Historia Vivobarefoot: Od małej wizji do globalnej rewolucji w świecie butów barefoot.
Galahad i Asher Clark, wywodzą się z brytyjskiej rodziny szewców z dziada pradziada - sami należą już do 7 pokolenia zajmującego się tym fachem. Jednak sięgając do początków XIX wieku, dowiadujemy się, że rodzina Clarków zajmowała się pierwotnie hodowlą owiec.
Zamieszkiwali tereny południowo-zachodnie i należeli do wspólnoty Kwakrów. Pierwsze buty, a właściwie kapcie nazwane “Brown Petersburgh”, Clarkowie wykonali w 1825 r. z owczej skóry, którą sami barwili. Ten model okazał się wielkim sukcesem - do 1842 r. produkcja wynosiła ok. 1000 par miesięcznie, a wykonywane były ręcznie na ulicy. W 1851 r. bracia Clark otrzymali dwie nagrody w trakcie Wielkiej Wystawy organizowanej przez księcia Alberta, w trakcie której prezentowane były osiągnięcia brytyjskiego przemysłu.
12 lat później recesja uderzyła w ich biznes w sposób katastrofalny. Dzięki finansowemu wsparciu społeczności Kwakrów udało się uchronić biznes przed upadkiem, ale nie obyło się bez poświęceń - bracia James i Cyrus musieli zrezygnować z prowadzenia firmy na rzecz młodszego syna Jamesa - Williama. To jednak okazał się punkt zwrotny w dobrym kierunku - William zmodernizował proces produkcyjny i zainwestował w maszynę do szycia Singera, która w tamtym czasie była przełomowym wynalazkiem.
W latach 70.-80. XIX w. rodzina Clarków wystartowała z produkcją obuwia - jako Kwakrowie mieli dobrą reputację, wykonywali swoją pracę rzetelnie, a ich produkty były wysokiej jakości, więc biznes szedł należycie. Okazuje się, że ówczesne reklamy ich butów głosiły hasła niemalże identyczne do haseł przewodnich Vivobarefoot - żeby buty były higieniczne, miały anatomiczny kształt, który pomoże odzyskać naturalny kształt stóp, żeby dbać też o dziecięce stopy i porzucić te wiktoriańskie buty na obcasie.
Jednak jak wszystkie biznesy w okresie międzywojennym, ten również zaliczył nagły zwrot w przeciwnym kierunku - odrzucenie natury i skupienie na rozwoju technologicznym, który niby miał ulepszyć życie człowieka, a dał w efekcie produkcję jakichś wymyślnych karykatur obuwniczych. Winą za ten niefortunny zwrot rodzina Clarków obarcza de facto edukację. W latach 30. XX w. pradziadek Clarków dostał pozwolenie na naukę na Uniwersytecie, gdzie poznał założenia współczesnego świata, co sprawiło, że porzucił swoje dotychczasowe wartości i zasady.
Ten stan utrzymał się prawie do początków lat 90. XX w., kiedy to rodzina Clarków straciła kontrolę nad biznesem i została pozbawiona swojego miejsca w obuwniczym świecie. Galahad Clark był już w pełni świadomym świadkiem tych wydarzeń. Obserwował jak cały świat jego rodziny sypie się bezpowrotnie. Jako już dorosły człowiek, zafascynowany historią swojej rodziny i jej dziedzictwem, zapragnął na nowo wejść w szewski świat, ale na pierwotnych zasadach, więc po prostu zaczął szyć buty.
Zanim jednak kuzyni wdepnęli na dobre w bosy świat, zupełnie nie odróżniali się od reszty społeczeństwa - chodzili w ogólnie dostępnym obuwiu i będąc pod wpływem powszechnie panujących trendów ich potrzeby czy marzenia nie odróżniały się od innych. Przykładowo, Asher Clark zażyczył sobie model Vansów Caballero jako prezent urodzinowy, po który razem z mamą jechali ponad 160km.
Prawdziwe początki Vivobarefoot, jednak miały miejsce na długo przed założeniem marki i okazuje się, że rodzina Clarków w historii Vivobarefoot pojawia się dopiero w 2002 r.
