Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka? Podpowiadamy!

2024-05-02
Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka? Podpowiadamy!

Jak właściwie dobrać rozmiar butów dziecięcych – przed tym wyzwaniem staje wielu początkujących rodziców, chociaż ci z dłuższym stażem też nie zawsze dokonują dobrych wyborów. Sami jesteśmy rodzicami, więc doskonale Cię rozumiemy i dlatego chcemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem, aby to wyzwanie choć trochę ułatwić. W tym artykule wyjaśniamy, krok po kroku, jak dobrać rozmiar butów dziecięcych i, wbrew pozorom, to nie rozmiar jest w tym wszystkim najważniejszy.

Za małe lub za duże buty dziecięce są dla malucha nie tylko niewygodne, mogą także być przyczyną różnych nieprawidłowości w rozwoju. To w dużej mierze od butów dziecięcych zależy czy rozwój stóp i całej postawy ciała dziecka będzie przebiegał prawidłowo.

Jak dobrać rozmiar butów dla dzieci – 5 prostych kroków

To jak dobrać rozmiar butów dziecięcych można przedstawić w 5 prostych krokach. Po kolei omawiamy, co należy zrobić, aby mieć pewność, że wybrane buciki będą dla malucha wygodne i nie wpłyną negatywnie na jego rozwój.

Krok 1. Buty dla dzieci dopasuj do etapu rozwoju malucha.

mNa jakim etapie rozwoju jest Twoje dziecko? Musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie. Na każdym etapie rozwoju maluch potrzebuje różnych butów. Wykorzystuje bowiem stopy do różnorakich celów: od raczkowania, przez pierwsze kroki, aż do samodzielnego chodzenia, biegania czy skakania.

W Bosej Stópce rozróżniamy trzy etapy rozwoju dziecka i mamy trzy kategorie butów dziecięcych.

etap-rozwoju-dziecka-raczkowanie-bosa-stopka-buciki-dla-maluch

Buciki niemowlęce

To buciki dla malucha, który raczkuje lub już samodzielnie staje. Buty niemowlęce to buciki, które nie przeszkadzają w naturalnym rozwoju stóp i dają im pełną swobodę ruchu - dziecięce stópki ruszają się niemal cały czas i w każdym kierunku. Takie buty stosuje się tylko w celach ochronnych – niemowlę powinno, jak najczęściej być boso, czyli też bez skarpetek, rajstop czy spodni ze stópkami, które będąc zbyt wąskie już mogą źle wpływać na rozwój stóp.

Buty do nauki chodzenia

To buty dla dzieci, które już zaczynają stawiać pierwsze kroki. To również kategoria odpowiednia dla dzieci, które chodzą od niedawna (miesiąc/dwa) i ich kroki są wciąż niepewne. Takie buty dziecięce również stosuje się głównie w celach ochronnych – najlepsze dla malucha jest chodzenie boso, najlepiej po różnych nawierzchniach w celu stymulacji czucia głębokiego, co jest niezwykle ważne w rozwoju układu nerwowego.

etap-rozwoju-dziecka-nauka-chodzenia-bosa-stopka-buty-dla-dzieci-do-nauki-chodzenia

Ważne: Umożliwianie dziecku przebywania boso jak najczęściej w trakcie tych dwóch etapów jest kluczowe dla dalszego rozwoju dziecka - pozwalają one przygotować ciało (mięśnie) do samodzielnego chodzenia oraz przyjmowania bodźców termicznych i sensorycznych z otoczenia.

etap-rozwoju-dziecka-samodzielnie-chodzenie-bosa-stopka-buty-dla-dzieci-barefoot

Buty dla dzieci sprawnie chodzących

Buty z tej kategorii to buty dla dzieci, które swoje pierwsze kroki mają już dawno za sobą – chodzą pewnie, a nawet biegają i skaczą. Na tym etapie buty dziecięce powinny być maksymalnie elastyczne, z płaską podeszwą, wykonane z lekkich i oddychających materiałów, żeby została zachowana pełna ruchomość stóp, co pozwoli na budowanie silnych mięśni i stawów, utrzymanie prawidłowej postawy oraz zwiększenie ruchomości dziecka, gdy jest ono najbardziej aktywne.

Krok 2. Buty dziecięce dopasuj do rodzaju stóp dziecka.

