Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klasyczne buty dla dzieci vs buty dziecięce barefoot – co wybrać?

2022-02-28
Klasyczne buty dla dzieci vs buty dziecięce barefoot – co wybrać?

Warto zastanowić się czy klasyczne buty dla dzieci są na pewno dobrym pomysłem. Coraz więcej specjalistów apeluje do rodziców o mądry wybór butów dziecięcych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie buty dla dziecka są najlepsze i co to takiego buty dziecięce barefoot.

Buty dziecięce barefoot – co to takiego?
Dlaczego klasyczne buty dla dzieci nie są dobrym rozwiązaniem?
Jakie są zalety butów dziecięcych barefoot?
Czy klasyczne buty dla dzieci to dobry wybór?
Podsumowanie - Ściąga dla zabieganych
Czy klasyczne buty dla dzieci szkodzą? Badania

Buty dla dzieci dostępne są na rynku w wielu rozmaitych rodzajach i fasonach. Jak się odnaleźć w tym gąszczu ofert i jak wybrać takie buty, w których dziecku będzie maksymalnie wygodnie i które nie będą zaburzać jego prawidłowego rozwoju? Podpowiadamy i zestawiamy ze sobą klasyczne buty dla dzieci z butami dziecięcymi barefoot - polecanymi przez specjalistów.

Buty dziecięce barefoot – co to takiego?

stopa u dzieci w butach dla dzieci barefoot i boso


Jeśli szukałeś informacji na temat dobrych butów dla dzieci, pewnie już słyszałaś, że najlepsze dla dziecka jest chodzenie boso. Wówczas jego stopy nie są niczym skrępowane, mogą się swobodnie poruszać, a co za tym idzie, prawidłowo rozwijać. Wiadomo jednak, że chodzenie boso nie zawsze jest możliwe i bezpieczne. Rozwiązaniem w tej sytuacji są buty dziecięce barefoot, w których dziecko czuje się prawie tak, jak boso, a jednocześnie jego stopy są należycie chronione.

Lecz zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienie definicji „barefoot”.

Barefoot to idea chodzenia boso, poparta dowodami naukowymi. Podstawą tej idei jest fakt, że ewolucyjnie ludzkie stopy zostały zaprojektowane tak, by mogły wchodzić w interakcje z podłożem. Badania dowiodły, że chodzenie boso sprawia, że stopa rozwija się prawidłowo. Bose spacery mają też szereg korzyści dla ciała i umysłu.Największe zalety chodzenia boso to:

Lepsze funkcjonowanie organizmu

Ludzkie stopy mają mnóstwo zakończeń nerwowych, które mają bezpośrednie połączenie z resztą ciała, w tym także z umysłem. Kiedy chodzimy boso nacisk podłoża na stopy sprawia, że do stóp docierają impulsy nerwowe, które pozytywnie stymulują najważniejsze narządy w ciele i poprawiają ich pracę.

Lepsza praca umysłu

Liczne badania przeprowadzane przez światowej sławy jednostki badacze wykazały, że w czasie bosych spacerów, gdy stopy stymulowane są przez różne bodźce, np. piasek, w mózgu wytwarzają się nowe połączenia neuronowe. To sprawia, że umysł pracuje szybciej i sprawniej.

stopy u dzieci są bezpośrednio połączone z mózgiem poprzez naczynia nerwowe bosa stopka sklep z butami dla dzieci

Zdrowszy kręgosłup

Podczas chodzenia boso naturalnie się prostujemy. Kiedy nie mamy na sobie butów, nasz kręgosłup czuje się lepiej także dlatego, że nic nie obciąża stóp, nóg, bioder, które są z nim bezpośrednio połączone.

Prawidłowa równowaga ciała

Kiedy stopy bezpośrednio stykają się z podłożem, bez izolatora w postaci butów, mogą naturalnie się poruszać na całej swojej długości - od pięty aż do palców. To sprawia, że człowiek może lepiej utrzymać równowagę.

dziecko stojące w butach z podwyższeniem i jego postawa ciała bosa stopka sklep z butami dla dzieci
dziecko stojące boso i jego postawa ciała bosa stópka sklep z butami dziecięcymi barefoot

Optymalna temperatura stópa

Bez butów skóra na stopach może swobodnie oddychać – stopy nie pocą się i nie przegrzewają.

