Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zrozumieć małe stopy: Dlaczego dziecko nie chce nosić butów dziecięcych?

2023-10-17
Zrozumieć małe stopy: Dlaczego dziecko nie chce nosić butów dziecięcych?

Czy Twoja pociecha kiedykolwiek sprzeciwiała się zakładaniu butów dziecięcych? Zastanawiałaś się, co może być przyczyną tego buntu? Czy zastanawiałeś się, jak można pomóc maluchowi w komfortowym przejściu od biegania boso do noszenia bucików?

Pierwsze kroki, pierwsze buciki - to wyjątkowe momenty w życiu każdego malucha i jego rodziców. Jednakże nie zawsze są one przepełnione radością i entuzjazmem. Dla niektórych dzieci, zwłaszcza tych, które doświadczają różnych odczuć sensorycznych, noszenie butów dla dzieci może być wyzwaniem.

Terapeutka SI Monika Pieniążek przygotowała poradnik, w którym omawia różne przyczyny takiego zachowania i dzieli się łatwymi wskazówkami, które pomogą Twojej rodzinie poradzić sobie z sytuacją.

Pamiętaj! Zrozumienie, dlaczego Twoja pociecha może być niechętne do noszenia butów, jest kluczowe, nie tylko dla jego komfortu, ale także dla jego fizjologicznego rozwoju.

Po pierwsze: poznaj przyczynę niechęci do butów dziecięcych

Zdarza się, że dziecko odmawia zakładania butów dziecięcych lub robi to bardzo niechętnie, wprawiając opiekunów w zakłopotanie. W lecie możemy pozwolić mu na bieganie boso w niektórych miejscach, jednak inne pory roku warunkują noszenie obuwia. Co zrobić, jeśli dziecko nie chce zakładać bucików? 

Rozwiązaniem problemu jest znalezienie przyczyny i jej usunięcie. Jak więc znaleźć źródło 

niechęci do noszenia butów? Odpowiedzi może być wiele. Może to być kwestia pierwszych bucików dla dziecka i nowych doświadczeń. Problemem może też być aspekt psychologiczny lub wysoka wrażliwość na dotyk.

Pierwsze buty dziecięce - wybierz takie, które są zbliżone do chodzenia boso

Dla malucha pierwsze kroki w butach dziecięcych to całkowita nowość. Małe stópki, które dotąd biegały boso, doświadczają nowych doznań i wyzwań. Chodzenie boso to dla nich naturalny i fizjologiczny stan, który dostarcza mnóstwo cennych informacji sensorycznych i pomaga w nauce utrzymania równowagi. Włożenie butów to jak zakładanie maski na stopy - zmienia się odczucie podłoża, balans ciała, a każdy krok staje się nowym doświadczeniem. Dziecku trudniej jest utrzymać równowagę, zmienia się czucie ciała, czucie podłoża. 

Dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na wybór odpowiednich butów dla malucha. Co warto wiedzieć?

  • Upewnij się, czy buciki są dobrze dobrane. Czy nie są za ciasne, za sztywne, za duże? 
  • Wybierz buty dziecięce, które będą miały elastyczną podeszwę, jak najbardziej zbliżoną do chodzenia na boso. Powinna się zginać w 1/3 długości, tak jak zginają się nasze palce. 
  • Koniecznie zwróć uwagę nie tylko na długość stopy, ale także na szerokość. Ściśnięta stopa daje dziecku zupełnie inny obraz jego ciała. 
  • Jeśli nie ma wskazań na wkładki, to buty dziecięce powinny być w środku płaskie. Nie wybieramy takich z podniesionym obcasem pod piętą. 
Buty do nauki chodzenia

Czy wiesz, że możesz przygotować Twoje dziecko do założenia bucików? Korzystne będzie przygotowanie stopy poprzez: masowanie, pocieranie, ugniatanie, dotykanie, dociskanie, szczotkowanie. Pomocne może być również przejście po ścieżce sensorycznej, aby dostymulować stopę. 

