Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

FAQ - Najczęstsze pytania

Kiedy pierwsze buty dla dziecka?

W Bosej Stópce zawsze adzimy rodzicom pytającym, kiedy pierwsze buty dla dziecka: im później tym lepiej. Nauka chodzenia powinna odbywać się na bosaka. Pozwoli to stopie na naturalny ruch i wzmacnianie mięśni. Czas na pierwsze buty dla maluszka przychodzi wtedy, gdy chodzenie boso nie jest już możliwe. Najczęściej wtedy, gdy warunki atmosferyczne temu nie sprzyjają lub nawierzchnia i okoliczności nie są do tego odpowiednie, a maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki bez podparcia. Dopóki maluch raczkuje warto zabezpieczać jego stópki przed chłodem lub wilgocią stosując skarpety, elastyczne kapcie dla dzieci lub ochraniacze przeciwdeszczowe.

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze buty dla dziecka muszą być przemyślanym zakupem. Stopy dziecka są bardzo delikatne. Nauka chodzenia zdrowego dziecka powinna odbywać się boso, aby nic nie zakłócało naturalnych ruchów stopy. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego (American Academy of Pediatrics) każde, nie tylko pierwsze buty dla malucha, powinny spełniać wymagania nałożone na ?bose? buciki takie jak:
  • elastyczna podeszwa,
  • odpowiednio szerokie w palcach,
  • płaska podeszwa i wkładka na całej długości,
  • wykonane z oddychających materiałów,
  • lekkie, aby nie obciążać stóp.

Pierwsze buty dla dziecka - jakiej firmy?

Najlepiej firmy, która produkuje buty z zachowaniem zasady bosej stopy. Takie buciki w naszym sklepie otrzymują specjalne oznaczenie - 100% barefoot, co oznacza że spełniają wszystkie wymagania nałożone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics). Chcąc oferować szeroką ofertę butów dziecięcych w Bosej Stópce wprowadziliśmy mniej barefootowe buty, ale takie które na tle klasycznych butów dziecięcych są mimo wszystko zdecydowanie bardziej elastyczne, lekkie, a ich staranne wykonanie i odpowiednie materiały zapewniają komfort małych stóp.

Gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze buty dla dziecka warto kupić w sklepie oferującym barefoot?owe buty dla dzieci, czyli takie które spełniają wymagania Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego (American Academy of Pediatrics). Takie buty dziecięce nie ograniczają naturalnego rozwoju stopy dziecka, są elastyczne, z całkowicie płaską podeszwą, wykonane z naturalnych materiałów. Jeżeli w Twojej okolicy nie ma takiego sklepu warto kupić buty dla niemowląt przez internet. Jeżeli masz wątpliwości, jak to zrobić przeczytaj nasz poradnik, gdzie krok po kroku podpowiadamy jak dopasować i wybrać buty dla dziecka w naszym sklepie.

Jakie buty do nauki chodzenia?

Umiejętność chodzenia na dwóch nogach wśród wszystkich ssaków opanowali tylko ludzie. Ludzie pierwotni nie zakładali butów - chodzili i biegali na bosaka. Nauka chodzenia dziecka powinna odbywać się boso - utrzymuje tak między innymi Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics), jednak nie zawsze jest to możliwe i komfortowe.
Komfortowe - takie właśnie powinny być buciki do nauki chodzenia. W butach do nauki chodzenia dziecko nie może czuć ucisku i braku wygody. Dziecko nie powinno chcieć zdejmować założonych na stopy bucików. Dobrze, żeby nie odczuwało wielkiej różnicy pomiędzy chodzeniem boso, a chodzeniem w butach do nauki chodzenia. Istotne dla rozwoju dziecka jest to, by w butach do nauki chodzenia stópka mogła naturalnie pracować. Odpowiednim wyborem są buciki typu bosego - barefootowe, które możliwie najbliżej odwzorowują odczucia zbliżone do tych w trakcie chodzenie boso. Dzięki temu dziecięce stópki będą miały pełną swobodę ruchów i będą mogły rosnąć w siłę tak naturalnie, jak się tylko da.

