Czy w Bosej Stópce znajdziesz buty dla dzieci na każdą okazję? Kiedy czas na większe buty dla dziecka? Popularne mity na temat obuwia dziecięcego są szkodliwe - dlaczego? To tylko niektóre z zagadnień, o których mówiliśmy w warszawskim Radiu Kolor.

Ekspert w dziedzinie butów dla dzieci

Buty dla dzieci to temat z pozoru błahy, jednak ich wybór ma znaczenie dla rozwoju dziecięcych stóp. By wesprzeć rodziców, wciąż się doskonalimy i dzielimy wiedzą na temat butów dla malucha i rozwoju dziecka. Jakiś czas temu zaproszono nas do udzielenia wywiadu w warszawskim Radiu Kolor w ramach cyklu “Wieczór Ekspertów”. Ponieważ posiadamy zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę na temat butów dla dzieci - jest to w końcu nasza pasja - mieliśmy sporo do przekazania :) O czym mówiliśmy? Przeczytaj poniżej.

Sklep z butami dla dzieci, który… promuje chodzenie boso!

Bosa Stópka to jeden z pierwszych sklepów w Polsce, który oferuje buty dla dzieci umożliwiające naturalny rozwój małych stóp. Rozmowę w studiu zaczęliśmy właśnie od tego. ”To wsparcie tak naprawdę polega na tym, żeby jak najmniej stopie przeszkadzać. Jej najlepiej jest na boso (...) To but ma być dla stopy, a nie stopa dla buta”. Takie podejście zachęciło nas do zdobywania wiedzy i propagowania jej wśród rodziców. To z kolei w naturalny sposób przerodziło się w misję - bez niej nie byłoby Bosej Stópki.

Klasyczny but dla dzieci który deformuje kształt stopy i ogranicza jej ruch oraz motorykę

Dlatego też w naszym sklepie rodzice znajdą buty dla dzieci pozwalające stopie pracować tak, jakby była na boso lub maksymalnie ją do tego zbliżyć. Żeby przybliżyć ten fakt słuchaczom wyjaśniliśmy, czym różnią się klasyczne buty dla dzieci od barefootowych butów dziecięcych? “Można powiedzieć: prawie wszystkim. Chyba tylko oprócz rozmiaru. Po pierwsze - są w kształcie stopy. To jest bardzo ważne. Po drugie - mają mega elastyczną podeszwę, która wygina się w każdym kierunku. Są również miękkie i nie usztywniają ani stopy, ani stawu skokowego.” Dlaczego to ważne? Ponieważ nie tylko swoboda stopy jest ważna - buty dla malucha powinny umożliwiać nieskrępowany ruch. A ruch z kolei to jeden z filarów zdrowego rozwoju dziecka.

Kształt butów dla malucha - na co zwrócić uwagę?

Co cechuje buty dla malucha, w którym będzie się on czuł jak boso? W Bosej Stópce wiemy, że dla wielu rodziców jest to trudne zagadnienie. Często głównym aspektem, na jaki zwracają uwagę, jest wygląd butów dla dzieci. Gdzie więc leży problem? “ (...) niestety buty bardzo często są zrobione tak, żeby wyglądać ładnie - albo raczej bym powiedziała: tak, jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni, że buty wyglądają. To sprawia, że nie są w ogóle w kształcie stopy. “Kształtów stóp jest kilka, a przy tym każda jest wyjątkowa. “Natomiast nie ma naturalnie występującej stopy, która by się zwężała - czyli: żeby palce były bliżej siebie niż są w śródstopiu. Taki ostry czubek powoduje, że buty w dużej mierze mają kształt, który deformuje stopy.” Zaznaczyliśmy istotny fakt, że stopa dziecięca nie jest miniaturką stopy dorosłego człowieka. Po narodzinach składa się głównie z chrząstki, a kostnienie trwa aż do 8. r. ż. Z tego powodu małe stopy są bardzo podatne na odkształcenia, więc nie tylko wybór pierwszych butów dla dzieci jest ważny, ale każdych kolejnych. Podsumowując więc: “Warto szukać takich butów dla dziecka, które sprawiają, że widzimy najmniejszą różnicę w tym jak ono się porusza bez butów i w butach”.

Buty dla dzieci - dlaczego mity na ich temat są szkodliwe?