Prawdziwe początki butów barefoot Vivobarefoot
Ponad 10 lat przed powstaniem Vivobarefoot, pewien młody chłopak, Tim Brennan, zmagał się z ciągłym bólem pleców i notorycznie skręcał sobie kostki podczas treningów tenisa ziemnego. Zauważył, że uczęszczając na zajęcia z Techniki Alexandra, którą prowadził jego ojciec, a dotyczy ona w dużej mierze pracy nad prawidłową postawą na bosaka, jego samopoczucie ulegało znacznej poprawie do momentu aż ponownie zakładał swoje buty do gry w tenisa. Pewnego dnia po prostu usiadł, wziął buty, odciął podeszwy nożem do chleba i w ich miejsce przytwierdził fragmenty pokrowca od rakiety tenisowej - to właściwie był pierwszy prototyp butów barefoot Vivobarefoot.
Tim Brennan w tym czasie uczył się projektowania w Royal College - sytuacja z butami wywołała w nim takie zainteresowanie tematem, że jego projektem zaliczeniowym stały się zaprojektowane przez niego buty na bardzo cienkiej podeszwie. Mniej więcej w tym okresie, podczas intensywnej pracy badawczej do projektu zaliczeniowego, która polegała również na czytaniu wielu publikacji medycznych, Tim wpadł na pomysł nazwy dla powoli powstającej nowej marki butów barefoot - łacińskie “in vivo” to sformułowanie, które w nomenklaturze medycznej wykorzystywane jest, gdy mowa o czymś, co ma miejsce w organizmie żywym, czyli “w ciele”. W 2002 roku Tim Brennan spotkał jednego z kuzynów Clark - Galahada. Razem stworzyli buty z szerokim miejscem na palce i podeszwami na suwak. Z czasem drogi Tima i Galahada rozeszły się - Tim zajął się swoimi sprawami, a Galahad i Asher Clark podjęli dalszą pracę nad stworzeniem takich butów, które oprócz korzyści zdrowotnych, dawałyby też radość dla oka. Im więcej czasu spędzali nad tym projektem, tym ich przekonanie stawało się coraz mocniejsze, że ten typ butów, czyli buty barefoot, powinien być jedynym słusznym trendem obuwniczym. Przez kolejne lata Clarkowie pracowali bez ustanku nad stworzeniem satysfakcjonującej dla nich wersji butów barefoot.
Rok 2010 był przełomowy dla społeczności barefoot, ponieważ to w tym roku została wydana książka dziennikarza śledczego Chrisa McDougalla “Born to run”, która jest niemalże lekturą obowiązkową w bosym świecie. W tym samym roku profesor Daniel Lieberman z Uniwersytetu Harvarda opublikował pracę omawiającą hipotezę niezwykłych ludzkich umiejętności w kontekście biegania długodystansowego. To bardzo zainspirowało Galahada i Ashera, co skutkowało premierą pierwszych butów barefoot do biegania marki Vivobarefoot.
Kuzyni Galahad i Asher Clark założyli własny biznes zajmujący się produkcją butów damskich barefoot, męskich i dziecięcych pod marką Vivobarefoot w 2012 r. Ku tej decyzji zawiodła ich wiara w to, że bliskość natury wywołuje w człowieku potrzebę chronienia jej, świat natury to jedyny prawdziwy model zrównoważonego rozwoju, a buty barefoot poprawiają kondycję zdrowotną i zbliżają do natury - to jest powrót do ludzkich korzeni, a w historii rodziny Clarków, też do czasów sprzed 150 lat, gdy te same wartości przyświecały ich rodzinie przy produkcji butów. To są właśnie fundamenty towarzyszące tej marce na każdym kroku - zarówno produkcji butów barefoot damskich, męskich i dziecięcych oraz ciągłemu ich ulepszaniu, jak i pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz działaniom edukacyjnym na rzecz równości praw czy pielęgnowania tradycji i wartości kulturowych różnych społeczności.
Jaka idea przyświeca marce Vivobarefoot?
Vivobarefoot przybliża człowieka do natury poprzez cechy butów barefoot, takie jak maksymalnie cienka i elastyczna podeszwa dająca wysoką odczuwalność podłoża, anatomiczny kształt dla naturalnego ułożenia stopy i oddychające materiały. To wszystko, a nawet więcej, ma dawać odczucia chodzenia boso, a rzesza zadowolonych klientów z całego świata jest dowodem na to, że ich praca daje realne efekty. Te buty barefoot dają pełną wolność ruchów stóp i oferują tyle miejsca dla palców, aby można było dążyć do osiągnięcia pełni niezwykłych właściwości ludzkich stóp. One natomiast odwdzięczą się wzmacniając całe ciało i z każdym krokiem pracując nad zdrowszą i lepszą przyszłością organizmu.