Naturalny masaż stóp

Chodzenie boso jest bardzo relaksujące, to naturalny masaż dla stóp. Bose spacery rozładowuje napięcie zgromadzone w ciele i pobudzają wytwarzanie endorfin.

Buty dziecięce barfoot są tak skonstruowane, aby pomimo faktu, że dziecko ma na sobie buciki nie zaburzały one wszystkich tych procesów. W butach dziecięcych barefoot dziecko nadal może czerpać takie korzyści, jakie czerpie gdy chodzi boso.

Dlaczego klasyczne buty dla dzieci nie są dobrym rozwiązaniem?

Konstrukcja stóp ludzkich pozwala na naturalną amortyzację wstrząsów podczas lądowania na podłożu, w czasie spacerów czy różnych aktywności, a więc buty dziecięce mają jedynie chronić malucha przed chłodem i skaleczeniami.

kształt podeszwy w butach dla dzieci i dorosłych barefoot bosa stopka sklep z bucikami dla malucha

Tymczasem konstrukcja tradycyjnych butów dziecięcych zawiera niepotrzebne “wspomagacze” dla stóp, jak amortyzacja i profilowana oraz przesadnie gruba podeszwa. Także sam ich kształt nie jest dopasowany do naturalnego kształtu stóp - zwężane przy czubkach buty dziecięce ściskają palce stóp dziecka i zaburzają ich rozwój. Stopy dziecka są okrągłe z przodu i takie też powinny być buty dziecięce. Tenisówki i trampki dziecięce, które dziś kupowane są najczęściej, mają grubą gumową podeszwę, która izoluje stopy od podłoża. Są też zbyt sztywne - sztywne śródstopie, sztywna kostka, sztywna pięta i sztywna podeszwa - wszystko to nie pozwala na naturalny ruch i swobodny rozwój stóp dziecka. Ponadto ciasne wysokie wiązanie w trampkach sprawia, że stopy przegrzewają się. Tradycyjne buty dziecięce nierzadko są też ciężkie - niepotrzebnie obciążają stopy, nogi, biodra i kręgosłup dziecka.

klasyczne buty ortopedyczne unieruchamiają stopy u dzieci bosa stopka sklep z elastycznymi butami dla dzieci barefoot

Z kolei buty dla dzieci typu barefoot dają dziecku możliwie maksymalnie uczucie chodzenia boso, pozwalają na naturalny rozwój stóp, a jednocześnie chronią delikatne stopy malucha. Buty dziecięce barefoot spełniają wymagania nałożone przez American Academy of Pediatrics i zalecenia zamieszczone w artykule czasopisma Pediatrics & Child Health (serwis Narodowego Instytutu Zdrowia USA).

Jakie są zalety butów dziecięcych barefoot?

Najważniejsze cechy butów dla dzieci barefoot to:

  • elastyczna podeszwa,
  • brak zbędnych usztywnień,
  • odpowiednia szerokość w palcach,
  • płaska podeszwa i płaska wkładka,
  • oddychające materiały,
  • lekkość.

W butach dziecięcych barefoot przede wszystkim nic nie uciska i nie ogranicza stóp malucha, a więc stopy mogą zachować swój naturalny kształt, a mięśnie mogą rozwijać się silne i stabilne. Elastyczne podeszwa, która wygina się we wszystkich kierunkach, pozwala na pełen zakres ruchów stóp. Buty dla dzieci barefoot są bardzo lekkie, a więc nie obciążają stóp, nóg ani kręgosłupa dziecka. Specjalnie dobrane materiały, pozwalają stopom oddychać – stopy dziecka nie pocą się i nie przegrzewają.

elastyczna podeszwa butach dla dzieci barefoot

Buty dziecięce oraz buty dla dorosłych typu barefoot po pierwsze minimalizują wszelkie zmiany w naturalnym chodzie człowieka, po drugie są skonstruowane w bardzo prosty sposób (bez zbędnych elementów tj. amortyzatory, podwyższone podeszwy, klamerki czy zamki) - z założenia mają być przecież super wygodne! Buty dziecięce barefoot bardzo często wykonane są z ekologicznych materiałów – bezpiecznych dla maluchów i nie zaburzających naturalnego rytmu środowiska.

