:

 • by nie krępować ruchów stóp dziecka i nie obciążać jego nóg;
 • zapewnić maluchowi bezpieczeństwo, np. podczas szaleństw na śliskiej podłodze, drabinkach, zjeżdżalniach itp.;
 • chronić stopy dziecka przed zimnem i wilgocią.

BUTY I KAPCIE DZIECIĘCE POWINNY:

 • mieć bardzo elastyczną podeszwę – tak, aby stopa mogła wyginać się w obu kierunkach,
 • mieć bardzo cienką podeszwę – aby dziecko mogło czuć podłoże tak, jak na boso;
 • być wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają stopom „oddychać" – najlepiej, aby posiadały certyfikaty produktów bezpiecznych dla dziecka;
 • być odpowiednio szerokie w palcach i odpowiednio wąskie na wysokości pięt;
 • bardzo dobrze przylegać do stóp - być dopasowane do anatomicznej budowy i kształtu dziecięcych stóp.

BUTY I KAPCIE DZIECIĘCE NIE POWINNY

 • mieć profilowanych wkładek – wkładki muszą być całkiem płaskie, bo dziecięce stopy są płaskie i jest to naturalny stan fizjologiczny;
 • mieć podwyższonej podeszwy – niewskazane są nawet najmniejsze obcasy;
 • mieć usztywnień – błędem są sztywne zapiętki czy usztywnienia przy kostkach;
 • przeszkadzać dziecku w chodzeniu i podczas zabaw – nie mogą powodować utraty zwinności stóp;
 • obcierać skóry na stopach – nawet, gdy są założone na gołe stopy bez skarpet;
 • być za małe – stopy dziecka mogą rosnąć nawet 3 rozmiary w rok. Noszenie za ciasnych butów ma negatywny wpływ na rozwój stawów, mięśni i układu krążenia stóp, a także na całą postawę ciała;
 • być za duże – w za dużych butach dziecko zmienia swój sposób chodzenia, nienaturalnie podnosi nogi i nieprawidłowo ustawia stopy – ma to negatywny wpływ na kręgosłup oraz miednicę.

BOSA RADA: Regularnie sprawdzaj rozmiar butów swojego dziecka. Najlepiej robić to raz w miesiącu.

Jakie buty dla dziecka w wieku szkolnym?

Im dziecko większe, tym przed rodzicami pojawiają się większe wyzwania. Dzieci w wieku 6-8 lat są już bardzo aktywne fizyczne, ale spędzają też mnóstwo czasu w szkolnej ławce. Jakie buty będą dla nich najlepsze? Podpowiadamy.

ZASADA 1. Stopy muszą swobodnie rosnąć

Dziecięce stopy rozwijają się przez cały okres dorastania. Proces ich kształtowania dobiega końca dopiero ok. 18 roku życia. W wieku szkolnym wciąż bardzo ważne jest, aby nie zaburzać tego rozwoju.

ZASADA 2. Buty powinny spełniać kilka wymagań

Najlepsze dla dzieci w wieku szkolnym jest lekkie i elastyczne obuwie barefoot.

 • Dobrze przylega do stóp dziecka i nie ogranicza swobody ich ruchów.
 • Czubki w butach barefoot są lekko uniesione i odpowiednio szerokie – to umożliwia pracę palcom stóp.
 • Cienka podeszwa zapewnia bardzo dobry kontakt stóp z podłożem i tym samym odpowiedni odbiór bodźców, które pozytywnie stymulują dziecięcy organizm.
 • Buty są lekkie, więc nie obciążają stóp, nóg, bioder i kręgosłupa dziecka – to ważne zarówno podczas siedzenia (w czasie godzin lekcyjnych), jak i podczas aktywności fizycznej (np. na w-fie).
 • Buty wykonane są z materiałów umożliwiających stopom oddychanie – stopy nie pocą się nawet, gdy spędzają w obuwiu wiele godzin.
 • To obuwie odtwarza fizjologiczną biomechanikę stóp, tym samym umożliwiając im prawidłowy wzrost.

ZASADA 3. Buty z amortyzacją, usztywnieniami i na podwyższonej podeszwie – TO BŁĄD

AMORTYZACJA

Zdrowe stopy mają wrodzoną fizjologiczną amortyzację (poprzez wykształtowanie się łuku poprzecznego i podłużnego stopy, część tych funkcji wspomaga też sprawny aparat więzadłowy). Nie potrzebują amortyzacji dodatkowej. W butach z amortyzacją ruch stóp jest zaburzony – w przeciwieństwie do butów z bardzo elastyczną podeszwą, która pozwala na swobodny ruch przetaczania stopy, nie zaburzając tych funkcji.

USZTYWNIENIA

W sztywnym butach ruchy stóp są zaburzone. Stopy, aby poradzić sobie z utrudnioną pracą, przenoszą napięcia na inne obszary ciała. To może doprowadzać do mikrourazów. Niewskazane są także usztywnienia w obszarze kostek. Dziecięcy organizm w celu utrzymania równowagi analizuje m.in. impulsy nerwowe biegnące ze stawów skokowych i stawów biodrowych. Gdy usztywniona kostka nie jest w stanie neutralnie pracować, zaburzony jest dopływ informacji do Centralnego Układu Nerwowego.

PODWYŻSZENIA

W sklepach z obuwiem dziecięcym coraz częściej pojawiają są buty na podwyższeniach. Szczególnym upodobaniem darzą je dziewczynki – nic dziwnego, kojarzą się przecież z dorosłością. Lecz takie obuwie bardzo szkodzi dzieciom. Nawet buty na niewielkim obcasie wymuszają nienaturalną pozycję ciała i nienaturalny sposób poruszania się. W takich butach znacznie wzrasta ryzyko uszkodzenia kręgosłupa, bioder, skrzywienia stóp i kolan, przeciążenia przodostopia i deformacji podbicia.

Na koniec pamiętajmy, by zawsze wybierać obuwie dziecięce, w którym pociecha czuje się w pełni komfortowo – tak wygodnie jakby była boso. Nie zapominaj też o sobie – w dobrych butach łatwiej dotrzymasz dziecku kroku!