Tak, dobrze widzisz - choć staramy się w tym artykule wyjaśnić, jak znaleźć właściwy rozmiar butów dla dzieci, to nie należy dobierać butów dziecięcych jedynie według rozmiaru. Jest to głównie spowodowane tym, że stopy człowieka są niepowtarzalne, ponieważ mają różne zestawy indywidualnych cech - wymiary, kształt, tęgość itd. W butach konwencjonalnych najczęściej opieramy się na długości stopy i jest to zwykle jeden, dwa rozmiary do przymiarki, niezależnie od producenta. Natomiast producenci butów barefoot, starając się tworzyć buty pasujące na różne stopy, opracowują swoje własne tabele rozmiarów, które potrafią różnić się również między modelami. W związku z tym bywa, że zakres rozmiarów, które mogą pasować, może mieć trzy lub nawet cztery rozmiary. W końcu nie ma na tym świecie dwóch identycznych stóp ;)

Aby znaleźć takie buty dla malucha, które będą pasowały do jego indywidualnych cech, trzeba przede wszystkim określić kilka podstawowych danych, które wspólnie dają wystarczająco informacji do tego, aby dobrać dobrze dopasowane buty.

Wymiary to podstawa - rozróżniamy trzy główne szerokości stóp dziecięcych:

 • wąskie,
 • normalne,
 • szerokie.
rodzaje-stop-u-dzieci-waska-szczupla-stopa-dziecieca
rodzaje-stop-u-dzieci-normalna-szczupla-stopa-dziecieca
rodzaje-stop-u-dzieci-szeroka-stopa-dziecieca

Żeby dowiedzieć się jakiej szerokości są stopy Twojego dziecka, trzeba zestawić ze sobą ich podstawowe wymiary - długość i szerokość (jak je zmierzyć? patrz Krok 3). Ciężko jednak bez punktu odniesienia samemu stwierdzić do jakiej szerokości zaliczyć stopy o danych wymiarach, dlatego zachęcamy do czytania opisów, sprawdzania parametrów i tabel rozmiarów butów dziecięcych w sklepie Bosej Stópki. Dzięki temu z łatwością przyporządkujesz stopy dziecka do właściwej kategorii. Możesz też posłużyć się metodą obliczeniową, która pomoże orientacyjnie przyporządkować stopy, do właściwej kategorii - aby to zrobić, należy podzielić długość stopy przez jej szerokość i porównać z tabelą:

długość stopybardzo szerokaszerokanormalnawąska
poniżej 13 cm<2,152,15 - 2,3>2,3
13 do 16 cm<22 - 2,252,25 - 2,5>2,5
16 do 20 cm<2,22,2 - 2,42,4 - 2,65>2,65
powyżej 20 cm<2,42,4 - 2,6>2,6

Kolejnym istotnym aspektem, który można zmierzyć, jest wysokość podbicia.

Wysokość podbicia, to wysokość punktu w śródstopiu zaraz za miejscem, w którym noga przechodzi już w stopę.

Rozróżniamy trzy główne wysokości podbicia:

 • niskie
 • normalne
 • wysokie

Nie myl jednak tego terminu z wysokim wysklepieniem/łukiem stopy – stopy dziecka z natury są go pozbawione, maluchy nabywają go wraz ze wzrostem i naturalnym wzmacnianiem mięśni stóp. Możesz spróbować określić wysokość podbicia na oko, korzystając ze zdjęć poniżej. Możesz też skorzystać z orientacyjnej metody obliczeniowej - należy podzielić długość stopy w podbiciu (mierząc stopę w podbiciu puszczając miarę górą stopy od podłogi do podłogi) przez długość stopy np. 11/16 = 0,6875, a wynik zweryfikuj z tabelą:

wysokość podbiciadługość stopy w podbiciu/długość stopy
niskieponiżej 0,71
normalne0,71 - 0,78
wysokie0,78 i więcej

Według tabeli, przykładowe dane wskazują na niskie podbicie.

Znając już szerokość stóp i wysokość podbicia, możesz wybrać odpowiednie filtry w sklepie Bosej Stópki, żeby zawęzić wybór butów dziecięcych do tych, które prawdopodobnie będą pasowały na stopy Twojego dziecka.