Jakie buty dla dziecka, które samodzielnie chodzi?

Ważne, żeby buty dla dziecka, które już samodzielnie chodzi nadal zapewniały stopom swobodny, niczym niezakłócony ruch. Stopy powinny pracować tak, jakby były boso nie tylko w pierwszych latach życia, ale również później kiedy maluch częściej korzysta z butów na zewnątrz. Buty dla dziecka typu barefoot nie przyczyniają się do kształtowania nieprawidłowych wzorców chodu lub postawy. Już w 1991 roku wskazało na to Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics), które wystosowało wytyczne dotyczące obuwia dziecięcego.

Jak dobrać rozmiar butów dla dziecka?

Aby odpowiednio dobrać rozmiar butów dla dziecka, należy prawidłowo zmierzyć jego stopy. Na naszej stronie znajdziesz kilka sposobów na skuteczne zmierzenie stóp dziecka. Pamiętaj również, aby dodać odpowiedni zapas, tak aby buty dziecięce były nieco większe od jego stópek. Równie ważna jak długość stopy, jest jej szerokość oraz typ. Warto przyjrzeć się stopom malucha i ocenić, czy są pulchne, wąskie, normalne, z wysokim podbiciem.

13 cm - jaki to rozmiar buta?

Rozmiarówka butów dziecięcych może być różna u różnych producentów. To dlatego przed zakupem butów dla dziecka należy odpowiednio zmierzyć stopę. Nigdy nie kupujmy butów dziecięcych na styk, ale pamiętajmy również że zapas nie może być za duży. Poza długością bierzmy też pod uwagę między innymi tęgość i rodzaj stopy - czy stopa jest np. szczupła, pulchna, ma wysokie podbicie.

Paputki czy ekotuptusie?

Paputki czy ekotuptusie to inne określenie na miękkie kapcie dla dzieci. Jeśli szukasz kapci dla dziecka to w Bosej Stópce znajdziesz elastyczne modele z całkowicie płaską podeszwą na całej długości, które spełniają wymagania nałożone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics). EkoTuptusie to kapcie dla dzieci produkowane przez polską firmę Fiorino. Zostały przetestowane przez wiele dzieci przez co zyskały uznanie u rodziców. Sprawdzają się jako kapcie do domu, przedszkola czy żłobka. Są odpowiednie dla większości dzieci, a maluchy które raczkują lub dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki, w ciepłe i suche dni mogą je zakładać również na zewnątrz.

Jak nauczyć dziecko wiązać buty?

Nie wszystkie dzieci chętnie próbują nowych rzeczy, a wiązanie butów dziecięcych może być dla maluchów nie lada wyzwaniem. Są różne metody - wierszyki, nauka na butach, które wspólnie wycina się z kartonu, skojarzenia z różnymi zwierzątkami. Nic jednak tak nie zachęci maluchów do nauki jak samodzielność. Warto wykorzystać to podejście. Od czego można zacząć? Od całkowicie samodzielnego zakładania butów. Wtedy warto pomyśleć nad butami dziecięcymi zapinanymi na rzep. Obecna technologia pozwala na zrobienie ich w taki sposób, aby zapewniały dobre dopasowanie a zarazem były łatwe do założenia. To świetny wstęp do nauki samodzielnego ubierania bucików, a później wiązania tych ze sznurówkami.

Czy buty dla dziecka mogą powodować u niego nienaturalny chód?