VivoBiome - technologia produkcji butów barefoot dla zdrowia stóp
Vivobarefoot wychodzi z założenia, że najlepszą technologią, jaka może znaleźć się w bucie, jest po prostu ludzka stopa. Żeby tworzyć buty barefoot, które będą tym stopom służyły i pasowały jak druga skóra, a jednocześnie będą służyły planecie, Vivobarefoot uruchomiło projekt VivoBiome, który polega na całkowitej kastomizacji butów pod względem dopasowania.
System VivoBiome ma za zadanie tworzyć buty barefoot damskie czy męskie na podstawie indywidualnych skanów stóp, na zamówienie, lokalnie i z opcją stworzenia ich na nowo z tych samych materiałów w razie zużycia.
“Mówiąc krótko, buty niszczą nasze stopy i naszą planetę. Deformują nasze stopy do kształtu butów i osłabiają je, hamują naturalne ruchy, degradują nasze zdrowie i oddalają nas od natury. A rokrocznie około 19 miliardów par butów, wyprodukowanych w złożonych, zagranicznych łańcuchach dostaw, trafia na wysypiska śmieci” - Asher Clark
Obecne, masowe produkcje czegoś, co jeszcze niedawno było produkowane według zapotrzebowania i pod indywidualne potrzeby, jest ogromną przeszkodą, która jest niezwykle trudna do pokonania.
VivoBiome to nowy system, który jest odwrotnością masowych produkcji.
Pierwszy prototyp na zasadzie VivoBiome stworzony został w 2019 r. na podstawie skanu stóp Ashera Clarka. Skan na skanerze objętościowym wykonał w USA, poleciał do Chin, gdzie w owym czasie odbywała się produkcja butów Vivo. Zrobił kopyto i przy użyciu drukarki 3D wydrukował cholewkę i podeszwę - założenie tak dopasowanych butów było jak objawienie.
Jak wygląda obecnie proces tworzenia butów w technologii VivoBiome? Zaczyna się od skanu stóp, podczas którego można uzyskać pozostałe informacje na temat zdrowia stóp i tego, czego dana osoba potrzebuje, aby w bezpieczny sposób przejść na barefoot. Kolejny etap to wybór typu obuwia - sandały, buty sportowe itd. - oraz kolorystyka czy materiały z jakich mają być buty. Potem następuje wirtualna przymiarka za pomocą VR, która daje możliwości indywidualnego dopasowania do preferencji pod kątem zapasów, ponieważ niektórzy wolą ciaśniejsze dopasowanie, inni luźniejsze.
6 lipca 2023 r. został uruchomiony w Wielkiej Brytanii program VivoBiome Pioneer - 200 zrekrutowanych testerów ma za zadanie testować i oceniać każdy etap procesu tworzenia i użytkowania butów.
“Wyzwanie zaczyna się od skanowania stóp, które możesz wykonać swoim telefonem za pomocą nowego narzędzia mobilnego do skanowania stóp firmy Volumental. Najtrudniejszą i być może najsprytniejszą częścią jest część obliczeniowa, która za tym stoi. Nasze zastrzeżone oprogramowanie generuje dopasowanie, wykorzystując wiele danych uzyskanych ze skanów ponad 100 000 stóp. Obecnie oferujemy trzy szerokości butów, ale przyszłe modele będą całkowicie dostosowane.
Część projektowa jest możliwa dzięki opatentowanemu oprogramowaniu, które stworzyliśmy wewnętrznie, aby umożliwić nam tworzenie wielu geometrii CAD dla podeszw zewnętrznych, natychmiastowe przypinanie nowego, sterowanego komputerowo projektu do różnych kształtów kopyt lub stóp, a następnie bezpośrednie wysyłanie do druku. Oznacza to, że cały przepływ pracy jest cyfrowy, dokładny i wydajny. Stanowi to podstawę całkowitej personalizacji dla naszych ambicji projektowych i dopasowania!” - Asher Clark.
Vivobarefoot - buty barefoot damskie, męskie i dziecięce w Bosej Stópce
Buty barefoot marki Vivobarefoot to w większości buty sportowe dla kobiet , mężczyzn i dzieci, przeznaczone do różnych aktywności. Znajdziemy jednak wśród nich również miejskie buty, bardziej casualowe, które świetnie wkomponują się w styl miejskiej dżungli, ale też będą dzielnymi towarzyszami podczas wędrówek po świecie. Zadowoleni klienci mogą spodziewać się kolejnych edycji różnych modeli oraz tych zupełnie nowych, które choć czasem wydaje się to niemożliwe, to okazują się jeszcze lepiej zaprojektowane i bardziej zaawansowane technologicznie. A Vivobarefoot nieustannie, wbrew rynkowej logice, zamiast oferować coraz więcej, obiecuje dawać coraz mniej - bo im mniej na stopie, tym więcej wolności.