Wielu producentów butów dla dzieci barefoot ma także dodatkowe certyfikaty przyznawane przez ważne instytucje. Np. Marka Stonz, którą możecie znaleźć w Bosej Stópce posiada Certyfikat Podiatryczny “Canadian Podiatric Medical Association”, producent butów dziecięcych Boty Beda oferuje produkty akredytowane przez laboratorium badawcze ITC a.s. Zlín. Z kolei producent - Blifestyle proponuje buty dla dzieci z certyfikatami m.in. Kba, Gots, Öko-tex i Cads.

producenci butów dla dzieci barefoot w zgodzie z ruchem fairtrade

Ponadto wielu producentów butów dziecięcych barefoot wspiera ruch fair trade, a więc zapewnia odpowiednie warunki pracy i należyte wynagrodzenie swoim pracownikom - również w krajach mniej rozwiniętych. Firmy te kontrolują pod tym względem także poddostawców, z którymi nawiązują współpracę.

Czy klasyczne buty dla dzieci to dobry wybór?

Buty dziecięce mają bezpośredni wpływ na stopy, a także na kręgosłup, postawę ciała oraz sposób chodzenia dziecka. Jeśli są źle dobrane lub źle skonstruowane wpływ ten jest negatywny i może powodować u dziecka nie tylko dyskomfort, ale także różne schorzenia. Wielu rodzicom wydaje się, że producenci butów dla dzieci robią wszystko, by buty w których chodzą maluchy były jak najlepsze dla stóp. W rzeczywistości jednak wielu z nich nie bierze pod uwagę podstawowych ważnych aspektów konstrukcji butów dziecięcych.

Przede wszystkim większość dzisiejszych butów dla dzieci jest niedopasowana do naturalnego kształtu stóp maluchów, a to niedopasowanie ma bezpośredni wpływ na rozwój dziecka. Niemal wszystkie kopyta szewskie (narzędzia wykorzystywane przez szewców do formowania butów), których używają wytwórcy butów dziecięcych (i tych dla dorosłych również) przy produkcji obuwia są zakrzywione. Tymczasem oś ludzkiej stopy - od pięty aż do palców - jest całkowicie prosta.

klasyczne kopyto szewskie w butach dla dzieci bosa stopka sklep z elastycznymi butami dla dzieci dopasowanymi do naturalnego kształtu stopy

To właśnie ten nieprawidłowy kształt jest główną przyczyną anatomicznych i funkcjonalnych deformacji stóp u większości ludzi. Deformacje te rozpoczynają się już w okresie dzieciństwa. Stopy są fundamentem całego ciała i jeśli któryś z ich elementów jest dysfunkcyjny, dysfunkcyjne stają się także inne, połączone z nimi części ciała. W klasycznych butach dziecięcych dziecko może odczuwać dyskomfort nie tylko w stopach, ale także w kostkach, kolanach, biodrach i kręgosłupie. Długotrwały tego typu dyskomfort może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju oraz zmian zwyrodnieniowych.