Amerykańska lekkoatletka Jessi Stensland, mówi Od momentu, gdy dzieci zakładają buty, chodzą źle. Jessi Stensland wyjaśnia, że stopa jest zaprojektowana do przetwarzania ogromnej ilości danych sensorycznych i jest zaprojektowana do poruszania się na różne, złożone sposoby. Gdy umieścisz dziecko w wieku 18 miesięcy w podporowym bucie, pozbawiasz je możliwości prawidłowego użytkowania stóp, potencjalnie do końca życia. Caleb Wegener, Adrienne E Hunt, Benedicte Vanwanseele, Joshua Burns oraz Richard M Smith to autorzy kolejnej ciekawej publikacji naukowej pt. Wpływ obuwia dziecięcego na chód: systematyczny przegląd i metaanaliza , która potwierdza że nieodpowiednie buty dziecięce mogą zmienić chód dziecka. Znaczącym odkryciem było to, że noszenie butów zmniejszało ruchy wewnętrznych mięśni stopy, prawdopodobnie przyczyniając się do osłabienia tych mięśni. W rzeczywistości osiem z dziewięciu zakresów zmiennych ruchu mierzących ruch stopy zostało zmniejszonych u osób noszących buty w porównaniu z grupą kontrolną. Dlatego tak ważne, żeby dać dziecku możliwość nauki chodzenia boso, a gdy musimy założyć mu buciki to takie, które jak najmniej ograniczają stópki i działają na zasadzie modelu bosej stopy. Ponieważ stopa dziecka kostnieje aż do około 8 r.ż., a rozwija się do ok. 18 r.ż. nie tylko pierwsze ale każde kolejne buciki wpływają na rozwój stóp dziecka.

Czy buty dziecięce mogą krępować ruchy jego stópek?

Toporne buty dziecięce z mało elastycznymi podeszwami działają jak gorset na stópki malucha. Taki gorset noszony przez wiele godzin dziennie może przyczyniać się do deformacji stóp, tak jak zwykły gorset deformuje żebra i organy wewnętrzne. Podczas chodzenia na stopy jest przenoszony ciężar całego ciała. W nieodpowiednio dobranych butach dziecięcych nie jest to możliwe. Odpowiednia szerokość, elastyczność i waga bucików są konieczne do kształtowania się prawidłowych wzorców chodu i postawy.

Czy buty dla dzieci mogą krępować naturalne ruchy paluszków u stóp?

Podolog Dr William Rossi stał na stanowisku, że paluszki u stópek, które są niećwiczone stają się niewykształconymi wyrostkami. A powinny być zwinnymi i silnymi palcami ze zdolnościami chwytnymi podłoża. Opisał to w swoim artykule. Palce powinny mieć wystarczająco dużo miejsca na swobodną pracę. Dlatego buty dziecięce nie mogą być ani za małe ani za duże oraz odpowiednio szerokie z przodu tak aby znalazło się w nich miejsce na swobodną pracę palców.

Czy buty dla dzieci powinny mieć profilowaną wkładkę?

Podeszwy stópek u dzieci są praktycznie płaskie, ale jest to stan fizjologiczny. Stosowanie profilowanych wkładek w butach dla dzieci może mieć efekt odwrotny od zamierzonego. Gdy podpierają wysklepienie podeszwy, stópka przyzwyczaja się do takiego ułożenia. Gdy ściągniemy buciki z nóg, stópki przyzwyczajone do podparcia na całej podeszwie będą tego podparcia szukały. Naukowcy udowodnili, że dzieci noszące obuwie są bardziej narażone na utrzymujące się płaskostopie*. Można o tym przeczytać tutaj.
*Płaskostopie stóp u dzieci jest naturalnym stanem i może się utrzymywać aż do 5 roku życia.

Czy buty dziecięce powinny być wyposażone w sztywny zapiętek?

Według niektórych sprzedawców butów dziecięcych sztywny zapiętek (o zgrozo, czasem nawet metalowy) ma ustawiać piętki dziecka w odpowiedniej pozycji. Dziecięce zdrowe stopy najlepiej radzą sobie i rozwijają się, gdy mają możliwość samodzielnej i naturalnej pracy, a dowodzi temu artykuł naukowy dostępny na stronie Amerykańskiego Ośrodka Informacji Biotechnologicznej (NCBI - National Center for Biotechnology Information).

Czy obuwie dziecięce powinno mieć podeszwę, która jest elastyczna tylko w jednym punkcie?