Vivobarefoot Primus - buty barefoot dla całej rodziny
Pierwsze buty barefoot z linii Vivobarefoot Primus Lite oraz Trail zostały zaprojektowane jako odzwierciedlenie zasady, że znaczenie stóp jest stawiane na pierwszym miejscu. Kształt wyraźnie odpowiadający naturalnemu kształtowi stóp, odpowiednia szerokość dla prawidłowego rozstawu palców i zwężanie w kierunku pięty oraz minimalistyczny design cholewki zostały dopracowane tak, aby jak najbardziej odpowiadały wrażeniu chodzenia boso na tych wydeptanych, jak i dzikich szlakach.
Od tamtego czasu w Vivobarefoot narodziło się wiele wersji tych butów barefoot - dzięki temu, spośród członków tej wielkiej bosej rodziny, każdy wybierze dla siebie model odpowiadający jego potrzebom.
Vivobarefoot Primus Lite - buty barefoot sportowe i codzienne - bosa wolność przez cały dzień
Niezależnie od tego czy poszukujesz butów barefoot na co dzień czy do treningów, Vivobarefoot Primus Lite, Lite Knit oraz Lite All Weather z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. Stworzone z wegańskich, recyklingowanych materiałów, z siateczką zapewniającą cyrkulację powietrza, lekkie, cienkie i elastyczne - to odpowiedź na potrzebę nieskrępowanej naturalności w ruchu. Wersja Lite Knit charakteryzuje się bardziej siateczkową cholewką, natomiast Lite All Weather są wodoodporne, dzięki czemu pogoda nie będzie żadną przeszkodą. W naszym sklepie dostępne są najnowsze wersje tych butów barefoot dla dorosłych, czyli Vivobarefoot Primus Lite III, Vivobarefoot Primus Lite IV, Vivobarefoot Primus Lite IV All Weather oraz Vivobarefoot Primus Lite Knit.
Vivobarefoot zadbało również o edycję dziecięcą tych butów barefoot, tworząc buty dziecięce barefoot Vivobarefoot Primus Sport - w naszym sklepie znajdziesz Vivobarefoot Primus Sport III z różnymi zapięciami. Dla najmłodszych dzieci wersje Preschool i Kids mają zapięcie na rzep. Wersja Junior, od rozmiaru 35 do 38 jest dostępna z elastycznymi sznurówkami ze ściągaczem.
Vivobarefoot Primus Trail - buty barefoot stworzone dla przygód
Jeżeli jeszcze zastanawiasz się, jakie buty staną się Twoim wiernym towarzyszem w zdobywaniu najwyższych szczytów, przebieganiu najtrudniejszych szlaków i odkrywaniu nieznanych ścieżek, to jak na zawołanie stają przed Tobą gotowe do drogi Vivobarefoot Primus Trail. Ich cechą charakterystyczną jest podeszwa wyposażona w porządny bieżnik, który nie zawiedzie nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach i jednocześnie nie ograniczy odczuwania podłoża, ani elastyczności podeszwy.
Gdy producenci Vivobarefoot zorientowali się w 2014 roku, że ich ówczesne modele nie spełniają potrzeb bywalców górskich szlaków, rozpoczęli intensywną pracę nad nowym modelem - po dwóch latach, swojej premiery doczekały się Vivobarefoot Primus Trail.
W procesie projektowania brał udział międzynarodowy zespół projektantów oraz testerzy-konsultanci - doświadczeni wspinacze i biegacze górscy. To dzięki ich doświadczeniu modele Trail dostępne są z dwoma wersjami podeszw - FG (Firm Ground) na twarde kamieniste nawierzchnie oraz SG (Soft Ground) na miękkie, luźne podłoże. Ich właściwości termoregulacyjne, wodoodporne oraz wytrzymałościowe, jednocześnie nieujmujące nic z odczucia chodzenia boso, to efekt setek godzin projektowania i testowania prototypów w terenie na własnej skórze, również przez założycieli, którzy nie ukrywają, że nie raz te buty barefoot radziły sobie zdecydowanie lepiej niż oni sami. Nasz sklep oferuje buty barefoot dla dorosłych Vivobarefoot Primus Trail III All Weather FG (Firm Ground), które mają właściwości hydrofobowe i doskonałą przyczepność.