Buty dla dzieci nie powinny zakłócać rozwoju zdrowych dziecięcych stóp. Stopy dziecka kształtują się aż do 18 roku życia i w żaden sposób nie przyspieszymy tego procesu. Możemy jednak pozwolić im rozwijać się zgodnie z fizjologią. To właśnie umożliwia chodzenie boso lub barefootowe buty dla dzieci. Dlatego też powiedzieliśmy o najczęstszych wątpliwościach z tym związanych. W Bosej Stópce wiemy, że największą obawą rodziców przy zakupie barefootowych butów dla malucha jest cienka podeszwa. “Tak, (dziecko) będzie czuło każdy kamyk. Ale właśnie o to chodzi! Stopa jest skonstruowana do tego, żeby czuć po czym chodzi. W stopie jest najwięcej zakończeń nerwowych, które mają za zadanie przekazywać informacje do mózgu o tym, po czym chodzimy, jaka jest tego temperatura. To wszystko pomaga nam wiedzieć o tym, co dzieje się dookoła.” Mówiąc najprościej: chodzenie boso i barefootowe buty dla dzieci pozwalają maluchowi rozwijać się sensorycznie. “Dziecko tak samo czuje stopami jak rękami w pierwszym roku swojego życia i te stópki tak samo wykorzystuje”. Z tego powodu już od samych narodzin szczególną uwagę powinniśmy przykładać do rozwoju stóp dziecka.

klasyczne buty dla dzieci co z nimi nie tak?

Buty dla malucha - kiedy są już za małe?

To niezwykle ważne, żeby rodzice na bieżąco kontrolowali, czy buty dla dziecka nie są już za małe. Po pierwsze - stopa dziecka rośnie bardzo szybko. Po drugie - dzieci bardzo często nie sygnalizują, że buty są już za ciasne - z łatwością się do tego przyzwyczajają. A przecież stopy malucha są bardzo podatne na odkształcenia. Na co więc zwrócić uwagę sprawdzając, czy buty dla dzieci nie są już za małe? Udzieliliśmy słuchaczom praktycznej rady. “Trzeba zwrócić uwagę na to, by dziecko zawsze miało przed dużym palcem (...) przynajmniej pół centymetrowy zapas. Jak jest już pół centymetra to jest już pora na nowe buty dla malucha. Zawsze musi być jeszcze miejsce, żeby stopa ruszała się w bucie. Bardzo często długość wkładki nie jest tam, gdzie jest duży palec. Niby jest tam jeszcze dużo miejsca, ale duży palec już zakręca. Od tego, jaki kształt buta wybierzemy, będzie zależało jak bardzo jest ten duży palec spychany.”

A co z butami dla dzieci na specjalne okazje, jak na przykład buty komunijne? Bardzo często mają niewielkie obcasy. Czy taki but szkodzi stopom?
“Jeżeli zostanie założony okazjonalnie i na chwilę - nic się nie stanie. Wszystko jest dla ludzi. Ale stopa ludzka jest skonstruowana do tego, żeby być na płasko. Jeżeli zakładamy dziecku, które ma 110 cm wzrostu 2-mm obcas, to dla niego to jest relatywnie dużo więcej. Każdy milimetr robi różnicę.” Dbajmy o stopy malucha już od małego. Podkreślamy to przy każdej okazji: troszcząc się o nie i wspierając naturalny rozwój już od urodzenia, mamy wpływ na ich zdrowie w późniejszych latach.

Barefootowe buty dla dzieci - na każdą okazję?

Buty dla dzieci na lato, zimowe buty dla malucha. Buty dla niemowlaka, buty do nauki chodzenia i buty dla dzieci, które potrafią już biegać czy wspinać się na drzewa. Wszystkie te rodzaje możecie znaleźć w Bosej Stópce. “W tej chwili rzeczywiście są już dostępne barefootowe buty dla dzieci na każdą okazję. Oczywiście nie ma butów komunijnych z obcasem, bo to kłóciłoby się z ideą barefoot.”
zimowe buty barefoot również mogą być elastyczne
Czy produkcja każdych barefootowych butów dla malucha opiera się na tych samych zasadach? “Zdecydowanie trudniej jest wyprodukować taki but zimowy. Trzeba pamiętać, że fakt, że musimy stopę ogrzać, ochronić przed wodą, zapewnić jej przyczepność na śliskiej nawierzchni, sprawia, że ten but nie jest tak samo miękki jak letni. Być może postęp technologiczny sprawi, że kiedyś dziecięce buty zimowe będą tak samo miękkie jak buty letnie.” W studiu Radia Kolor powiedzieliśmy także, na jaki typ obuwia dziecięcego rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę. “To w kapciach dziecko spędza najwięcej czasu. Warto się zastanowić, czy kapcie Twojego dziecka na pewno są dobre.”

producenci elastycznych kapci dla dzieci typu barefoot

Buty dla malucha wybieraj świadomie

Na blogu Bosej Stópki możesz znaleźć wiele praktycznych rad dotyczących doboru właściwych butów dla dzieci. Nasza wiedza jest na bieżąco aktualizowana i chętnie dzielimy się nią z bosostópkowymi rodzicami. Istotą Bosej Stópki jest misja promowania idei barefoot w Polsce. Kupując buty dla dzieci w naszym sklepie realnie przyczyniasz się do rozwoju tej idei.

Wszystkie części wywiadu udzielonego Radiu Kolor podczas “Wieczoru Ekspertów” możesz również posłuchać na naszym kanale YouTube.

Bosa Stópka kanał youtube o elastycznych butach dla dzieci