Odpowiednie obuwie dziecięce powinno zapewniać możliwość poruszania się stopie niemal tak jak wtedy gdy chodzimy boso. Tak wskazuje Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics). Dziecięce stopy składają się w dużej części z chrząstki. Podlegają procesowi kostnienia do około 8. r. ż., dlatego są bardziej delikatne niż stopy dorosłych, a przez to skłonne do deformacji. Stopy będą się prawidłowo rozwijały, jeżeli będą odpowiednio stymulowane. Tak się dzieje, gdy dziecko chodzi boso. Podeszwa to podstawowy element zarówno butów dziecięcych jak i tych dla dorosłych.Gdy jest zbyt sztywna, stopa nie ma możliwości poruszać się tak, jak porusza się, gdy jest boso. By stopy miały możliwość rozwijać się naturalnie, buciki nie mogą ograniczać ich ruchów oraz odbioru bodźców z zewnątrz. Z tego powodu podeszwa buta dla dziecka powinna być elastyczna nie tylko w górę i w dół, ale także na boki.

Czy buty dziecięce powinny być wyposażone w amortyzującą podeszwę lub wkładkę?

Stopy małych zdrowych dzieci będą mogły rozwijać się w prawidłowy sposób, jeżeli tego rozwoju nic nie będzie zakłócało. Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics) wskazuje, że funkcją butów dziecięcych jest ochrona przed skaleczeniami i ewentualnymi infekcjami. Powołując się również na inne opracowania naukowe nie ma wystarczających dowodów na to, że wkładki profilujące wpływają na zanik fizjologicznego płaskostopia (które jest naturalne do około 5 r.ż.). Jesteśmy przekonani, że zdrowe stopy dziecięce najlepiej poradzą sobie pozostawione same sobie. Stopy powinny być stymulowane aby móc rosnąć w siłę. Jeśli zaczynamy je amortyzować nie pozwalamy im na wykształcenie naturalnej siły adekwatnej do masy ciała dziecka.

Czy buty dla dziecka mogą być lekko podwyższone na piętkach (posiadać obcas)?

Dr William Rossi w swoim artykule wskazuje, że nawet niskie obcasy mogą powodować nieprawidłowe wzorce chodu u dzieci. Prowadzi to do zaburzeń postawy ciała oraz zakłóca naturalną równowagę. Stopy na które zakładane są buty z obcasem, koturną lub platformą, będą w przyszłości wykazywały anatomiczne oraz funkcjonalne nieprawidłowości na podobieństwo młodego drzewa, które zasadzono na pochyłym stoku rośnie krzywo. Żadne dziecko nie powinno nosić bucików na podwyższeniu. Fakt ten umyka jednak, zarówno lekarzom, jak i producentom butów dziecięcych.

Czy obuwie dziecięce może przy dłuższym chodzeniu powodować deformacje stóp i wpływać na rozwój umysłowy dziecka?

Stopa ma złożoną budowę. Ma 200 000 zakończeń nerwowych tylko na jej spodzie (mniej więcej tyle co wzdłuż całego kręgosłupa). Ponadto w stopie i kostce znajduje się 26 kości, 33 stawy i ponad 100 mięśni, ścięgien i więzadeł. Zmiana ruchu tej złożonej sieci struktur spowodowałaby falę zmian nie tylko w stopach, ale w całym organizmie. Naukowcy twierdzą, że skoro jedna stopa ma ponad 200 tysięcy zakończeń nerwowych to stopy muszą brać udział w tworzeniu nowych połączeń nerwowych. Dlatego ważne jest stymulowanie stópek szkraba na różnego rodzaju teksturach (błocie, trawie, piasku itp.), a doświadczanie otaczającego świata stópkami przyczynia się do rozwoju intelektualnego dzieci.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 4734 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-17
Serdecznie polecam buty z firmy Frodo, bardzo wygodne i praktyczne. Córka je polubiła od pierwszego razu
2024-12-16
Zamówienie i wysyłka bardzo udane

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji na temat warunków i prywatności można znaleźć także na stronie Prywatność i warunki Google.

Zamknij
pixelpixel