Niezależnie od szerokości stóp czy wysokości podbicia, stopy mogą mieć również różną tęgość:

 • stopy szczupłe – stopy z lekko wystającą kostką, bez zagłębień w skórze przy kostkach palców (patrząc z góry), a nawet z lekko wystającymi kostkami na palcach.
 • stopy normalne – stopy dziecka bez dużej ilości tłuszczu, bez dużych wgłębień w skórze przy palcach (patrząc z góry) i bez znacznych wybrzuszeń.
 • stopy pulchne – stopy dziecka z większą ilość tłuszczu, stopy okrągłe, z wybrzuszeniami oraz z mniejszymi lub większymi wgłębieniami w skórze w okolicach palców i kostek. Dziecięce stopy są pulchne głównie na początku nauki chodzenia.

W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na szerokości kostek i pięt. W zależności od tego czy kostki i/lub pięty są wąskie, normalne czy szerokie trzeba zwracać uwagę na zapiętek, wielkość otworu w butach dziecięcych oraz jakie możliwości regulacji daje zapięcie w danym modelu czy cholewka bez zapięcia. Buty dla dzieci nie mogą być ani za luźne, ani za ciasne. W Bosej Stópce staramy się szczegółowo opisywać każdy oferowany model butów dziecięcych, aby dobranie właściwego było jak najłatwiejsze.

Ostatnią ważną cechą do określenia pozostaje kształt/ułożenie palców i stopy dziecka. Tu już musimy uruchomić swój zmysł wzroku i przeprowadzić analizę. Gdy już po wielu próbach, podchodach i zasadzkach uda się unieruchomić na całe trzy sekundy Twojego brzdąca (kluczyki od samochodu działają cuda ;)), zrób zdjęcie stóp od góry i od spodu i spróbuj je dopasować do zdjęć poniżej.

rodzaje-stop-dzieciecych-bosa-stopka-sklep-buty-dieciece-barefoot

Więcej informacji na temat rodzajów stóp i ich cech znajdziecie w tym artykule Jak określić kształt stopy dziecka i dobrze dobrać buty dziecięce?

Rada: Aby ułatwić dopasowanie butów dziecięcych, warto szukać butów z zapięciem na rzepy, sznurowanych lub takim i takim – takie buciki dają więcej możliwości dopasowania niż zapinane na suwak lub bez jakiegokolwiek systemu regulacji.

Uwaga: Rodzaj dziecięcych stóp może zmieniać się wraz z ich rozwojem. Przed zakupem nowej pary butów ponownie sprawdź czy któreś cechy stopy dziecka nie zmieniły się.
Przeczytaj też: Buty dla dzieci na różne rodzaje stóp – czy stopa mojego dziecka jest pulchna, normalna czy wąska?

Krok 3. Zmierz stopy dziecka, by dobrać rozmiar butów dziecięcych.

Pomiarów stóp u dziecka najlepiej dokonywać po południu – wtedy stopy dziecięce są nieco większe niż rano. Metod mierzenia stóp u dziecka jest kilka, ale przede wszystkim dziecko musi stać wyprostowane na płaskiej, równej powierzchni z rozluźnionymi, naturalnie rozłożonymi palcami. Możesz je trochę poprawić ręcznie, żeby uzyskać ich naturalny kształt.

 1. Do mierzenia możesz użyć kartki - wystarczy, że dziecko na niej stanie, a Ty zaznacz skrajne punkty na długość i szerokość, po czym je zmierz.
 2. Możesz też poprosić dziecko, żeby stanęło na kartce przy ścianie tak, aby kartka i pięta stykały się ze ścianą - wtedy zaznaczasz tylko koniec najbardziej wysuniętego palca. Dla ułatwienia możesz do najbardziej wysuniętego palca stopy przyłożyć książkę od strony grzbietu, zabrać stopę i zaznaczyć punkt. Podobnie zmierz szerokość - stopa musi dotykać ściany najbardziej wysuniętym zewnętrznym punktem śródstopia - książkę przyłóż z drugiej strony, zabierz stopę i zaznacz punkt.
 3. Do mierzenia długości stóp możesz też użyć specjalnej miarki. Wybierając miarkę zwróć uwagę czy na skali ma zaznaczone również milimetry, czy ma dodawany zapas i jakiej wielkości i pamiętaj, by nie sugerować się podanymi na niej rozmiarami. Istnieje też specjalistyczna miarka do mierzenia długości butów barefoot i stóp dziecięcych “Plus12”.

Uwaga: Mierzyć należy zawsze obie stopy, ponieważ mogą być różnej długości i szerokości. Jeżeli stopy różnią się od siebie, to buty dziecięce dobieramy do większych wymiarów.