Podsumowanie - ściąga dla zabieganych

Poniżej znajdziesz tabelę, która w najbardziej zwięzły sposób pokazuje czym różni się klasyczne obuwie dziecięce od barefootowych butów dziecięcych. Przed każdym zakupem butów dla dzieci przypomnij sobie o niej. Na tej podstawie staraj się wybierać buty dziecięce barefoot lub takie których cechy są maksymalnie zbliżone.

cechy butów dla dzieci barefoot kontra klasycznych butów

Czy klasyczne buty dla dzieci szkodzą? Badania

Około 95% ludzi rodzi się ze zdrowymi stopami, lecz noszenie nieodpowiednich butów znacząco pogorszyła ich sprawność fizyczną[1]. Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne (APMA) potwierdzają, że 77% Amerykanów odczuwa ból stóp2. Warto też zwrócić uwagę na inne badanie - naukowcy z uniwersytetu w Johannesburgu w RPA porównali stopy współczesnych ludzi (z różnych populacji) do stóp 2.000-letnich szkieletów. Pojawił się wyraźnie widoczny wniosek - przed pojawieniem się butów ludzie mieli zdrowsze i silniejsze stopy[3]. W innym badaniu badacze porównali stopy południowo-afrykańskich dzieci ze stopami dzieci pochodzących z Niemiec. Analiza wykazała, że stopy dzieci, które regularnie chodziły boso (głównie dzieci z RPA), miały zdrowsze stopy od dzieci niemieckich, które nosiły buty. Dzieci, które chodziły boso dużo rzadziej miały też problem z utrzymującym się płaskostopiem i zdeformowanym dużym palcem stopy. Miały też bardziej elastyczne i giętkie stopy[4][5].

W połowie ubiegłego wieku doktor podologii – William Rossi, głośno wskazywał na problemy związane z brakiem na rynku odpowiednich butów dla dzieci. Jeden z jego artykułów zawiera szereg przykładów, które potwierdzają, że obecnie produkowane buty dziecięce nie są odpowiednie dla ludzkich stóp[6].

mity dotyczące butów dla dzieci szkodliwe dla rozwoju stóp u dzieci bosa stopka sklep z butami dla dzieci

Badania i wnioski wysnute przez specjalistów wyraźnie pokazują, że klasyczne buty dla dzieci nie są dobrym wyborem. Najlepsze dla dziecka jest chodzenie boso, a wszędzie tam, gdzie nie jest to bezpieczne najlepszym rozwiązaniem będą buty dziecięce barefoot - lekkie i z elastyczną podeszwą.

Nie pozwól swojemu dziecku na dyskomfort i nie dopuść do nieprawidłowego rozwoju malucha – wybieraj buty dla dziecka mądrze.

Więcej bosej wiedzy znajdziesz, na naszym blogu.

Źródła:

[1] - Gore A, Spencer J. The Newborn Foot. American Family Physician. February, 2004:
https://www.aafp.org/afp/2004/0215/p865.html";
[2] - New survey reveals majority of Americans suffer from foot pain:
https://www.apma.org/files/APMA2014TodaysPodiatristSurveyAllFindings.pdf;
[3] - Zipfel B, Berger LR. Shod versus unshod: the emergence of forefoot pathology in modern humans? The Foot. December 2007:
Zipfel B, Berger LR. Shod versus unshod: the emergence of forefoot pathology in modern humans? The Foot. December 2007;
[4] - Hollander K, de Villiers JE, Sehner S, et al. Growing-up (habitually) barefoot influences the development of foot and arch morphology in children and adolescents. Sci Rep. 2017;7(1):8079:
https://www.nature.com/articles/s41598-017-07868-4#ref-CR4;
[5] - Hollander K, van der Zwaard B, de Villiers JE, et al. The effects of growing up habitually barefoot on foot mechanics and motor performance in children and adolescents. Journal of Foot and Ankle Research:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010736;
[6] - Children’s footwear: launching site for adult foot ills:
https://www.barefooters.org/wp-content/uploads/2018/10/Rossi-ChildrensFootwear.pdf; ;

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 3474 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Jak zwykle, bardzo szybko i sprawnie zamówienie dociera do nas, od pięciu lat jesteśmy wiernymi klientami.
2024-07-17
W końcu mogę cieszyć się dobrze dobranym obuwiem. Do tego zdjęcia zamieszczone na stronie bardzo dobrze oddają rzeczywisty wygląd buta. Do tej pory zakupy w bosej stópce ograniczałam do obuwia dziecięcego. Teraz z pewnością będę sięgać również po obuwie dla dorosłych.
pixelpixel