Jeżeli pragniesz by Twoje dziecko szło dosłownie w Twoje ślady, możesz u nas nabyć Vivobarefoot Primus Trail II FG Preschool, Kids lub Junior i już od najmłodszych lat wykształcać w swoim dziecku pragnienie eksplorowania i podziwiania niezwykłego świata. W tych butach barefoot, żaden ból czy inny dyskomfort nie zaburzy wspaniałych wrażeń.
Warto wspomnieć, że tak jak te buty barefoot znoszą ograniczenia dla naszych stóp, tak i ich użytkowania nie należy ograniczać tylko do wypadów na trekking czy hiking - równie świetnie poradzą sobie w miejskich warunkach.
Vivobarefoot Gobi - niezwykłość butów barefoot w naturalnej skórze
Najczęściej pierwszym kryterium wyboru elementów ubioru jest wygląd. Jeżeli coś nam się spodoba to dopiero zaczynamy sprawdzać skład i ewentualnie właściwości. Jednak wygląd czasem potrafi zmylić. Czy patrząc na Vivobarefoot Gobi, ktokolwiek pomyślałby, że są to idealne buty barefoot do zwiedzenia całego świata? Albo, że można w nich zachować suche skarpetki po całym dniu w ponad 40-stopniowym upale na pustyni Namib? A jednak.
Jak czytamy w historii, którą podzielił się na blogu Vivobarefoot jeden z bardzo aktywnych użytkowników tego modelu, naprawdę nie oszczędzał ich i testował przez setki kilometrów w różnych miejscach i warunkach - afrykańskie pustynie, szkockie plaże, wskakiwanie do londyńskiego metra czy przeskakiwanie azjatyckich kanałów. Dzięki tak wysokiemu poziomowi wytrzymałości i właściwościom jakie reprezentują określił je jako “Złota gwiazda” wśród modeli Vivobarefoot. Do tego są tak elastyczne, że bez problemu można je zwinąć w rulon i spakować w bagażu podręcznym. Poza tym, ich wygląd dobrze skomponuje się także z bardziej eleganckim outfitem.
Vivobarefoot Sensus - pójdź śladem swoich przodków w butach barefoot
Vivobarefoot Sensus zostały okrzyknięte najbardziej barefootowym modelem wśród butów barefoot Vivobarefoot - nic dziwnego skoro niemalże dosłownie pasują na stopy niczym rękawiczki. Ten model jest kolejnym dowodem na to, że czerpanie u źródła jest wartościowe i naprawdę ma sens(us ;)).
Vivobarefoot Sensus są wykonywane według tradycyjnych technik szewskich z wykorzystaniem skór pozyskiwanych od wolnożyjących krów. Ich design wzorowany jest na konstrukcji pierwszych mokasynów, technice, wzorów i faktur z regionu Wielkiego Rowu Afrykańskiego, a inspiracją dla wzoru podeszwy były najstarsze zachowane ślady ludzkich stóp z Laetoli, sprzed około 3,7 mln lat. Brak wkładki, skórzana wyściółka i 3mm elastyczna podeszwa zapewniają maksymalną bliskość podłoża. Co ciekawe, każdy but składa się tylko z 14 elementów, a do tego mają właściwości wodoodporne i nie pochłaniają wilgoci.
Dobre buty barefoot = dobre życie
W życiu warto zadbać o wygodne łóżko i wygodne buty - bo jeżeli nie jesteś w jednym, to jesteś w drugim. Jedno i drugie to inwestycja w siebie - swoje zdrowie i jakość życia. Vivobarefoot, to zdecydowanie dobra inwestycja na lata, która zwróci się z nawiązką - komfortem, wygodą i zdrowiem. W naszym sklepie znajdziesz także wiele innych modeli butów barefoot marki Vivobarefoot, które nie tylko przypadną Ci do gustu, ale przede wszystkim zadbają o Twoje zdrowie.
Żródła:
- https://www.vivobarefoot.com/
- https://www.youtube.com/watch?v=khMMzyrUhlU&ab_channel=TheFootCollective
- https://www.youtube.com/watch?v=5F-8IFFNQmM&ab_channel=VIVOBAREFOOT
- https://www.youtube.com/watch?v=79olwZEohpI&ab_channel=Enviral
- https://www.menswearstyle.co.uk/2019/12/02/in-conversation-with-asher-clark-of-vivobarefoot/8818
- https://alfredgilletttrust.org/collections/family-archives/
- https://alfredgilletttrust.org/history-of-clarks/