Sprawdź najpierw długość stóp, czyli zmierz odległość między najbardziej wysuniętym palcem, a końcem pięty. Najczęściej najdłuższym palcem jest paluch, ale w stopie greckiej jest to drugi palec.

pomiar-stop-dlugosc-bosa-stopka-sklep-buty-dieciece-barefoot

Następnie zmierz stopy na szerokość, czyli w najszerszej części stóp.

pomiar-stop-szerokosc-bosa-stopka-sklep-buty-dieciece-barefoot

Uwaga: Nie mierz stóp dziecka przez ich obrysowywanie – w ten sposób wynik może być zawyżony.

Ważne: Przed zakupem kolejnych butów dla malucha, zawsze mierz ponownie jego stopy – dziecięce stopy rosną bardzo szybko, szczególnie na początku przygody z chodzeniem. Dobrym momentem na zmianę butów u dobrze chodzących dzieci (oprócz zmiany sezonu), to skrócenie się zapasu na długość do ok. 5 mm. Nie kupuj też nowych butów dziecięcych w rozmiarze według konwencjonalnych tabel rozmiarów – każdy producent butów dziecięcych barefoot , a nawet każdy model może mieć inną rozmiarówkę, zatem, w zależności od producenta i modelu, zakres pasujących rozmiarów może się wahać np. od 21 do 23.

Krok 4. Dobierając rozmiar butów dla dzieci, dołóż odpowiedni zapas.

Rozmiar butów dziecięcych powinien być dobrany tak, aby było w nich miejsce na swobodne ruchy palców i wzrost stóp oraz odpowiednio do etapu chodzenia, w którym znajduje się dziecko:

 • przyjmuje się, że dla dzieci raczkujących i stawiających pierwsze kroki, zapas na długość powinien wynosić 5-7 mm. W początkowej fazie nauki chodzenia, stopy nie przesuwają się z taką siłą i dynamiką w bucie jak przy sprawnym chodzeniu, zatem mimo małego zapasu, paluszki nie uderzają w przód buta. Natomiast zbyt duży zapas może utrudniać naukę chodzenia, zamiast ją wspierać - dziecko może się np. potykać, szurać czubkami, zarzucać nóżkami;
 • gdy dziecko już sprawnie biega i skacze, zapas na długość powinien mieścić się w przedziale 9 - 12 mm. To, jaki zapas jest właściwy dla dziecka, zależy od jego odczuć, sposobu chodzenia w danych butach (czy jest on naturalny czy nie) i typu butów (do sandałów mniejszy zapas, do ocieplanych butów zimowych większy).

A co z zapasem na szerokość? Stopy dzieci rosną nie tylko wzdłuż, ale i wszerz, jednak do szerokości nie powinniśmy dodawać więcej niż 2 - 5 mm, biorąc poprawkę na to, że w tabelach najczęściej podawana jest szerokość wkładki, a sama cholewka buta jest od niej szersza. Ponadto, buty z niską podeszwą i z miękkich, rozciągliwych materiałów (siateczka, cienka skóra) dają więcej miejsca dla stopy i łatwiej się jej poddają, niż buty z podniesioną podeszwą i z grubszego materiału. W zimowych butach dziecięcych, można doliczyć do szerokości maksymalny sugerowany zapas 5 mm z uwagi na ocieplenie, które zabiera miejsce.
Więcej o zależności zapasu od typu buta znajdziesz tutaj Buty dziecięce – jaki zapas powinien być w butach dla dziecka?

Buty dla dzieci nie mogą być za małe – zbyt mały zapas na długość może powodować podkurczanie paluszków, a za wąskie buty będą ściskały stopy i palce. Wpłynie to negatywnie nie tylko na ich rozwój, ale też może powodować ból i dyskomfort. Dziecięce stopy są bardzo elastyczne i podatne na odkształcenia, ponieważ w dużej mierze składają się z chrząstki.

Buty dla dzieci nie mogą być też za duże (ani za długie, ani za szerokie), bo stopa nie będzie mogła ułożyć się we właściwym miejscu w bucie, co przede wszystkim zaburzy właściwy rozwój stóp i będzie utrudniać dziecku chodzenie.

sprawdzaj-buty-dzieciece-bosa-stopka-sklep-buty-dieciece-barefoot

Rada: Jeśli wahasz się pomiędzy dwoma rozmiarami butów dziecięcych, kup dwie pary bucików, sprawdź, który rozmiar lepiej leży i odeślij do sklepu ten niewłaściwy. Teraz w Bosej Stópce jest to jeszcze łatwiejsze, dzięki opcji odroczonych płatności PayPo i atrakcyjnym warunkom wysyłki i zwrotów.