Aspekt psychologiczny. Przygotuj do noszenia butów dziecięcych

Zakup butów dziecięcych to nie tylko kwestia komfortu i bezpieczeństwa, ale także ważne wydarzenie, które może stać się przygodą pełną kolorów, wzorów i nowych doświadczeń! Warto pamiętać, że dla malucha każda nowość może być wyzwaniem, a naszym zadaniem jest uczynić ten proces jak najbardziej przyjaznym i zabawnym. Co możesz zrobić: 

  • Zadbaj o aspekt psychologiczny, czyli daj dziecku wybór podczas zakupu. Może wybrać kolor, wzór. Twoją rolą jest, aby pokazać dziecku tylko takie modele, które będą dla niego odpowiednio dobrane. 
  • Przygotowanie mentalne może również okazać się pomocne. Jeśli zmiana butów jest naprawdę ciężkim przejściem dla dziecka, można wcześniej pobawić się w przebieranie zabawek. 
  • Porozmawiaj z dzieckiem o zmianie pory roku, poczytajcie na ten temat książki. Wytłumacz, dlaczego nadchodzi pora zakładać inny rodzaj buta. 

Wysoka wrażliwość na dotyk. Jak pomóc dziecku, które nie chce nosić bucików?

Włożenie nowych butów dziecięcych lub pierwszych bucików dla malucha to nie tylko nowość, ale także zmiana w odczuwaniu podłoża, na którym stąpają. Możesz pomóc swojemu dziecku, by czuło się pewniej i bezpieczniej.

Jeśli Twoje dziecko wydaje się niepewne, stąpając po różnych powierzchniach, zwłaszcza gdy nosi buty, warto zastanowić się, jak możemy dostarczyć do układu nerwowego dodatkowych bodźców i informacji, które pomogą mu lepiej rozumieć i odczuwać ciało.

Możesz wykonać z nim następujące ćwiczenia:

  • Chwyć stopę dziecka i masuj po kolei: duży palec → przestrzeń między palcami → kolejny palec → przestrzeń i tak dalej. Niech dziecko podczas tego masażu patrzy na swoją stopę i aktywnie bierze w tym udział. Warto mówić do dziecka, aby jeszcze bardziej zwiększyć  świadomość i uwagę. Jeśli dziecko jest w stanie, to najlepiej, jeśli zrobi to samemu. 
  • Przetocz dziecku stopę od pięty po palce na twardym podłożu, niech dobrze poczuje jej każdy centymetr. Tym bardziej sprawdzi się to u dzieci, które chodzą na palcach i mają niewiele doświadczeń płynących z docisku pięty.

Rozwój ruchowy dziecka - zwróć uwagę na wczesne sygnały

Rozwój ruchowy dziecka może czasem sygnalizować pewne nieprawidłowości lub opóźnienia, które warto zauważyć już we wczesnym etapie. To, jak dziecko radzi sobie z podstawowymi czynnościami, takimi jak siadanie, czworakowanie czy później chodzenie, może być kluczowe dla zrozumienia, czy jego rozwój przebiega prawidłowo.

Warto pamiętać, że wiele problemów, które mogą pojawić się w późniejszym wieku, ma swoje korzenie już w pierwszych latach życia. Nieprawidłowy wzorzec ruchowy może być kompensowany przez dziecko poprzez przyjmowanie nieprawidłowych pozycji, co z kolei może wzmacniać trudności rozwojowe.

Zgłoszenie się na konsultację do fizjoterapeuty może być kluczowym krokiem w zrozumieniu i wsparciu rozwoju ruchowego dziecka.

Mamy nadzieję, że rady i sugestie zawarte w tym artykule będą punktem wyjścia do dalszych odkryć i praktyk, które pomogą Twojemu dziecku cieszyć się każdym krokiem. 

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i może potrzebować indywidualnego podejścia oraz wsparcia: czy to poprzez wybór odpowiednich butów dziecięcych, dostarczanie różnorodnych bodźców sensorycznych, czy też zrozumienie i wsparcie w trudniejszych momentach. Nie zapominajmy o znaczeniu konsultacji u fizjoterapeuty dziecięcego, który może dostarczyć cennych wskazówek dotyczących prawidłowego rozwoju ruchowego i doboru odpowiedniego obuwia dla naszej pociechy.

Autorka artykułu:

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 3475 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Buty dla swoich dzieci kupię tylko w bosastopka.pl Wysyłają szybko, zwroty są łatwe do realizowania i przede wszystkim mają najlepsze wybór buty barefoot. Uwielbiam!
2024-07-17
Wspaniałe buciki. Polecam
pixelpixel