Potrzebujesz więcej informacji na temat budowy i rozwoju stóp dziecka? Przeczytaj artykuł: Jak szybko rosną stopy dziecka? Budowa i rozwój dziecięcych stóp.

Krok 5. Buty dziecięce dobierz do jego potrzeb.

Zastanów się, na jakie okoliczności potrzebne są buty dla malucha. Dopasuj je do pory roku i miejsca, w których będą używane. Czy maluch potrzebuje trzewików, półbutów, sneakersów, kaloszy dziecięcych, śniegowców, kapci, sandałków czy butów do wody? Wyobraź sobie możliwie jak najwięcej sytuacji, w których dziecko będzie chodziło w nowych butach.

odzaje-stop-u-dziecka/update-2024/ekotuptusie-pierwsze-buciki-dla-malucha-bosa-stopka-sklep-buty-dieciece-barefoot.
snowfox-elastyczne-sniegowce-dzieciece--bosa-stopka-sklep-buty-dieciece-barefoot
be-lenka-seasider-buty-do-wody-bosa-stopka-sklep-buty-dieciece-barefoot
jesienne-kalosze-dzieciece-bundgaard-bosa-stopka-sklep-buty-dieciece-barefoot

Jak wybrać buty dziecięce w Bosej Stópce?

Jeśli wiesz już, jakie cechy mają stopy Twojego dziecka, możesz przejść do etapu dobierania właściwego rozmiaru buta dla malucha.

Zobacz też, jak wybrać dobre buty dziecięce w Bosej Stópce – mamy dla Ciebie kilka cennych rad:

1. Poznaj ideę barefoot i najważniejsze cechy butów dziecięcych

Przed zakupem butów dla dzieci z Bosej Stópki warto poznać bliżej ideę barefoot i korzyści z chodzenia boso. Zobacz artykuł na blogu - Barefoot, o co w tym chodzi? Poznaj misję Bosej Stópki i elastyczne buty!

2. Korzystaj z filtrów wyszukiwania

W Bosej Stópce możesz łatwo odnaleźć odpowiednie buty dla dzieci przy pomocy filtrów wyszukiwania. Możesz wybierać m.in. pomiędzy:

 • różnymi producentami,
 • etapami rozwoju malucha,
 • rozmiarem butów,
 • rodzajem stóp dziecka,
 • rodzajem butów,
 • porą roku i in.

Zaznacz dowolną ilość opcji i kliknij: “ZASTOSUJ FILTRY”. Wyświetlą się tylko te buty dziecięce, które Cię interesują.

Zobacz blog Odwiedź nasz kanał YouTube

3. Zanim zamówisz buty dziecięce, załóż konto w Bosej Stópce.

Wiemy, że dobór właściwych butów dla dzieci nie jest łatwy - sami przez to przechodzimy! Wiemy też, że nieraz jest to niemały koszt. Pamiętaj jednak, że dobrze dobrane, porządne, stworzone z wysokiej jakości materiałów buty dziecięce barefoot, to przede wszystkim inwestycja w zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Żeby trochę ulżyć Twojej kieszeni, Bosa Stópka ma dla Ciebie kilka możliwości oszczędności:

 • załóż bose konto, zbieraj punkty lojalnościowe i wymieniaj je na rabaty;
 • zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat 5% na cały koszyk przy pierwszym zamówieniu;
 • śledź newsletter, naszego Facebooka i Instagram, żeby nie przegapić żadnej okazji na dodatkowe rabaty.

Zarejestruj się

4. Jeśli masz wątpliwości - pytaj! Doradzimy!

Jeśli masz pytania lub wątpliwości odnośnie np. modeli lub rozmiaru butów dziecięcych, napisz do nas:

Mamy nadzieję, że już wiesz jak dobrać rozmiar butów dziecięcych i Twoja pociecha będzie zadowolona z nowych bucików. Pamiętaj, kupując buty dla dzieci w naszym sklepie, wspierasz i rozwijasz ideę barefoot w Polsce. Udanych zakupów!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 3486 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Jestem zadowolona z zakupów. Wszystko szybko i bez problemu
2024-07-22
Profesjonalnie
pixelpixel